Trepidatii

AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Am o problema si nu stiu ce poate fi.... Am MINI 2003, 116 cai etc... Are un trepidat puternic la accelerare. I-am schimbat: Kit ambreiaj, suport motor central, planetară lungă si am pus anvelope noi, Michelin. De ce imi trepidează??
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

pai si la relati care este "comportamentul"?

ai veirficat bobina, cablurile, bujiile?

esti sigur ca ai echilibrate rotile cm trebuie?

joc in rulmenti ?

vibratiile le ai doar pe accelertie ? cand dezaccelerezi mai vibreaza?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Trepidatii

Mesaj de adrian »

@MiniRC31, l-ai omorat(ai omorat-o), de la echilibrat roti la fise si bujii, ce mai, toata masina!!!!!!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:@MiniRC31, l-ai omorat(ai omorat-o), de la echilibrat roti la fise si bujii, ce mai, toata masina!!!!!!!!

trebuiesc verificate cele de mai sus ca sa nu ii zic ca articulatia din planetara este si ea o posbilitate... :lol: :lol: :lol:

eu, spre exemplu, m-am confruntat cu fenomenul de "missfire" si mi-a luat ceva timp pana sa inteleg de fapt unde e "rezolvarea", cand altii o dadeau moarta din injectoare sau pierdere de presiune pe cilindri...
deci ma puneau sa schimb motorul pentru 4 kkturi de cabluri.. :lol: :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

La relanti, merge foarte bine. Vibreaza numai cand accelerez si numai la viteza mare, de la 60km in sus.
A vibrat si cu rotile cele vechi.
Rotile cele noi de aceea le-am cumparat, pentru ca am crezut ca este de la ele, deoarece aveau fulaj pe calea de rulare.
Iar cele noi sunt echilibrate bine.
Jocul in rulmenti l-a verificat mecanicul si a zis ca nu are joc...
Nu am verificat bobina, cablurile, bujiile. Urmeaza.
Am schimbat planetara lunga. Nu as crede ca mai poate fi de la ea...
Ma gandesc sa schimb bujiile, rulmentii.
Daca nici atunci nu se remediaza problema, atunci nu stiu ce ar mai putea fi?!???
Ce ar mai putea fi? :(((((
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Adrian, ai dreptate! Cred ca o sa schimb toata masina, in final..
Ce sa mai zic de costuri????????????? Pana acum m-a costat 1700 euro..
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Trepidatii

Mesaj de adrian »

Ai platit asa de mult pentru ca dupa parerea mea, nu ai gasit service-ul potrivit, e plina lumea de pseudomecanici.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:Am o problema si nu stiu ce poate fi.... Am MINI 2003, 116 cai etc... Are un trepidat puternic la accelerare. I-am schimbat: Kit ambreiaj, suport motor central, planetară lungă si am pus anvelope noi, Michelin. De ce imi trepidează??
La asa detalii asa indicii, oricum nu sunt de neglijat...
AUR24K scrie:La relanti, merge foarte bine. Vibreaza numai cand accelerez si numai la viteza mare, de la 60km in sus.
uite aici ce trebuie sa verifici http://www.mini2.com/forum/first-genera ... hakes.html

si aici detalii despre o problema similara tie, toti o dau cu planetara defecta: https://www.motoringalliance.com/forums ... using.html
eu as zice sa verifici si planetara stanga, posibila problema, este din cei 3 rulmenti din articulatia planetarei.
AUR24K scrie: A vibrat si cu rotile cele vechi.
Rotile cele noi de aceea le-am cumparat, pentru ca am crezut ca este de la ele, deoarece aveau fulaj pe calea de rulare.
eliminam rotile- jante cauciucuri
AUR24K scrie: Jocul in rulmenti l-a verificat mecanicul si a zis ca nu are joc...
poti verifica si tu acest lucru, dar eliminam rulmentii
AUR24K scrie:Nu am verificat bobina, cablurile, bujiile. Urmeaza.
nu ai probleme de missfire/rateuri, acest fenomen se comporta in "pierdere de putere" pt cateva msec sau sec dar si socuri/zdruncinituri/smuncituri de motor pe acceleratie.
acest fenomen de miisfire se prezinta si la relati...deci ca concluzie as elimina acest lucru...
AUR24K scrie: Am schimbat planetara lunga. Nu as crede ca mai poate fi de la ea...
Ma gandesc sa schimb bujiile, rulmentii.
Daca nici atunci nu se remediaza problema, atunci nu stiu ce ar mai putea fi?!???
Ce ar mai putea fi? :(((((
nu te apuca sa cumperi sa schimbi la pocnes ca nu asta este rezolvarea lucrurilor... nu e de mirare ca ai ajuns la cifre exorbitante....
Fişiere ataşate
planetara.jpg
Drive safe and keep the wheels down
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Pai, ce mi-au spus ca ar putea fi defect, aia am cumparat.
Fulia a fos 985 lei, planetara 1140 lei (reconditionata! ca noua e peste 6000 lei.. si mi-a venit si cu nu stiu ce joc, ca a trebuit sa combine cea veche cu cea noua, ca la nebuni!). Manopera 1500 lei, restul-celelelate piese enumerate mai sus.
Si tot asa merge..
O sa schimb tot! Ca nu stiu la cine m-as putea duce sa imi spuna precis ce are..
Am intrebat cativa mecanici si toti mi-au spus diferit!

A... si roata pe stanga imi freaca de plasticul acela, cand mai duc 2 oameni in spate. ?!??
Mi-e mila de masinuta!
Ultima oară modificat Mar Mai 16, 2017 8:29 am de către AUR24K, modificat 1 dată în total.
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

adrian scrie:Ai platit asa de mult pentru ca dupa parerea mea, nu ai gasit service-ul potrivit, e plina lumea de pseudomecanici.
daca as stii care este service-ul potrivit, as merge acolo..
Scrie răspuns