Jante MINI Cooper S JCW 18" Dimensiune cauciucuri

Calin Span
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 02, 2014 9:55 pm

Jante MINI Cooper S JCW 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de Calin Span »

Sal,

Am un set de jante MINI Cooper S JCW pe 18', as vrea sa stiu ce dimensiune de cauciuc intra pe ele fara ca sa frece, le pun pe iarna.
(eu fac invers, vara 17", iarna 18") (cauciucuri de vara pe cele de 17 noi si nu am cum sa renunt la ele)

MINI Cooper S 2003, R53
Ultima oară modificat Lun Aug 03, 2015 2:25 pm de către Calin Span, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de Sharpe »

daca faci invers ...treaba ta ,dar iarna anvelopele sunt mai mici cu talon mai mare
.......ghost...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de cristi o'RAL »

ce sens are sa pui roti mai late iarna?! iti place sa impingi la masina?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Calin Span
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 02, 2014 9:55 pm

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de Calin Span »

pai stiu ca trebuie cu talon mai mare si mai ingust, dar acum daca am jantele astea libere nu prea am ce sa fac. asa trebuie sa iau 1 set de cauciucuri.
Daca imi pun iarna alea pe 17 trebuie sa iau 2 seturi+ ca gumele de vara pe 17 sunt noi.
Asta e singurul motiv pt care as pune 18-le pe iarna.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de adrian »

Calin Span scrie:pai stiu ca trebuie cu talon mai mare si mai ingust, dar acum daca am jantele astea libere nu prea am ce sa fac. asa trebuie sa iau 1 set de cauciucuri.
Daca imi pun iarna alea pe 17 trebuie sa iau 2 seturi+ ca gumele de vara pe 17 sunt noi.
Asta e singurul motiv pt care as pune 18-le pe iarna.
Oficial, anvelopele pentru jante 18" sunt 205/40R18 86W.
Alte dimensiuni le pui pe riscul tau,nu stii daca ating , daca nu dauneaza transmisiei si suspensiei.
Multa lume face tot posibilul sa puna anvelope cat mai mari, cat mai late,fara sa inteleaga consecintele unei echipari diferite de cea oferita de constructor.MINI fiind o marca cu veleitati sportive , este clar ca producatorul a impins la limita dimensiunile anvelopelor,orice abatere poate insemna un esec.Oricum 205/40R18 inseamna o anvelopa cu talie foarte joasa,deci foarte incomode pe drumurile si strazile din Romania.Nu mai zic de pret, un Pirelli P Zero RFT XL costa cam 850Ron/bc,, o echipare de 4 bc. ar fi cam 750Euro!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Calin Span
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 02, 2014 9:55 pm

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de Calin Span »

OK, ms de explicatie.
Am pus jantele de vanzare, chiar daca sunt mega tari si megaaaa ingrijite. :))
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de cristi o'RAL »

daca vrei tu neaparat pastrezi 18 pentru vara, vinzi 17 si iti iei pentru iarna 15-16 cu cauciucuri pe masura, de calitate si mult mai ieftine, iar iarna o sa zburzi prin zapada
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Calin Span
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Mar Sep 02, 2014 9:55 pm

Re: Jante JCw 18" Dimensiune cauciucuri

Mesaj de Calin Span »

cristi o'RAL scrie:daca vrei tu neaparat pastrezi 18 pentru vara, vinzi 17 si iti iei pentru iarna 15-16 cu cauciucuri pe masura, de calitate si mult mai ieftine, iar iarna o sa zburzi prin zapada

Imi plac mai mult cele pe 17 si nu le dau. :)
Scrie răspuns