Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cristi o'RAL »

eu am mai auzit de senzorul de la axa cu came stricat... dar axa in sine, mi se pare greu de crezut
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

Axul cu came de pe evacuare si/sau rotita aceea dintata trebuiesc înlocuite pt ca au un joc si se descentreaza nemaifiind in sincron cu axul celălalt. Am căutat pe Google după part number de pe realoem si unul este 400 si ceva $ celălalt 300 si ceva. Mai mult de atât ar putea fi unul sau mai multe intinzatoare hidraulice si lantul distributiei.

Au descoperit asta după ce au rescris softul mașinii si aparent le a apărut eroare pe vanos exhaust sau ceva de genul asta. Softul meu din 2010 nu le dădea eroarea asta.

Acum nu știu ce sa fac ca BMW are preț mare si la piese si la manopera. Ei nu pot monta piesele dacă le am luat de altundeva unde ar fi mai ieftine.

As lua Masina așa cum e si as comanda piesele si le as monta la un service obișnuit dar cu renume/experiența pe care mi l a recomandat mai multă lume.

Voi ce ați face in locul meu?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de adrian »

Ca la orice firma mare si la BMW exista un sistem postgarantie.El functioneaza in Germania si cred ca si in Romania.Trebiue doar sa te lamuresti care sunt conditiile, masina ta este destul de noua,2010 nu?
Pune aceasta intrebare la Motor AG,In Germania chestia se numeste Kulanzgarantie, si functioneaza pe sistemul unor discounturi serioase la piese si la manopera, destul de mult dupa expirarea garantiei initiale de 2 ani.Daca nu ma insel, este o optiune pe care o faci la cumparere,daca masina vine din Germania , sigur ar trebui sa aibe acel talon de postgarantie.(90% din cazuri).Acel talon este valabil si pe teritoriul Romaniei, stiu sigur asta,evident nu este valabil pentru piese de uzura gen placute frana,discuri,articulatii directie,etc. dar sigur pentru piese motor si transmisie care nu au fost stricate din vina proprietarului. Maime iti pun un printscreen cu un astfel de talon, are un prieten cu un X3 luat din Germania.Eu am beneficiat la cerere de Kulanzgarantie la Mercedes, mai exact 60% discount la un ax cardanic exact la 8 luni dupa expirarea garantiei oficiale de 2 ani.Trebuie sa te bati insa un pic pentru asta, dealerii oficiali din Ro. evita asta pentru ca inseamna mai multe formalitati din partea lor.
Bafta maxima,ai sanse , depinde de tine de cat esti de bataios,daca raspunsul este negattiv la Motor AG, fa o adresa in Germania la BMW AG,pe pagina oficiala,in Anglia,etc.Am reusit asta -reclamatie la producator-si am invins dealerul Skoda din Romania cu o reclamatie la radioul masinii .In final am primit chiar unul mai performant.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de adrian »

Aici extrase din postgarantie:
AX CAME.jpg
Cost reparatii-material si manoperea.jpg
garantie 001.jpg
garantie 004.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

este germana? cei de la bmw mi-au spus ca nu mai am garantie. ei dau garantie 2 ani doar.

masina am cumparat-o de la Bavaria de la Baneasa. Cand am cumparat-o am primit si un voucher cu care aveam un service gratis. Nu am apucat sa-l folosesc la ei pentru ca nu m-am mai dus dupa ce cei din Pitesti au inceput sa se ocupe de garantii la Mini. Inca nu am sunat la Bavaria dar credeti ca as putea folosi ace voucher in cazul meu?:)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de adrian »

Nu are voucherul nici o legatura.Trebuie sa te interesezi daca exista Kulanzgarantie-deci o post garantie care inseamna discounturi bune la piese de schimb dupa expirarea garantiei.Piesa nu s-a stricat din vina ta, nu cred ca ai nici f. multi km, daca as fi in locul tau as insista f. mult, eventual chiar o adresa oficiala la firma mama din Germania, si in Anglia, daca din Ro. nu primesti un raspuns satisfacator.Nu am experienta cu BMW, dar la Mercedes sigur functioneaza daca insisti putin.Tot la Mercedes functioneaza in perioada de garantie asa numit-a Mobilitätsgarantie, adica daca masina este defecta si sta in service, in perioada de garantie primesti masina inchiriata de ei-nu te costa nimic-timp de 3 zile.
In Germania exista Kulanz la MINI , uite aici un exemplu:
Kulanz bzw. Garantie gibt es halt nur wenn der Wagen durchgehend bei BMW gewartet wurde. Wenn es einem wichtig ist - muss man beim Kauf einfach drauf achten. Klar ist es ärgerlich - aber die Spielregeln sind ja bekannt ;-)

Der R56 Bj:11_2006 (!) meiner Mum hat gerade auf Kulanz einen neuen Krümmer (?) sowie Klimakompressor bekommen - hätte sonst 1700€ - 1900€ kosten sollen. :top: Soweit unsere Erfahrungen zu Thema Kulanzbereitschaft bei Mini :top:

De pe un forum german(unul cerea daune de rugina la caroserie dupa 10 ani, si se plangea ca nu a primit nimic ,dar era al doilea proprietar si masina nu fusese intr-un service BMW de 7 ani dar tipul cerea Kulanz.)

Pe scurt , a primit prin Kulanz, o galerie de evacuare noua si un compresor de clima, dar asta doar in conditia ca masina sa fi fost intretinuta(reviziile) la BMW.
Nu te lasa ca n-ai ce pierde.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

Mersi pentru răspuns. O sa încerc si ce îmi propui tu. Pana la urma mi au cerut 4000 RON in care intra axa cu came un intinzator hidraulic garnitura de la capacul de distribuție si rotita aia plus filtru de ulei si ulei de motor. Spuneti mi va rog dacă le plătesc suma asta o sa am garantie la aceasta lucrare si dacă Masina tot nu merge bine apoi, o sa mi o repare pana merge cum trebuie tot in banii astia?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cristi o'RAL »

pai nu mai bine ii intrebi pe ei treaba asta?! :lol:
eventual sa ti-o dea in scris...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
MihaiMarius
Membru nou
Mesaje: 46
Membru din: Lun Iul 05, 2010 7:23 am

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de MihaiMarius »

O sa i întreb dar încă nu an ajuns acolo.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Relanti iregulat, scadere putere si nu depaseste 4k rpm

Mesaj de cristi o'RAL »

...dar, cel mai probabil ca nu-ti va da nimeni niciodata o astfel de garantie, mai mult ca sigur iti vor spune ca de fapt asta era doar una din cauzele defectului, si ca daca n-o reparau pe asta nu aflau de urmatoarele, si tot asa...
se vede ca nu prea ai trecut prin serviceuri, esti destul de inocent sa pui astfel de intrebari :)
bafta multa, o sa ai nevoie!!!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns