Trepidatii

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:Pai, ce mi-au spus ca ar putea fi defect, aia am cumparat.
Fulia a fos 985 lei, planetara 1140 lei (reconditionata! ca noua e peste 6000 lei.. si mi-a venit si cu nu stiu ce joc, ca a trebuit sa combine cea veche cu cea noua, ca la nebuni!). Manopera 1500 lei, restul-celelelate piese enumerate mai sus.
A... si roata pe stanga imi freaca de plasticul acela, cand mai duc 2 oameni in spate. ?!??
Mi-e mila de masinuta!
Eu te inteleg, dar hai sa o luam logic si pe pasi marunti, ca o sa platesti inca 3000euro si masina nu merge
- ne-ai zis ca ai schimbat planetara "aia lunga" dar ce reiese de sus este ca ai combinat 2 bucati de planetara veche si noua....
in acest caz presupun ca ai schimbat partea exterioara cu tot cu cap de planetara si ai ramas cu partea dinspre cutie cu "cea originala", daca este asa atunci acest lucru poate fi cauza problemelor tale.

pai cum au luat o planetra noua si a trebuit "reconditionata"? pai daca e noua "cu joc" nu trebuia sa o returneze? de ce au pus-o pe masina?
ATENTIE: ca un joc trebuie sa existe dar nu de rotatie!!! (ma refer la planetara)

6000Lei o planetara? SKF(cea lunga-dreapta) este la 1000lei cum ajung ei le 6000?
AUR24K scrie:Am intrebat cativa mecanici si toti mi-au spus diferit!
sunt curios ce ti-au zis ceilalti mecaninci poti sa ne spui?
AUR24K scrie:O sa schimb tot! Ca nu stiu la cine m-as putea duce sa imi spuna precis ce are..
din ce zona esti? daca esti din Bucuresti contacteaza pe Sharpe
AUR24K scrie:planetara 1140 lei (reconditionata! ca noua e peste 6000 lei..
vezi ca gasestti BOLK planetare la pret accetabil de tipul 400Lei (ia-le intregi), stiu ca unii nu ar pune asa ceva pe masina dar este o solutie la bugetul tau cat si o metoda de raspuns.
AUR24K scrie:Si tot asa merge..
La tot ce ai spus pana acum eu inclin pe planetare/articulatie, nu are de unde sa iti dea din alta parte vibratii peste o anumita viteza si inclin la un 85% ca este acest tripod atasat problematic.
Fişiere ataşate
rulment.JPG
Drive safe and keep the wheels down
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Sunt din Deva.
Alt mecanic mi-a zis ca poate sa fie defectiune pe calea de rulare.
Altul mi-a zis ca e de la roti, ca numai rotile dau trepidatiile astea.. :((
Am cumparati roti noi. Cele mai bune. Degeaba, trepidatiile continua..
Si.. dupa ce mi-a montat planetara cea nou (reconditionata), pe care ti-o trimite la schimb cu cea veche (??), am plecat cu ea din service si cand am virat 90 grade la dreapta atunci am simtit jocul acela, zdranganitura, nu stiu cum sa ii spun ca nu am nici o legatura cu mecanica..
M-am intors si mi-a combinat planetara cea noua cu cea veche, dupa cum v-am spus.. :(((
Nu mai troncane la viraje dar la drum, cand ating viteza mare, peste 60km la ora, trepideaza de zici ca este mixer...
Am vrut sa plec cu ea din tara... nu am reusit in conditiile astea...
Cand ma intorc trebuie sa ii gasesc baiul, poate cu ajutorul vostru? Macar sa nu ma mai pacaleasca cu diferite diagnostice gresite?
Ultima oară modificat Mar Mai 16, 2017 4:35 pm de către AUR24K, modificat 1 dată în total.
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

Si pretul la planetara noua, parca l-am gasit pe UNix..?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:Sunt din Deva.
Alt mecanic mi-a zis ca poate sa fie defectiune pe calea de rulare.
--> eliminat
AUR24K scrie:Altul mi-a zis ca e de la roti, ca numai rotile dau trepidatiile astea.. :((
--> eliminat
AUR24K scrie:Si.. dupa ce mi-a montat planetara cea nou (reconditionata), pe care ti-o trimite la schimb cu cea veche (??),
unii o cer dar o cer sa o reconditioneze nu mai ajung la producator alea ...este masina iesita din garantie....
AUR24K scrie:Nu mai troncane la viraje dar la drum, cand ating viteza mare, peste 60km la ora, trapideaza de zici ca este mixer...
te-a umplut de vaselina de aia nu mai troncane dar tu jocul il ai in continuare!!!!
AUR24K scrie:am plecat cu ea din service si cand am virat 90 grade la dreapta atunci am simtit jocul acela, zdranganitura, nu stiu cum sa ii spun ca nu am nici o legatura cu mecanica..
pai in cazul asta problema ta este pe stanga (planetara) daca virezi dreapta.....
Drive safe and keep the wheels down
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Trepidatii

Mesaj de AUR24K »

si pe partea stanga este acea planetara mica (scurta).. ? :( intreb.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:si pe partea stanga este acea planetara mica (scurta).. ? :( intreb.
da, cea care ti-am atasat-o inainte
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie:Si pretul la planetara noua, parca l-am gasit pe UNix..?
Au preturi exagerate, din pacate .... este egal cu originalul daca te duci la reprezentanta.
in banii de o planetara imi comand ambele din State cu toate costurile si imi ramanra si de 3 plinuri

10712572 DreaptaPrimul SKF Planetara Lungime: 887, Dantura exterioara parte roata: 26, Dantura exterioara parte diferential: 22 Nu este 1842,8 ROL /Buc
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii

Mesaj de MiniRC31 »

AUR24K scrie: planetara 1140 lei (reconditionata! ca noua e peste 6000 lei.. si mi-a venit si cu nu stiu ce joc, ca a trebuit sa combine cea veche cu cea noua, ca la nebuni!).
acum am inteles de ce ti-a combinat cele 2 planetare (bucati intre ele).....pt ca ti-a comandat gresit reperul .... :shock:
la cele dupa 7/2004 au alta cutei de viteze --> Getrag si implicit distanta intre roata si cutie s-a marit... iar tu ai platit piesa completa ...frumos nu?

lungime planetara dreapta pt Midland 5trepte: 887mm
lungime planetara dreapta pt Getrag 6trepte: 950mm
AUR24K scrie:A... si roata pe stanga imi freaca de plasticul acela, cand mai duc 2 oameni in spate. ?!??
verifica si amortizorul...
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Trepidatii

Mesaj de Danyutz »

Am si eu un trepidat la plecatul de pe loc, daca nu tin o turatie potrivita, e normal?
Imagine
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trepidatii

Mesaj de n0iz3 »

Danyutz scrie:Am si eu un trepidat la plecatul de pe loc, daca nu tin o turatie potrivita, e normal?
Tind sa cred ca da, mai patesc si eu.
Cam grea trecerea de la diesel automat la benzina aspirata manuala :mrgreen:
Scrie răspuns