Galma anvelopa runflat

teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Galma anvelopa runflat

Mesaj de teabee »

Am si eu o problema. Azi am dat intr-o groapa si am observat ca mi-a aparut o galma pe cauciucul drepta fata. La o inspectie a celorlalte roti, am vazut ca aveam o galma si la celalalt cauciuc fata. Mentionez ca am cauciucuri runflat, Dunlor, de 17. A mai patit cineva asta si daca da, ce pot face? Mai pot circula asa?
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de teabee »

Am gasit topicul asta: http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... ilit=galma , dar tot nu sunt complet lamurit. Cei de la casco mi-or plati cauciucurile? A circulat cineva mai multi km cu galma la cauciuc si a patit ceva, mai ales ca sunt runflat si ar trebui sa fie ranforsate bine pe lateral? Cam toata lumea avertizeaza in legatura cu pericolul asta. In fine, mi-ar placea sa-mi impartasiti pareile si experientele voastre, iar nu ceea ce se spune in general.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de adrian »

Imi permit eu sa-ti dau un sfat legat de anvelope:
Anvelopa este singura ta legatura cu soseaua, deci aici ar trebui sa ai cea mai mare grije.
Daca ai galma inseamna ca armatura laterala a cedat si rezistenta anvelopei este total compromisa in zona aceea.Nu conteaza ca ai normale sau runflat,daca ai galma anvelopa este compromisa si trebuie schimbata.Te poate tine 15.000km sau doar 20km.Nu exista reparatie , iti garantez, cine spune ca repara asa ceva nu stie ce face.Armatura din sarma de otel tesuta nu se poate reface cu nici o operatie.Deci in concluzie schimba anvelopele.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de cristi o'RAL »

aud de cele mai multe ori de galme pe dunlop... o fi coincidenta?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de Sharpe »

ale mele sunt Pirelli si am patit la fel ,galme pe ambele cauciucuri fata,
cauciucurile aveau pana in 10000 km ,nu se repara doar se schimba ,asa ca le-am schimbat cu cele de pe spate :lol:
.......ghost...
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de mok »

stiu pe cineva care avea 3 galme pe un singur cauciuc (nu eu)
in schimb eu am avut una mare cat 3 tot pe Dunlop
cei de la vulcanizare spuneau ca daca dau jos cauciucul se vede ruptura pe interior
nu se vedea
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de teabee »

Multumesc pentru pareri. Se pare ca va trebui sa schimb cauciucurile. Mai nasol e ca pe casco nu pot face nimic ca, cica, trebuie sa am si o urma pe janta. Mi se pare o mare cretinatate. Ca doar nu-mi aparea galma, asa, din senin. Acum ar trebui sa pun eu mana pe un ciocan si sa sparg janta. Ca se pare ca dobitocilor le-ar placea sa plateasca si anvelopa si janta. Ma rog...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de cristi o'RAL »

e o varianta buna sa gasesti un set de jante lovite doar sa le arati :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de adrian »

teabee scrie:Multumesc pentru pareri. Se pare ca va trebui sa schimb cauciucurile. Mai nasol e ca pe casco nu pot face nimic ca, cica, trebuie sa am si o urma pe janta. Mi se pare o mare cretinatate. Ca doar nu-mi aparea galma, asa, din senin. Acum ar trebui sa pun eu mana pe un ciocan si sa sparg janta. Ca se pare ca dobitocilor le-ar placea sa plateasca si anvelopa si janta. Ma rog...
Nu te sfatuiesc sa vandalizezi jentile, dupa ce le strici te trezesti ca nu mai platesc,ai grije, la ei nu conteaza clientul, se c..a pe el,
fac orice sa nu plateasca , daca aveai jentile lovite iti ziceau ca platesc daca nu erau lovite.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: Galma anvelopa runflat

Mesaj de teabee »

In legatura cu distrusul, ziceam si doar asa, ca sunt nervos:) Ca, intr-adevar, cu astia risc sa trebuiasaca sa-mi schimb si janta pe cheltuiala mea. Aia chiar ar fi nasoala:)) Voi ce ziceti, sa-mi iau doua runflaturi sau mai bine 4 cauciucuri normale, sa le schimb si pe alea pe spate, care sunt un pic mai tocite?
Scrie răspuns