APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de Anonim Anonim »

Salutare!
Astazi de dimineata dupa ce aproape toata noaptea a fulguit usor, (Bucuresti), cand sa ma urc in masina băltea niste apa la picioarele soferului, pe locul soferului si in spate.
La pedale era stransa mai multa apa.
Lucru suspect pentru ca nu stiu de la ce poate sa fie, zici ca am lasat-o toata noaptea pe ploaie cu usa deschisa si s-a adunat acolo.
Ma gandesc ca poate fi de la un cheder pus prost la parbriz si poate intra printr-un spatiu.
Mentionez ca am masina de aproape 5 luni, deci nu stiu ce a fost cu ea si de la ce poate sa fie.
Mini One 2007.
Va rog sa ma luminati daca aveti habar pentru ca ma framanta tare de tot.
Va multumesc mult.
V-am atasat si o poza sa vedeti mai bine.
Fişiere ataşate
Poza apa in masina.
Poza apa in masina.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de dedant68 »

Anonim Anonim scrie:Salutare!
Astazi de dimineata dupa ce aproape toata noaptea a fulguit usor, (Bucuresti), cand sa ma urc in masina băltea niste apa la picioarele soferului, pe locul soferului si in spate.
La pedale era stransa mai multa apa.
Lucru suspect pentru ca nu stiu de la ce poate sa fie, zici ca am lasat-o toata noaptea pe ploaie cu usa deschisa si s-a adunat acolo.
Ma gandesc ca poate fi de la un cheder pus prost la parbriz si poate intra printr-un spatiu.
Mentionez ca am masina de aproape 5 luni, deci nu stiu ce a fost cu ea si de la ce poate sa fie.
Mini One 2007.
Va rog sa ma luminati daca aveti habar pentru ca ma framanta tare de tot.
Va multumesc mult.
V-am atasat si o poza sa vedeti mai bine.
Salut,
Sigur este apa? Te intreb daca ai verificat si este apa?! Posibil sa fie lichid de racire de la caloriferul de incalzire interior. Daca este apa, si spui ca a plouat/nins, atunci pot fi situatii ca:
-circuitul de drenaj apa exterioara de sub stergatorul de parbriz=spart/fisurat/ nu comunica cu exteriorul si apa ajunge in habitaclu, practic trebuie demontat si verificat ce este in interior/starea colectoarelor;
-chedere :arrow: peste tot, dar cata apa ai acolo, ma indoiesc de la acestea sa fie;
Verifica si comunica ce ai gasit, o rezolvam :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de dedant68 »

Vezi foto :!: Se demonteraza usor, dar trebuie sa verifici zona interioara :arrow: poti face si o proba cu apa pe canal, apoi sa vezi pe unde curge ;) Chederul de la parbriz, de asemenea, poate genera probleme de genul acesta.
Si usile bine inchise :D
Fişiere ataşate
drenaj apa ext..JPG
Imagine Imagine Imagine
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de Anonim Anonim »

Este apa, am verificat si lichidul de racire si este la locul lui, nu a curs.
O sa verific exact ce mi-ai spus zilele astea si revin cu ce am rezolvat.
Multumesc tare mult pentru ajutor!
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de dedant68 »

You are welcome :)
Imagine Imagine Imagine
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de Anonim Anonim »

Revin, am vazut astazi cand dadeam zapada de pe masina ca o parte din cauciucul care izola parbrizul de pe partea soferului, cea unde era si apa, s-a desprins.
Atasez 2 poze, una cum este normal in parcea cealalta si una cu cel desprins, exista sanse sa fie de la asta?
Mentionez ca alta problema ar fi ca am parbrizul aburit tare mereu + se face putina gheata pe interior pe parbriz, ma gandesc ca intra pe undeva aer de afara si imi ingheata parbrizul + geamul soferului.
Fişiere ataşate
70864B07-BBDE-4C1E-BBF9-DCBB5C8C3E46.jpeg
B9936ACF-D979-4B2F-8987-FD96CDAAFD84.jpeg
933A58BB-17D9-4C8F-AC33-DC6D56C00FB1.jpeg
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de dedant68 »

Ceea ce prezinti in foto este o cale prin care apa poate intra in masina :!: Incearca sa rezolvi problema prin aplicarea unui strat de silicon transparent pentru exterior, dar cand temperatura exterioara este de peste 5 grd C, nu acum la aceste conditii exterioare :mrgreen: (curatat bine locul si degresat cu solvent/diluant). La primavara verifici mai bine. Condensul si inghetarea interioara apare tocmai de la cantitatea de APA pe care o ai in masina :arrow: scurgerile anterioare( apa este in mocheta, presuri, etc.). Incearca sa ridici mocheta si sa o usuci cu o aeroterma :arrow: mai greu cu sursa de tensiune, depinde unde locuiesti/oricum trebuie uscata mocheta. De asemenea, cumpara un saculet cu granule higroscopice care absorb umezeala si un spray pentru condens/dezaburire de la NIGRIN si aplici pe interior parbriz. Dupa ce opresti auto si l-ai parcat definitiv, lasa usile deschise 3-4 min pentru aerisire 8-).

Numai bine,
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de MiniRC31 »

ce ne arati tu, eu zic ca nu e de acolo, parbrizul pe toata circumferinta sa este prins prin silicon si mi se pare absurd sa iti intre cantitatea aia de apa pe acolo.

trebuie sa te uiti pe sub volan in sus pe caroserie si sa vezi daca ai urme de infiltratie desi inca odata sustin ca nu e de la ce ne arati tu.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de Sharpe »

Vad ca parbrizul nu este original,suspectez montaj prost efectuat
.......ghost...
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: APĂ ÎN INTERIOR ȘI NU ȘTIU DE LA CE

Mesaj de dedant68 »

Un parbriz se monteaza bine sau deloc, nu are montaj prost si parbrizul sa reziste pe masina :!: Chederul nu a fost de calitate, iar apa patrunde. Rezolva ce ti-am scris mai sus si este OK, pana cand ai conditiile sa depistezi defectul. Daca ai posibilitatea sa protejezi masina cu o husa impermeabila/prelata sau un garaj, rezolva rapid, altfel apa iti distruge interiorul :shock: Umiditatea si condensul iti afecteaza conexiunile electrice si apar alte probleme mai delicate :!:
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns