Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

Daca masina este fabricata(fabricata, nu inmatriculata) inainte de septembrie 2002, nu merge.Daca este dupa, merge.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
mihaiiliescu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 17, 2015 5:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de mihaiiliescu »

Gata, am reusit si eu sa fac cablul.
Mi-a dat putin de furca pozitionarea rezistentei, dar pana la urma am reusit.
Dar mai am o mica problema, sa zic sa. Se aude destul de incet fata de radio sau CD. Trebuie sa dau din MP3 player volumul la maxim. Iar basii se aud infundat.
Voi ati patit asa sau am eu o problema?
Cablul e destul de scurt, 0,5 m, ecranat. Nu face scurt pe nicaieri, valorile pieselor sunt cele specificate.
Oare unde am gresit?!! ;)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

Nu ai gresit, trebuie dat playerul la max. si inregistrarea sa fie de calitate.(ca si playerul,de altfel, pentru ca folosesti la amplificare un semnal audio, si acesta trebuie sa fie "curat").Daca ai Harman Kardon , se aude foarte bine fara probleme.Depinde si de calitatea radioului de pe masina.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
topdan76
Viteza 1
Mesaje: 58
Membru din: Joi Mai 07, 2015 7:58 am

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de topdan76 »

foloseste un ipod si se va auzi foarte bine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

topdan76 scrie:foloseste un ipod si se va auzi foarte bine
Eu folosesc ieftinitura asta de Orion(copie de Ipod Shuffle), 50 Ron, se aude f. bine si bateria tine cam 3 ore.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
mihaiiliescu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 17, 2015 5:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de mihaiiliescu »

Folosesc un HTC M8 cu beatsaudio. Am HK. Sunetul este foarte curat, nu sunt probleme de interferente, dar orice egalizator as folosi, basii se aud infundat, nu au reflexul ala frumos de bas. Am folosit aceiasi melodie pe CD si MP3. E diferenta, parca pe AUX filtraza sunetul si reduce plaja de frecventa.
Am incercat si cu un iPhone 4s. Aceasi problema cu sunetul - basi infundati si trebuie tinut cu vol. la max playerul.
Apoi am pus aceiasi melodie (MP3) in castile beatsaudio de la HTC - sunetul este foarte frumos si basii se aud cum trebuie cu reflex, nu infundat.
Pe condensatorii mei scrie u22. Sa fie de 22u si nu de 0,22 ? Cu toate ca stiu ca daca simbolul e inainte inseamna 0.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de cristi o'RAL »

m-am gandit si eu sa nu fie ceva cu condensatorii, sa taie din volum din cauza valorii... poate merita incercat si cu o alta valoare apropiata
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de adrian »

Nu este nici o problema cu valoarea condensatorilor atata vreme cat este cea corecta din schema si piesele folosite au tolerante corecte,acceptabile.Rolul celor 2 condensstori + rezistenta este doar sa activeze functia de Aux in a radio-CD-ului.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de cristi o'RAL »

nu am zis ca e gresit, poate cu o alta valoare apropiata se activeaza si functia aux-in, dar trece si volum mai mare
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
mihaiiliescu
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 17, 2015 5:59 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cablu AUX-IN pentru R50-R53

Mesaj de mihaiiliescu »

M-am uitat pe un alt forum unde au fost prezentate solutii de cablu AUX DIY si am vazut ca nu foloseau condensatori. Activau functia doar cu rezistenta. Am incercat, functioneaza, dar se aude prost, cu distorsiuni. Asa ca am lasat varianta cu condensatorii si am incercat reglaje din EQ playerului MP3. Am ajuns la o varianta care ma multumeste si se aude aproape de calitatea CD.
E posibil ca jonglarea cu valorile condensatorior sa dea un sunet mai aproape de output-ul playerului, dar nu mai am rabdare sa fac incercari. Mi-am notat valorile de frecventa din EQ-ul de la HTC si le-am pus pe iPhone. Acum sunetul se aude la fel de bine si de pe iPhone. Asa ca ptr. mine asta ramane cea mai buna solutie.
Multumesc tuturor ptr. sfaturi!
Scrie răspuns