Deschidere portiera dreapta

Avatar utilizator
marannello
Viteza 2
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 11:57 am
Localitate: Constanta

Deschidere portiera dreapta

Mesaj de marannello »

Portiera din dreapta nu se mai deschide din telecomanda ci doar din interior.De inchis se inchide din telecomanda.Aveti un sfat? Va multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Deschidere portiera dreapta

Mesaj de adrian »

De unde se deschide din interior?De la clapa de la use sau de la intrerupatorul care comanda manual toata inchiderea centralizata?.Daca de la lock switch nu se deschide incearca sa demontezi panoul interior al usii pasager si sa controlezi mufa de cuplare a actuatorului de la inchiderea centralizata.
Ce masina ai? schemele electrice sunt diferite, poate te ajuta o schema,dar nu stiu tipul masinii.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
marannello
Viteza 2
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 11:57 am
Localitate: Constanta

Re: Deschidere portiera dreapta

Mesaj de marannello »

Mini One din 2004.Usa se deschide din interior de la clapeta din dreptul oglinzii si doar de acolo.Multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Deschidere portiera dreapta

Mesaj de adrian »

Am mai vazut pe forum solutii cu un pumn dat prin zona.Este solutie de moment.Daca ai ceva scule, demonteaza panoul interior si controleaza mufa de conectare a motorasului. Pe firul alb si pe cel rosu vine comanda de inchidere, respectiv deschidere.Vezi daca nu cumva ceva mecanic blocheaza motorasul la inchidere.Ai in attach. actuatorul(mufa este nr.1)si schema electrica.Primul lucru este sa controlezi daca ceva mecanic este deranjat-parghii, cleme etc.Modulul 101 este actuatorul use pasager.
use  pasager.jpg
door lock.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
marannello
Viteza 2
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Apr 09, 2011 11:57 am
Localitate: Constanta

Re: Deschidere portiera dreapta

Mesaj de marannello »

Multumesc mult.Parca cu pumnul se rezolva problema cu geamul :)
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deschidere portiera dreapta

Mesaj de io's »

aceiasi problema o am si eu la ambele usi, rezolvarea cica ar fi schimbarea actuatoarelor care costa ~400 lei/buc, sincer m-am obisnuit sa descui cu cheia si sa deschid manual si usa din dreapta :lol: ma mai gandesc daca le schimb, deocamdata am alte prioritati
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Scrie răspuns