Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

MihaiC
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 23, 2021 11:07 pm

Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de MihaiC »

Salut! E prima oara cand postez pe forum, asa ca o sa ma prezint ca atare :)) Ma numesc Mihai, am un Mini R50 din 2002, 1.6 benzina. Sunt foarte multumit de ea, o am cam de 6 luni si sincer nu am prea avut treaba cu ea. Inafara de schimb de ulei si filtre si distributie, a trebuit sa repar doar suportul la toba care s-a rupt din pacate. Insa de vreo saptamana sau mai mult (nu mai stiu exact) am inceput sa am ceva probleme cu directia, in sensul ca se misca destul de greu. Am verificat lichidul, era putin sub nivel si l-am completat, insa asta nu a rezolvat situatia. Am discutat cu tatal meu care e mult mai priceput la mecanica decat mine si mi-a explicat ca exista posibilitatea ca supapele de la pompa de servo sa se fi blocat, din moment ce nu pierde lichid, pompa sa aude cum lucreaza insa nu creeaza presiune cum trebuie. Vreau sa va intreb daca ati mai intalnit aceasta problema la mini-urile voastre si ce solutie ati gasit. Din cate am mai citit pe forum-uri, am inteles ca exista un kit de reparatie pentru pompa, cu care schimbi oringurile, semeringurile si garniturile si ce se mai afla in pompa (v-am spus, nu ma pricep asa bine la mecanica :D ) Daca are cineva idei, le astept cu drag, voi citi toate parerile pana o sa ajung cu ea la un mecanic pentru a putea discuta cu el posibila problema. Va multumesc tuturor care ma vor ajuta si va urez drumuri line!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de adrian »

Reparatia unei pompe de servodirectie veche de 19 ani poate fi o operatie grea sau imposibila.Incearca sa inlocuiesti lichidul de servo complet cu cel recomandat de producator, nu cu altceva si anume cu Pentosin CHF11S.Daca nu da rezultat cred ca ar trebui sa inlocuiesti pompa servo cu una noua.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de Sharpe »

Dacă bazaie pompa prb ta e la coloana de directie
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie: Dum Apr 25, 2021 4:58 am Reparatia unei pompe de servodirectie veche de 19 ani poate fi o operatie grea sau imposibila.Incearca sa inlocuiesti lichidul de servo complet cu cel recomandat de producator, nu cu altceva si anume cu Pentosin CHF11S.Daca nu da rezultat cred ca ar trebui sa inlocuiesti pompa servo cu una noua.
Se poate repara cap-coada, exista tot ce vrei, chiar si rotorul ...numai carcasa e recuperabila ...dar sunt toate piesele pe piata.

asta e frumusetea masinilor "mai vechi" gasesti orice :P
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Robert945
Viteza 1
Mesaje: 97
Membru din: Vin Feb 08, 2019 1:33 pm

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de Robert945 »

Eu am reconditionat-o la mecanic acum aproximativ 2 ani, 50k km fara probleme, am comandat piesele necesare de pe ebay (rotor si platoul de carbuni).
https://www.ebay.com/itm/192154222251
https://www.ebay.com/itm/EHPS-pump-BMW- ... SwZV1cUrCq

Piesele au fost aprox 800 lei cu tot cu transport rapid in 3 zile, plus 100-200 lei manopera mecanicului.
Aveam si varianta de a cumpara pompa direct, cea recomanda fiind de la TRW, e in jur de 1700-1800 lei. La randul ei este reconditionata si trebuie sa dai pompa ta la schimb.
'18 Mini Countryman JCW 2.0 - Thunder Grey
'05 Mini Cooper R50 facelift - Electric Blue
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de adrian »

MiniRC31 scrie: Lun Apr 26, 2021 4:02 pm
adrian scrie: Dum Apr 25, 2021 4:58 am Reparatia unei pompe de servodirectie veche de 19 ani poate fi o operatie grea sau imposibila.Incearca sa inlocuiesti lichidul de servo complet cu cel recomandat de producator, nu cu altceva si anume cu Pentosin CHF11S.Daca nu da rezultat cred ca ar trebui sa inlocuiesti pompa servo cu una noua.
Se poate repara cap-coada, exista tot ce vrei, chiar si rotorul ...numai carcasa e recuperabila ...dar sunt toate piesele pe piata.

asta e frumusetea masinilor "mai vechi" gasesti orice :P
Se pare ca in acest caz este vorba de uzura pompei nu a motorului electric.Motorul invarte dar pompa nu face destula presiune.Deci nu te ajuta nici rotorul nici placa cu perii colectoare.nici chiar o spovedanie la suspect de Inalt Prea Fericitul.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
MihaiC
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 23, 2021 11:07 pm

Re: Probleme servo-directie Mini Cooper R50 2002

Mesaj de MihaiC »

Am revenit cu un update. Am fost destul de ocupat cu facultatea si toate proiectele mele si n-am avut timp sa raspund. Aparent toata directia masinii este in regula. A fost completat cu prea mult lichid si se creea presiune prea mare, astfel ca pompa nu mai putea lucra in parametrii ei. In final am extras din lichid pana am ajuns la valoarea normala si totul functioneaza cum trebuie. Va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si mi-au venit in ajutor. Drumuri bune si cat mai putin ulei consumat 😅
Scrie răspuns