Quicky Red

Scrie răspuns
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

darksun scrie:Singura metoda de a mari puterea unei masini este sa bagi mai mult aer. Daca bagi acelasi volum de aer si mai multa benzina, devine suprasaturat amestecu si o dai in altele. Aerul rece are intradevar cum ai zis tu un volum mai mic, deci poate sa intre mai mult astfel incat debimetru dupa ce citeste cantitatea de aer paote sa bage si o cantitate mai mare de benzina -> putere marita. Practic volumul incaperii ramane acelasi, deci prin compresie se incearca mai mult aer astfel incat si cantitatea de benzina sa fie mai mare -> bigger BANG! :lol:
Dicutam live... :P
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

Radu scrie:
darksun scrie:Singura metoda de a mari puterea unei masini este sa bagi mai mult aer. Daca bagi acelasi volum de aer si mai multa benzina, devine suprasaturat amestecu si o dai in altele. Aerul rece are intradevar cum ai zis tu un volum mai mic, deci poate sa intre mai mult astfel incat debimetru dupa ce citeste cantitatea de aer paote sa bage si o cantitate mai mare de benzina -> putere marita. Practic volumul incaperii ramane acelasi, deci prin compresie se incearca mai mult aer astfel incat si cantitatea de benzina sa fie mai mare -> bigger BANG! :lol:
Dicutam live... :P
Sure! Oricum am vazut masinuta live in Regie si e ! :shock: Tu si Vali faceti echipa de soc! :lol: Ar trebui un sticker cu MINI HAZARD! :lol: :lol: :lol:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Quicky Red

Mesaj de tudor »

Multumesc pt raspuns :D O idee tare buna ce ai facut tu la esapament... Oricum iese mult mai ieftin decat un sistem nou de la ceva nume mai serios. :mrgreen:
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

tudor scrie:Multumesc pt raspuns :D O idee tare buna ce ai facut tu la esapament... Oricum iese mult mai ieftin decat un sistem nou de la ceva nume mai serios. :mrgreen:
Auzit live minet-ul lui Radu si se aude frumos! 8-)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

tudor scrie:Multumesc pt raspuns :D O idee tare buna ce ai facut tu la esapament... Oricum iese mult mai ieftin decat un sistem nou de la ceva nume mai serios. :mrgreen:
Daca te pasioneaza ideea te pot ajuta sa procuri fake lamba... ;)
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Quicky Red

Mesaj de tudor »

Hehe, cred si eu ca suna fain. Sunt curios cat costa scoaterea catalizatorului si montarea unei sonde lambda "fake" :mrgreen:
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

tudor scrie:Hehe, cred si eu ca suna fain. Sunt curios cat costa scoaterea catalizatorului si montarea unei sonde lambda "fake" :mrgreen:
Pe mine m-a costat 200 ron scoaterea catalizatorului si montarea tevii :) Iar fake lamba 90 euro... Probabil ca tot atat o sa te coste si pe tine :lol:
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Quicky Red

Mesaj de darksun »

Dar mai iei ITP fara catalizoator... :?
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Quicky Red

Mesaj de tudor »

Multumesc de info. Dar, dupa cum a spus si darksun, se mai ia apoi itp-ul? Costa oare mult sa isi "schimbe" decizia cei de la itp in aceasta privinta?
Radu
Viteza 3
Mesaje: 208
Membru din: Lun Iul 20, 2009 1:59 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Quicky Red

Mesaj de Radu »

tudor scrie:Multumesc de info. Dar, dupa cum a spus si darksun, se mai ia apoi itp-ul? Costa oare mult sa isi "schimbe" decizia cei de la itp in aceasta privinta?
Ca nivel de zgomot nu e nici o problema, dar nu mai indeplinesti norma de poluare...
Exista 2 varinate: 1) se da o spaga "modica" si se trece cu vederea :)
2) find o bucata mica de teava de inlocuit se poate reversa usor toata operatiunea... Si revi la evacuarea originala in 30 min! ;)

Alegerea o sa o fac peste un an cand imi expira ITP!
Scrie răspuns