Ajutor casetofon mini one

Beatrice
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 14, 2015 6:34 pm

Ajutor casetofon mini one

Mesaj de Beatrice »

Buna ziua,
Am o mica problema mi-am achizitionat un casetofon cu cd original mini dar nu il pot monta deoarece nu am schmele electrice de la masina . Am cumparat mufa adaptoare de la casetofon cu caseta la casetofon cu cd dar raman 3 fire care nu stiu cum sa le lipesc. Ma puteti ajuta ?
Multumesc.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de adrian »

Beatrice scrie:Buna ziua,
Am o mica problema mi-am achizitionat un casetofon cu cd original mini dar nu il pot monta deoarece nu am schmele electrice de la masina . Am cumparat mufa adaptoare de la casetofon cu caseta la casetofon cu cd dar raman 3 fire care nu stiu cum sa le lipesc. Ma puteti ajuta ?
Multumesc.
Daca nu ai alte info, macar spune ce culoare au firele care au ramas in plus,firele in plus sunt de la instalatia veche(cu caseta)sau de la cea noua(cu CD)??si paote te ajut eu.
Daca te descurci sau se descurca electricianul care face modificarea , gasesti aici toate schemele electrice de la MINI(se deschide numai cu ExploreR si Java instalat ultima versiune,atentie la setari)
http://www.bmw-planet.com/diagrams/rele ... /index.htm
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de io's »

operatia asat am facut-o eu, daca te uiti in topicul unde am prezentat MINIul meu poate ca am scris acolo.. nu ma injura dar nu mai tin mintecum am reusit

EDIT: incepand de la pag 26
http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... &start=250
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Beatrice
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 14, 2015 6:34 pm

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de Beatrice »

Buna,

Merci de sfat am vazut ca trebuie conectat pinul 7 din mufa casetofonului vechi cu pinul 9 din mufa noua a casetofonului cu cd .
O sa incerc dupa care revin cu feedback .
Practic raman 3 fire care corespund cu pinul 9(alb) 10(alb cu negru) 13 (portocaliu cu rosu) de pe mufa casetofonului cu cd .
Sper ca am inteles ...
Multumesc .
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de adrian »

Beatrice scrie:Buna,

Merci de sfat am vazut ca trebuie conectat pinul 7 din mufa casetofonului vechi cu pinul 9 din mufa noua a casetofonului cu cd .
O sa incerc dupa care revin cu feedback .
Practic raman 3 fire care corespund cu pinul 9(alb) 10(alb cu negru) 13 (portocaliu cu rosu) de pe mufa casetofonului cu cd .
Sper ca am inteles ...
Multumesc .
Pin 7-not used-degeaba
Pin10-Tel Mute-nu este cazul ca nu ai telefon la masina
pIN13-Radio on system DSP(Digital Sound Processor)-nu este cazul ca nu ai DSP.

Acum o intrebare, tu faci miscarea asta cu schimbarea sau esti doar creierul si mai ai un electrician pe langa tine care face ce i se spune???
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Beatrice
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 14, 2015 6:34 pm

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de Beatrice »

Conf diagramei pinul 7 se leaga cu pinul 9 asta inteleg eu din linkul pus de io"s la pg 27...
" if you have a car with wave stereo and you want to put a boost one you have to join the 7 pin in the car hearness with the pin number 9 in the boost, to conect the Ibus, acording the diagram abobe, the rest of the pins (10, 11) are not compulsory to conect."
O sa incerc sambata si o sa fac si poze, nu am nici un electrician priceput ..... Asa ca o sa le fac eu ....
Poate nu m am exprimat corect prima data.... Pinul 7 din mufa veche (castofonul cu caseta) trebuie conectat la cea noua adica pinul 9(casetofon cd cel cumparat de mine original mini) am atasat cele 2 mufe .
Fişiere ataşate
image.jpg
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de adrian »

Beatrice scrie:Conf diagramei pinul 7 se leaga cu pinul 9 asta inteleg eu din linkul pus de io"s la pg 27...
" if you have a car with wave stereo and you want to put a boost one you have to join the 7 pin in the car hearness with the pin number 9 in the boost, to conect the Ibus, acording the diagram abobe, the rest of the pins (10, 11) are not compulsory to conect."
O sa incerc sambata si o sa fac si poze, nu am nici un electrician priceput ..... Asa ca o sa le fac eu ....
Poate nu m am exprimat corect prima data.... Pinul 7 din mufa veche (castofonul cu caseta) trebuie conectat la cea noua adica pinul 9(casetofon cd cel cumparat de mine original mini) am atasat cele 2 mufe .
Din punct de veder tehnic ai depasit multa lume pe-aici pe forum, sincer sunt uimit(spun asta foarte rar)felicitari!!!!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de io's »

sunt cam 5 ani de cand am facut asta, crede-ma ca nun mai stiu ce am facut acolo. imi aduc aminte ca am facut exact ceea ce am citit in topicul respectiv si a functionat si functioneaza si acum ft bine

spor la treaba!
PS: ce ai mai mesterit pe la masina ? :lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Beatrice
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iun 14, 2015 6:34 pm

Re: Ajutor casetofon mini one

Mesaj de Beatrice »

Confirm ca toate cele de mai sus sunt corecte, am casetofon functional :)
Fişiere ataşate
image.jpg
Scrie răspuns