Quicky Red

Scrie răspuns
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Quicky Red

Mesaj de Radu »

Salutare tuturor! Am cedat insistentelor lui Dan (darksun) si Vali si am hotarat sa imi prezint masina!

Mi-am dorit foarte mult o masinuta cu personalitate puternica si am renuntat ce "clasicul" vw 2.0tdi pentru un MINI COOPER S! Am achizitionat masina in iarna lui 2007!

Si am inceput modificarile! :twisted:

Prima schimbare pe care a suferit-o a fost modificarea sistemului de sunet: Head-unit Clarion 778, difuzoare Focal Polyglass 165VS, amplificator Audison SRx3, Subwoofer Hertz EDX 300R.
Un sistem entry-level de SQ ce isi face bine treaba incalzindu-mi urechile!

Apoi au urmat o serie de modificari pentru imbunatatirea acceleratiei: fulia de la compresor inlocuita cu una mai mica cu 19%, fulia de la arbore usurata, evacuare custom, aprindere ( denso iridium ik22 + bobina inductie upgrade MSD + fise bujii MSD 8.5mm ) si Unichip!
Dupa toate modificarile masina a aratat pe dyno un plus de 50cp! Yupi!
Still to come!! :evil:

La exterior au aparut doar folii negre pe geamuri....

Cred ca nu am uitat nimic!

Si: imi pare bine de "cunostinta"! :D
Fişiere ataşate
DSC_0175.JPG
DSC_0156.JPG
DSC_0120.JPG
Copy of DSC04761.JPG
mini final.jpg
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

Dream MINI! Bine ai venit Radu, ne bucuram sa te avem printre noi! ;)

Spune-mi te rog, se aude mai bine ca hamann kardon boxele ? Eu eram TARE multumit de sistemul stock, dar poate nu sunt asa de pretentios... :lol:

In rest nu mai zic de racheta, 50 de caluti peste este deja JCW! :shock: Sa ai grija de ea si sper ca in timp util sa ne intalnim toti sa vad si eu buburuzele si sa facem toti cunostinta macar cei din Bucuresti. Stiu ca pt restu e greu sa vina, dar macar acuma pana nu se strica vremea rau!

Inca odata felicitari pt rachetuta, este extraordinara si la look dar mai ales ca ponei. :mrgreen:

Bafta multa.
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

Se aude mult mai bine comparativ cu difuzoarele originale! Le-am schimbat la insistentele mele, "consilerul" meu spunandu-mi sa raman cu sistemul original!

Cu calutii nu raman aici :twisted: ... Target-ul meu este undeva un pic mai sus, dar momentan finantele sunt indreptate catre fiabilitate: ambreiaj, tampoane motor, bucsi si un nou set de gume...

Astept cu mare placere sa facem o intalnirel!
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Finalmente Radu... :D
Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

Ai grija Radu, daca vrei sa cresti interne neaparat schimbate. Este totusi un 1.6. ;)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
stef
Site Admin
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 23, 2008 4:31 pm
Localitate: Craiova

Re: Quicky Red

Mesaj de stef »

Bine ai venit, Radu! Arata foarte bine masinuta. Ii sta bine de tot cu jante albe :)

Ne poti spune unde ai facut modificarile la masina? Din proprie experienta stiu ca schimbatul fuliei nu e asa de simplu...
Dar revizia unde o faci? Eu am fost la Contempo in Brasov si sunt multumit, insa caut ceva mai aproape de Craiova.
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Quicky Red

Mesaj de tudor »

Salut Radu :mrgreen: Foaaaarte tare quicky red-ul. Ce sistem de evacuare ai?
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

Va multumesc tuturor pentru primirea calduroasa!

Sa va raspund pe rand:

@daniel: internele nu trebuiesc schimbate decat daca se exagereaza cu presiunea, iar eu nu am de gand sa o mai maresc ( merg in 1.3 bari ) ci doar sa cresc randamentul motorului!
Pistoanele se poti topi daca nu ai un raport de amestec corect (apar detonatii ) ... De aceea am ajuns sa pun unichip, pana la el ( oricum sunt sceptic la adresa lui ) am incercat vre-o 3 versiuni de soft pe ECU-ul masinii care s-au dovedit ca erau facute in necunostinta de cauza! ( nu dam nume sa nu facem anti-reclama ).
Ce m-a determinat sa folosesc unichip a fost ca am putut sa stau cu "ochii" si cu "gura" :) pe Florin de la Mastertuner si sa pot sa ii zic cum vreau sa mearga masina!

@stef: modificarile le-am facut o parte la mastertuner, o parte singur, o alta parte la service-ul unui bun prieten de la meu ( probabil ca ati auzit de Pepy si al lui speedster ;) )
Partea buna cu mastertuner este ca poti sa stai in sevice si sa ii supraveghezi ce fac... si nu sunt de capul lor! :evil:
Reviziile mi le fac singur :) si imi resetez nr de km pana la sevice! Daca ma intrebati de cartea masinii, pot spune ca am o "cunostinta" la bavaria care o poate completa oricand cu stampile... :lol:

@tudor: evacuarea in cazul meu consta in inlocuirea catalizatoarelor cu o bucata de teava si montarea unei sonde fake lambda, astefel incat senzorul de norma euro sa nu dea eroare :)
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

Rady nu ma refeream la puterea curenta, care este mai mult decat OK! SI da stiu ca motoru cade de la detonatii SAU daca se supra incinge. Ma gandeam daca vrei sa ajungi 250 de cai ca o sa se duca fiabilitatea mult jos. Deci take care, masina arata intr-un mare fel! :mrgreen:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

"Racirea" aerului este primul lucru pe care trebuie sa il imbunatatesc! Am masurat vara asta temperatura din admisie: 87 de grade :shock: !
Cand voi reusi sa o scad vor mai aparea putini ponei...
Sunt de parere ca 250cp sunt cam multi pentru o tractiune fata la 1200kg... si asa cum e masina acum sunt ceva probleme cu aderenta :(
Scrie răspuns