ajutor!

Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: ajutor!

Mesaj de magicbright »

lantul de distributie se schimba?si daca da stie cineva la ce nr de km?multumesc anticipat
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor!

Mesaj de cristi o'RAL »

nu, dar daca insisti, probabil ca pe la 500.000km ai putea sa-l schimbi...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor!

Mesaj de cristi o'RAL »

magicbright scrie:Ms mult!dupa o zi de verficari tocmai ce am semnat contractu de vanzare cumparare.sa fie intr un ceas bun!
felicitari! asteptam sa-l vedem!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
romeo_ovidiu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:32 pm

Re: ajutor!

Mesaj de romeo_ovidiu »

Salut,
Imi pare rau ca am vazut abia acum topicul deschis de tine ca ti-as fii vandut cateva ponturi. Am cumparat anul trecut un MINI cooper R56 pt sotia mea. Adevarul e ca motorul nostru e de 1.6 dar consumul este de maxim 9.5% cand conduc eu in bucuresti (13sept- Obor dimineata la 8 jumate si seara retur a 6). Cand conduce ea ajunge si la 10.5, desi conduc mult mai agresiv ca ea, dar schimband benzile, ajung mai repede. Ea e mai ca fetele. La a mea are si start/stop ceea ce mai reduce consumul dar putin(pentru ca de f multe ori in dezactivez). Consum afara la un mers de 80-130 undeva pe la 7%. Am scos si 6% pe un drum de 140km cand era destul de aglomerat si nu prea puteai depasii. Erai nevoit sa o tii la 90-100. Distributia nu trebuie schimbata dar vezi ca au o boala din fabrica si anume ca se slabeste intinzatorul distributiei, iar la relanti va avea un sunet de diesel. Daca mergi cu ea asa poate sarii distributia de la punct. Daca schimbi si distributia (asa cum recomanda producatorul) cand schimbi intinzatorul, iti recomand sa mergi la un service care stie ce face si nu vreo-un garaj sau mai stiu eu ce. Eu (si nu sunt singurul de pe forum)m-am fript rau chiar cu cineva de pe forum(putini au cale sa o puna la punct cum trebuie si putini stiu despre distributia cu vanos).
Vezi ca motorul mananca ulei asa cum ti s-a mai spus si nu se aprinde becul de ulei la timp. Cand ajunge sa se aprinda, de cele mai multe ori e cam tarziu. Verifica la aprox 3000 km nivelul la ulei(sau chiar mai devreme daca circuli mult in oras). Nu vreau sa te sperii cu motorul, doar ca e ceva mai complex pentru a avea cuplu mai mare la turatii mici. Daca ii dai ulei de calitate si cat ii trebuie nu cred ca vei avea probleme. Pentru orice alte intrebari iti stau la dispozitie.
Scrie răspuns