portbagaj si sau far.

Avatar utilizator
coop
Viteza 2
Mesaje: 103
Membru din: Mie Sep 30, 2009 6:06 pm
Localitate: bucuresti
Contact:

portbagaj si sau far.

Mesaj de coop »

salut!
1. vreau sa-mi pun portbagaj pe masina pt bicicleta si sau cutie transport si sau ski placa etc...
in afara de THULE nu am gasit alt sistem pt modelul meu R53. daca stie cineva alt sistem please help.

2. din nascare masina mea are faruri cu XENON tip HID fara lupa. oare pot sa pun pe masina farurile de la modelul R53 cu lupa? stiu ca au aparut la anul de fabricatie 2004 sau 2005 io am nov 2003.

Danke.
Stefan
coop
Avatar utilizator
Grosos Antonio
Viteza 6
Mesaje: 515
Membru din: Vin Ian 22, 2010 2:40 am
Localitate: München - Germany

Re: portbagaj si sau far.

Mesaj de Grosos Antonio »

coop scrie:salut!
1. vreau sa-mi pun portbagaj pe masina pt bicicleta si sau cutie transport si sau ski placa etc...
in afara de THULE nu am gasit alt sistem pt modelul meu R53. daca stie cineva alt sistem please help.

2. din nascare masina mea are faruri cu XENON tip HID fara lupa. oare pot sa pun pe masina farurile de la modelul R53 cu lupa? stiu ca au aparut la anul de fabricatie 2004 sau 2005 io am nov 2003.

Danke.
Stefan
Teoretic s-ar putea, trebuie sa schimbi farul complet, pentru ca ar avea o alta arhitectura.
Porbagaj poti sa iti iei de la MINI, original facut de ei
cauta aici http://www.mini.de/de/de/car_accessories/index.jsp
vezi sa iti pui anul fabricatiei, modelul, etc..
Intelegi tu ..
Si cauti:)
Pentru far iti recomand sa intrebi la un dealer, sau era cineva de aducea.
0745433734 Grozadan sau Groza Dan (banuiesc)
Zicea pe forum la Acesorii Pag 6
MINI JCW Convertible - 2012 - SOLD
Range Rover Sport - 2012 - FOR SALE
Triumph Herald 13/60 Convertible 1969 - NEVER TO BE SOLD!
MINIish
Avatar utilizator
coop
Viteza 2
Mesaje: 103
Membru din: Mie Sep 30, 2009 6:06 pm
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: portbagaj si sau far.

Mesaj de coop »

farul cu totul ma gandeam si eu. nu este musai sa fac miscarea doar ca nici cea mai buna viziune nu am. din cate stiu eu xenonul este facut sa aibe lupa. ce am io este ce pot sa gasesc cu succes prin targ la 2 mil.

despre portbagajul original mini este dpmdv exclus. am fost si am intrebat. se poate. dar. portbagajul la modelul meu necesita gaurirea plafonului si montarea unor piulitze in locul cu pricina. am intrebat daca au mai facut daca au poze daca poate sa-mi explice mai exact ce piulite cum care unde.. nu au mai facut asa ceva. deci nu ma bag.


Grosos Antonio scrie:
coop scrie:salut!
1. vreau sa-mi pun portbagaj pe masina pt bicicleta si sau cutie transport si sau ski placa etc...
in afara de THULE nu am gasit alt sistem pt modelul meu R53. daca stie cineva alt sistem please help.

2. din nascare masina mea are faruri cu XENON tip HID fara lupa. oare pot sa pun pe masina farurile de la modelul R53 cu lupa? stiu ca au aparut la anul de fabricatie 2004 sau 2005 io am nov 2003.

Danke.
Stefan
Teoretic s-ar putea, trebuie sa schimbi farul complet, pentru ca ar avea o alta arhitectura.
Porbagaj poti sa iti iei de la MINI, original facut de ei
cauta aici http://www.mini.de/de/de/car_accessories/index.jsp
vezi sa iti pui anul fabricatiei, modelul, etc..
Intelegi tu ..
Si cauti:)
Pentru far iti recomand sa intrebi la un dealer, sau era cineva de aducea.
0745433734 Grozadan sau Groza Dan (banuiesc)
Zicea pe forum la Acesorii Pag 6
coop
Avatar utilizator
Grosos Antonio
Viteza 6
Mesaje: 515
Membru din: Vin Ian 22, 2010 2:40 am
Localitate: München - Germany

Re: portbagaj si sau far.

Mesaj de Grosos Antonio »

Mai eu am vb pentru clubman si uite la Tudor el are R53 si are porbagaj, al lui e prins de "Streasina" de la plafon. Nu necesita gaurire. Cei de la MINI de acolo sunt nishte imbecili. Pentru ca porbagajul e facut sa il poti da jos usor si sa il prinzi la fel de usor. Nu stiu unde au vazut ei porbagaj ce necesita gaurit plafonul. In fine. Legat de xenon pe lentila, din cate stiu eu a aparut tarziu, iar prima forma de xenon a fost cel cu bec normal care il ai si tu. La mine e Bixenon pe lentila, in rest la faza scurta se vede la fel. Recomandabil e sa pui banii aia deoparte, inca putini si sa iti iei R56 care are deja instalat. Pentru ca lentila si partea electrica te va ajunge foarte mult. De exemplu Cooper S vine cu Xenon standard plus proiectoarele de ceata in bara.

P.S. pentru a scapa de problema spatiului.. cumpara-ti clubman:)
MINI JCW Convertible - 2012 - SOLD
Range Rover Sport - 2012 - FOR SALE
Triumph Herald 13/60 Convertible 1969 - NEVER TO BE SOLD!
MINIish
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: portbagaj si sau far.

Mesaj de luk »

Stefan, nu stiu cat te ajuta, dar iti las un link cu o discutie mai veche referitoare la problema de la punctul 1 - http://mymini.ro/viewtopic.php?f=12&t=104&start=0 (e vorba insa tot de Thule).
Scrie răspuns