Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Claudiu Renu'
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 25, 2017 6:09 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Claudiu Renu' »

Zbarnaitul este exact dedesuptul acelei grile de ventilatie din mijlocul bordului.Am desfacut ceasul mare de pe mijloc dar am dat de o fieratanie si mi a fost teama sa mai continui sa nu stric ceva.In stanga si n dreapta fierataniei sunt 2 gauri prin care intra 2 manunchiuri de cable.(cred ca stii ce zic).N am avut acces si m am oprit.Daca apas doar putin pe acea grila,se opreste zbarnaiala.Si doar cand dau drumul la aer...sa te mai intreb ceva ca poate te ai lovit de ele...motorul nu merge lin cum ar trebui.Variaza.Maraie.Mi a dat o eroare la sonda lambda pusa asa rpd la un tester al unui vecin care nu e de meserie si n a stiut decat atat sa mi spuna.Sa fie de acolo acel marait?Schimbat bujii,fișe...O sa merg cand am bani pe Bd.Timisoara.Am inteles ca sunt niste baieti care se pricep la ele.Dar pana atunci..mai intreb si eu
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de MiniRC31 »

Claudiu Renu' scrie:In stanga si n dreapta fierataniei sunt 2 gauri prin care intra 2 manunchiuri de cable.
fieratania aia este ultima bariera ce iti va salva viata in cazul unui impact frontal....deci fara autogen :lol: :lol: :lol:
Claudiu Renu' scrie:...motorul nu merge lin cum ar trebui.Variaza.Maraie.Mi a dat o eroare la sonda lambda pusa asa rpd la un tester al unui vecin
model MIni?
daca ai avea probleme cu lambda ai avea eroare in bord? ai vre-ul "bec" aprins? eventual portocaliu?

care din ele ca sunt 2....
pre catalizator?
post catalizator?
Claudiu Renu' scrie:Zbarnaitul este exact dedesuptul acelei grile de ventilatie din mijlocul bordului.
am inteles ce spui....trebuie sa dai tot bordul jos, nu scapi de asta, DAR inainte de toate trebuie sa deconectezi bateria! scoate-o afara din locatie...pt binele tau....

in functie de bord, acesta are anumite repere in plus, spre exempu modele pana in 2005 au un capac care il poti desface din 2+2 suruburi laterale (unde sunt capacele cand deschizi usile) dar nu e destul .. trebuie desfacut tot si cam cam iti ia o zi intreaga:
- radio
- consola grup comenzi (aer/lumini)
- plastice consola
- vitezometru
- kilometraj
- imbracaminte volan partea plastica (cele ce imbraca coloana de directie)
- deconectat toate conectoarele electrice (inculs OBD-ul

pe acea buza eu am utilizat ceva de genu asta (atasat) este similar acelor benzi ce se pun la geamuri numai ca ce am ales eu este burete ignifug adeziv aprox 40mm.

daca te "chinui" putin mai mult cred ca gasesti materialul care il utilizeaza BMW...
Fişiere ataşate
-747534518_20150509190032_600x600_Pad_0_0.png
Drive safe and keep the wheels down
Claudiu Renu'
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 25, 2017 6:09 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Claudiu Renu' »

2003 modelul r50,90 cp.Sta mai mult aprins la inceput dar dupa se stinge.
Claudiu Renu'
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 25, 2017 6:09 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Claudiu Renu' »

Adica dupa ce se sting celelalte mai intarzie un pic dar se stinge.In mers nu mi sa aprins.Asta ia dat pe acel tester.Eroare sonda dar nu a stiut sa mi spuna care.Cred ca cea de dinainte de catalizator.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Sharpe »

e sonda dupa catalizator ...niste benzina buna si o plimbare pe Transalpina ...asta e medicamentul :D
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de MiniRC31 »

ca sa poti avea raspunsuri sigure trebuie sa ne dai eroarea respectiva, eroarea de sonda lambda pre-catalizator (in fata catalizatorului), "beculetul" portocaliu cu forma motor sub EML ar trebui sa stea aprins si nu se va stinge pana la interventia testerului (resetare eroare) deci nu cred ca este prima...dar dupa cum vezi cam batem campii, iar personal nu iti pot da sugestii "aproape" de adevar fara codul erorii
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de MiniRC31 »

revenind la bord.... daca iti "țăcăne" chetia aia de plastic indicata cu sageata maro atunci scapi aproape gratis...trebuie doar sa desfaci capacele 3 si sa desurubezi cu imbus cele 2+2 suruburi...scoti capacul si "pansezi" ce e de pansat!
Fişiere ataşate
02.png
Drive safe and keep the wheels down
Claudiu Renu'
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 25, 2017 6:09 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Claudiu Renu' »

Da...sub acea grila este zbarnaiala aia
Claudiu Renu'
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iun 25, 2017 6:09 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de Claudiu Renu' »

Sa inteleg ca partea de deasupra..bordul...cu acea grila este prins in lateral cu acele 2 +2 suruburi so ceke din lateralele kilometrajului??Atat?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zbarnait in bord de plastic ieftin si nu mereu..cand pun mana si apas pe bord..se opreste.La relanti nu se mai aude

Mesaj de MiniRC31 »

Claudiu Renu' scrie:Sa inteleg ca partea de deasupra..bordul...cu acea grila este prins in lateral cu acele 2 +2 suruburi so ceke din lateralele kilometrajului??Atat?
bordul de plastic este compus din 2 repere mari capacul ala si scheletul propriu-zis ...nimic mai mult....
scheletul la randul lui este "acoperit" de ornamentele pe care le vezi...

este necesar sa deschizi doar capacul de deasupra...nimic mai mult!!

desfiletezi acele suruburi 4 sunt (2 pe parte) apoi tragi usor spre tine...cu atentie ca trebuie sa il si ridici ca da in ceasul din spatele volanului...
nu mai este necesar nimic sa desfaci....
Fişiere ataşate
01.png
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns