Servo mini?

adrianbas
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 16, 2017 4:11 pm

Re: Servo mini?

Mesaj de adrianbas »

Multumesc frumos
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Servo mini?

Mesaj de Danyutz »

Legat de servo, am ridicat masina si am urme de ulei(?) pe pompa, nu-mi dau seama daca e de la furtunul de deasupra, sau de la ea. A mai patit cineva asa, exista documentari?

Multumesc!
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Servo mini?

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Legat de servo, am ridicat masina si am urme de ulei(?) pe pompa, nu-mi dau seama daca e de la furtunul de deasupra, sau de la ea. A mai patit cineva asa, exista documentari?
Multumesc!
nu exista nici o documentatie sunt clar 2 tuburi ce intra in pompa dar tind sa cred ca tubul "problema" este cel vertical nr 1 care vine direct la rezervor
aici alte detalii http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... ulei+servo

ulei mai ai in rezervor?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Servo mini?

Mesaj de Sharpe »

prima chestie ce se strica la servo si genereaza pierderi de lichid sunt cele doua furtune ce duc la vasul de nivel
cred ca am schimbat 50 de furtune pana acum....si inca mai vin
.......ghost...
rama
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Apr 26, 2017 2:02 am

Re: Servo mini?

Mesaj de rama »

Salutare tuturor,

Sunt proprietarul unui Mini R52 S Automatic de cca 10 ani merge sotia mea cu el si recunosc ca niciodata nu m-am uitat in astia 10 ani la masina.

M-am apucat de ceva vreme sa ma uit pe la masinuta si am constata mari lipsuri (de genul cauciucuri pline de galme, ulei si filtre neschimbate de 5 ani , placute de frana la fel se merge cu becul aprins ) chestii de doamna.

Ba chiar am comandat si strut reinforcement towers pentru ca desi nu sunt strambe suruburile clar doamna nu evita gropile (asta daca ma iau dupa cum arata cauciucurile )

Dupa ce am mesterit nistel (adica vo' 2 weekend-uri) am constat ca bineinteles NU mai este lichid in rezervorul de servo.
Buuuun, am completat cu lichid (verde Febi , greu de gasit zici ca ceream aur la magazin , etc) .

Am urmarit lichidul si este tot acolo in bidon de cca 2 luni deci nu sunt probleme grave.

Insa am observat ca sub masina cam totul este mazgalit in produsul verde. Deci de undeva se pierde.
Am dat vina pe furtunele de presiune de la servo dar inteleg ca problema este in alta parte.

Puteti sa imi spuneti unde sa caut ? Adica care sunt simptomele , etc . vad ca nu a facut nimeni un tutorial. Il scriu eu dar sa ma indreptati in directia buna sa nu caut cai verzi pe pereti....

Si nu in ultimul rand furtunele alea se gesesc pe undeva , la BMW nici nu vreau sa intreb la ce "preturi " au....
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Servo mini?

Mesaj de adrian »

Se pare ca Febi verde nu este chiar uleiul de servodirectie recomandat de producator.
Furtunele nu se gasesc aftermarket, singura sansa daca nu vrei sa apelezi la originale este sa le demontezi si sa faci altele la un atelier de confectionat furtune hidraulice,unde vor folosi reductiile tale pe care vor sertiza furtune noi.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
rama
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Apr 26, 2017 2:02 am

Re: Servo mini?

Mesaj de rama »

Deci inteleg ca trebuie sa inlocuiesc lichidul cu Pentosin.
ok il inlocuiesc ma gamdeam la asta ... si daca tot mesteresc la furtune o sail schimb.
Sa gasesc insa Pentosin-ul ala de cumparat...

https://www.epiesa.ro/furtun-servodirec ... at-100592/

Furtunele se gasesc .. intebarea este alta : Astea sunt frtunele cu problema sau cel de-al 3 lea?

Ala chiar nu am reusit sa il gasesc ...si ... costa.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Servo mini?

Mesaj de MiniRC31 »

rama scrie:Deci inteleg ca trebuie sa inlocuiesc lichidul cu Pentosin.
ok il inlocuiesc ma gamdeam la asta ... si daca tot mesteresc la furtune o sail schimb.
Sa gasesc insa Pentosin-ul ala de cumparat...

https://www.epiesa.ro/furtun-servodirec ... at-100592/

Furtunele se gasesc .. intebarea este alta : Astea sunt frtunele cu problema sau cel de-al 3 lea?

Ala chiar nu am reusit sa il gasesc ...si ... costa.
principala problema sunt conexiunile cu rezervorul sau conexiunea cu pompa (tubul dintre rezervor si pompa) pe acolo se pierde, cazuri extrem de rare cand gasesti crapaturi pe furtune.

daca tot te apuci sa cumperi ceva ia Vaico, sunt f bine lucrate eu le am deja montate, dovada link http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic. ... ulei+servo
Atentie!!! iti trebuie sa cumperi separat inelele de strangere

daca cauti gasesti :P uite aici Ulei servodirectie BMW CHF 11 S, 1L: https://www.emag.ro/ulei-servodirectie- ... ction=view
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns