Mini si gropile din Bucuresti

Avatar utilizator
Robert945
Viteza 1
Mesaje: 97
Membru din: Vin Feb 08, 2019 1:33 pm

Mini si gropile din Bucuresti

Mesaj de Robert945 »

Salutare,

PS: Urmeaza o poveste destul de lunga... :D

Istoria MMD20 se repeta, de data asta in Bucuresti si nu pe autostrada :lol:

Au inceput problemele la Mini-ul meu R50 2005 - facelift... Acum o luna de zile am schimbat amortizoarele fata pentru ca amortizorul stanga era stramb... (cred ca tot de la o groapa) ... Amortizoarele erau originale, dar inca erau in stare buna.

Acum cateva zile, pe la 21:30 ma indreptam spre casa, iar la intersectia Soseaua Chitila cu Podul Constanta, am luat o mega groapa, in viata mea nu am dat in asemenea groapa, mentionez ca ploua, aveam undeva la 30-35 km/ora, iar groapa era plina de apa... Am mers ce am mai mers si pe calea Grivitei a aparut martorul de presiune... ma opresc si nu observ mare lucru... zic... am runflat, pana acasa e ok.

Dimineata ma trezesc cu mare taietura, toate bune si frumoase, zic comand cauciucuri noi, am cumparat 4 x Hankook 195/55/R16 runflat, le-am montat, zic.... trebuie sa fac geometria deoarece cauciucul vechi de iarna avea uzura neuniforma pe interior la roata dreapta spate.

Merg la Auto-Soft Militari, imi verifica baiatul toate cele pe acolo si imi spune:
- Amortizor dreapta stramb
- Reglajele de pe spate(cred ca cele pentru paralelism) nu merg, sunt la maxim, insa roata e tot stramba...

O sa schimb de data asta doar amortizorul de pe partea dreapta, o sa pun tot Bilstein, ma gandesc ca o luna de zile diferenta e ok.

Daca ma puteti ajuta si pe mine cu urmatoarele nelamuriri, inainte de a ajunge cu masina la mecanic, va sunt recunoscator:
1. E posibil sa fie un brat stramb? E posibil sa fie din bucsi? Se pot inlocui doar bucsile sau trebuie sa inlocuiesc si bratele? Stiu ca e stupid sa intreb asta inainte de a merge la mecanic, dar ma gandesc ca poate cineva a mai experimentat o asemenea groapa, hope not.
2. Pot inlocui doar reglajele de pe spate? Aparent baiatul de la Autosoft mi-a spus ca reglajele nu mai merg. Daca ma puteti ajuta si cu un cod, va rog.
3. Daca tot umblu pe puntea spate, ce e recomandat sa mai inlocuiesc?

Multumesc si va doresc multi km fara incidente...
Fişiere ataşate
IMG_20201211_182012.jpg
IMG_20201210_093057.jpg
IMG_20201210_093052.jpg
'18 Mini Countryman JCW 2.0 - Thunder Grey
'05 Mini Cooper R50 facelift - Electric Blue
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini si gropile din Bucuresti

Mesaj de Sharpe »

eu zic sa mai faci o geometrie , dar in alta parte
.......ghost...
Avatar utilizator
Robert945
Viteza 1
Mesaje: 97
Membru din: Vin Feb 08, 2019 1:33 pm

Re: Mini si gropile din Bucuresti

Mesaj de Robert945 »

E si asta o varianta de luat in calcul, o sa merg si in alta parte sa o verifice, poate n-a avut prea mult chef mecanicul de la Autosoft Militari.
'18 Mini Countryman JCW 2.0 - Thunder Grey
'05 Mini Cooper R50 facelift - Electric Blue
Avatar utilizator
Robert945
Viteza 1
Mesaje: 97
Membru din: Vin Feb 08, 2019 1:33 pm

Re: Mini si gropile din Bucuresti

Mesaj de Robert945 »

Update: aparent masina nu are nimic, a fost verificata peste tot, cred ca nu a avut chef nenea de la Autosoft de o geometrie in ziua aceea. :D
'18 Mini Countryman JCW 2.0 - Thunder Grey
'05 Mini Cooper R50 facelift - Electric Blue
Scrie răspuns