Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

mm01mni
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Noi 10, 2013 7:04 pm
Localitate: Baia-Mare

Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de mm01mni »

Salutare la toti. Sunt noul posesor al unui Mini Coopre R53 din 2003 si as avea o intrebare la latimea jantelor care este cel mai mare J care se poate pune pe Cooper.Aici ma refer la jantele care au buza lata si daca stiti ce modele ar merge pe Mini. Va multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de adrian »

mm01mni scrie:Salutare la toti. Sunt noul posesor al unui Mini Coopre R53 din 2003 si as avea o intrebare la latimea jantelor care este cel mai mare J care se poate pune pe Cooper.Aici ma refer la jantele care au buza lata si daca stiti ce modele ar merge pe Mini. Va multumesc
Pot sa-ti spun doar ce zice catalogul de piese:
Jante 7Jx18,ET:52
Anvelope 205/40R18
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
teddyb
Viteza 1
Mesaje: 55
Membru din: Joi Apr 07, 2011 2:45 pm
Localitate: Craiova si Roma
Contact:

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de teddyb »

9j pe spate merge fara probleme,suspensie sport plus cu arcuri verzi h&r.cu 215/45r16 nu freaca nimica si cu 205/50r16 mai freaca in bandou de plastic.
Orice model,cat timp este 4x100 distanta intre prezoane si inele de centrare puse.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de adrian »

Cu cat ai anvelope mai late-vorbesc de axa fata-cu atat pompa servo va "munci mai greu"atunci cand virezi pe loc, gen parcare, plecare de pe loc,etc.,motorasul care antreneaza pompa va absorbi curent mult mai mare si implicit "viata" pompei se scurteaza,daca mergi mult in oras,in loc sa tina 100.000km, cum tine de regula, va tine doar 40.000-50.000km.As recomanda sa umbli la setarea pompei(obligatoriu tester profi) in caz ca schimbi anvelopele cu unele extralate,din fabrica pompa este setata 60%,deci ar trebui setata pe 50%, asta ca sa previi cheltuiala aia mare cu pompa.(va trebui sa depui tu mai multa forta la volan pe viraj, mai exact tu 50% si pompa 50%).Daca nu poti sa faci asta, macar schimba uleiul servo in cazul in care nu este perfect limpede si arata ca mustul de struguri,uleiul curat face o racire mult mai buna la pompa si implicit la motorasul de antrenare.Daca ai ventilator la pompa de servo, nu este nevoie, controleaza doar calitatea uleiului din rezervor.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
mm01mni
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Noi 10, 2013 7:04 pm
Localitate: Baia-Mare

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de mm01mni »

Va multumesc pentru sfaturi iar referitor la ventilator, da am ventilator si uleiul servo l-am schimbat de vreo doua saptamani. Si apropo cat de scump poate sa fie un motoras(pompa servo) intreb si eu?
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de Sharpe »

aaaa ieftin...2500-3000 noua :mrgreen:
.......ghost...
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de bimmerauu »

1600 ron pompa, vezi ca este un ulei special pt servo

http://www.google.ro/imgres?sa=X&biw=13 ... 147&ty=118

bbs cu buza in general sunt cele mai frumose pt mini parerea mea, cele de GP , si cele originale S apoi
M.C.S - FLX
Calin Span
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 02, 2014 9:55 pm

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de Calin Span »

225/40R18 imi intra in R53 din 2003?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Jante potrivite (latimea lor adica cel mai mare J)

Mesaj de adrian »

Calin Span scrie:225/40R18 imi intra in R53 din 2003?
De intrat s-ar putea sa intre,mai dificil daca vrei sa te misti de pe loc.Daca fabricantul pune maxim 205/40R18 stie el ceva ,nu-i prost degeaba.Ai grije,R53 are o alura de low rider,sa nu te trezesti ca dai o caruta de bani pe niste anvelope prea mari.Nu mai zic ca mai apare si pierderea "dinamicii",masina va fi mai greoaie la demaraj si mai zgomotoasa la rulaj.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns