Trepidatii

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Am si eu un trepidat la plecatul de pe loc, daca nu tin o turatie potrivita, e normal?
..pai care e turatia la care "simti trepidatia" la plecarea de pe loc? sub 2000?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Trepidatii

Mesaj de Danyutz »

Sub 2000, da
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Sub 2000, da
pai daca e benzinar, manual si un control scazut asupra pedalei de ambreaj.... nu te astepta la un alt comportament....la sub 2000rpm

fii multumit ca nu te-a dat jos cu suturi in fund ... :lol: :lol: :lol: :lol: (ma refer la masina si desigur glumesc)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Trepidatii

Mesaj de Danyutz »

Ture scrie pe el de acum :lol:
Imagine
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trepidatii

Mesaj de AdrianTC »

Am avut si eu problemele astea. Ambele.

1. Trepidatiile de la 60 km/h. Cu cat ii dai mai tare in pedala de acceleratie, cu atat vibreaza mai tare. Sunt planetarele. Mai exact articulatiile dinspre cutia de viteze. Se reconditioneaza pentru circa 600 Lei/bucata in Bucuresti la Recoplanet 94. M-am chinuit 2 ani de zile sa-i dau de cap acestei vibratii, inclusiv la Recoplanet 94, si au spus ca masina n-are niciun joc. MINI-ul, fiind rigid si totul cu tolerante minime, nu prea lasa la iveala jocurile. Asa ca le-am spus ca le platesc manopera numai sa demonteze planetarele si sa vedem ce e acolo. Erau praf si pulbere, ambele. Le-am facut vara trecuta, masina merge excelent acum.

2. Trepidatiile la plecatul de pe loc sunt 100% din ambreiaj. Am schimbat doua pana acum. Cel original al masinii mergea bine, pana a crapat rulmentul de presiune. Am pus ambreiaj nou, Valeo. A mers bine 5.000 km, apoi au inceput trepidatiile la plecarea de pe loc. Trebuia mereu sa plec mai nervos pentru a le elimina. Am schimbat iar ambreiajul (cu Valeo am mers 20.000 km si ma scotea din minti). Am montat acum Sachs, de 2 saptamani, si masina merge ca un vis. Niciodata n-a mers asa de bine din punct de vedere ambreiaj/plecare de loc.

Bafta!
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Trepidatii

Mesaj de Danyutz »

Dubios, la mine face doar dimineata. Desi sta parcat pana seara cand plec, seara nu mai face, deci banui ca ar fi si temperaturile de peste noapte.

Am incercat peste zi sa reproduc trepidatiile, dar nimic. Face oricum destul de urat.
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Dubios, la mine face doar dimineata. Desi sta parcat pana seara cand plec, seara nu mai face, deci banui ca ar fi si temperaturile de peste noapte.
Am incercat peste zi sa reproduc trepidatiile, dar nimic. Face oricum destul de urat.
nu au legatura temperaturile despre ce spui tu, daca tu zici ca numai dimineata vibreaza tind sa cred ca tu ai probleme de ambreaj.
Drive safe and keep the wheels down
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Oooof, dupa ce am mai schimbat si: bieleta, bujiile, rulment roata si am mai platit inca cca 500 euro....
problema a fost depistata in final...
PLANETARA (cea lunga), fiind una reconditionata (1100 lei!!!), nu are lungimea corespunzatoare si atunci cand turez masina, bate in cutie si trepideaza (se scutura stanga-dreapta).
Urmeaza sa cumpar o planetara noua. (POATE TREPIDEAZA SI DUPA ? :((((((((((((((((((((((...........)
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:Oooof, dupa ce am mai schimbat si: bieleta, bujiile, rulment roata si am mai platit inca cca 500 euro....
problema a fost depistata in final...
PLANETARA (cea lunga), fiind una reconditionata (1100 lei!!!), nu are lungimea corespunzatoare si atunci cand turez masina, bate in cutie si trepideaza (se scutura stanga-dreapta).
Urmeaza sa cumpar o planetara noua. (POATE TREPIDEAZA SI DUPA ? :((((((((((((((((((((((...........)
eu i-as bate cu planetara peste cap pana imi schimba planetara si cutia cu originale

acest lucru denota "proasta" pregatire a celor care ii "frecventezi"

deja am suspectat acest lucru --> pagina 2
MiniRC31 scrie: acum am inteles de ce ti-a combinat cele 2 planetare (bucati intre ele).....pt ca ti-a comandat gresit reperul .... :shock:
la cele dupa 7/2004 au alta cutei de viteze --> Getrag si implicit distanta intre roata si cutie s-a marit... iar tu ai platit piesa completa ...frumos nu?

lungime planetara dreapta pt Midland 5trepte: 887mm
lungime planetara dreapta pt Getrag 6trepte: 950mm
Drive safe and keep the wheels down
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trepidatii

Mesaj de AdrianTC »

Si eu mi-am reconditionat ambele planetare, dupa cum iti spuneam mai sus.
Diferenta este ca eu am reconditionat planetarele masinii si tot alea sunt pe ea acum.
N-o s-o bag pe aia cu... "ti-am spus eu ca de la planetare ai vibratia" :D

Bine ca ai rezolvat. Pregateste-te de noi probleme :lol:
Scrie răspuns