Consum neobisnuit MINI

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de adrian »

@Stefanz_7, cum crezi ca se asorteaza un R53 cu o instalatie GPL??Un fel de Ramstein in chiloti roz bombon!!
Nici nu pot sa-mi imaginez.Mai bine vinde-o nu o chinui,daca-i montezi GPL o sa te bantuie.!!!
Lasa biata masina in lumea ei,fumeaza mai putin,nu mai cumpara Iphone10 de Mos Craciun,ia un Nokia 5 mai bine (pentru masina).Te duce unde vrea si cand vrea muschii tai , si tu vrei sa-i dai nechezol in loc de Expressino?
Dragilor, masina asta e o "stare", e altceva,ce-i atat de greu de priceput?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:nu mai cumpara Iphone10 de Mos Craciun,
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

de asta am eu si azi mizeria asta de ip4? in plus ma laud cu un Nokia 6310i ce functioneaza si azi...numai ca carcasa nu e prea in buna stare...
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Stefanz_7
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 05, 2017 11:59 am

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de Stefanz_7 »

:lol: adriane, imi place cum masinile prind suflet pe forumuri. :lol:
E doar o masina pana la urma. Nu pun mare pret pe masini. Imi plac si cam atat. Sunt pasionat, ce-i drept, insa nu vreun frenetic. :D
Cat despre gpl pe r53 (ca orice alta masina pr benzina) daca se poate monta, de ce nu?
Singurele mele probleme momentan sunt banii, aprox 3000 lei si ce butelie pun. Cam atat.
Peace! :ugeek:
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de Sharpe »

la gaz se calculeaza in bani nu in litri
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:la gaz se calculeaza in bani nu in litri
cred ca gresesti, dupa calculele mele eu nu vad "in buzunar" o mare diferenta

cazul 1. in oras cu 50L GPL reusesc sa ating 350KM daca sunt indulgent cu pedala= deci este un 14.3l/100km
cazul 2. au fost cazuri unde cu 50L GPL nu am reusit sa fac mai mult de 270KM = deci este un 18.5l/100km (ca sa nu iti zic ca am "ars" 50l doar pt 200KM)
ca concluzie depinde cat de calitativ este GPL-ul :!:

cazul 3: in cazul benzina ajung in 450KM in oras dar in majoritatea cazurilor nu ma prea abtin, nu este o masina sa mergi ca o caruta :lol:
Stefanz_7 scrie:Nu pun mare pret pe masini. Imi plac si cam atat. :ugeek:
@Stefanz_7: nu strica masina, tinand cont ca nu pui pret pe masina ta!!!!!!, modelul asta nu este destinat navetei, mai bine ia-ti Renault 1.5DCi si mergi si 700km

pt cunostintele tale generale: daca tipii "citez--> montatori" nu stiu ce fac iti vor distruge chiuloasa iar tu o pui bine de niste bani si nu putini.
apoi pun pariu cu tine ca vei avea probleme de injectie ce vor genera eroare lambda (stiu ce vorbesc) unde acea eroare pt o buna perioada de timp "m-a costat" consumuri de +20% la cifrele de mai sus amintite.

sfat prietenesc: daca crezi ca "iti vor fi destui" cei 3000 de lei si pt a rezolva problemele de dupa o sa te inseli, "montatorii" tai nu vor sti cum sa ti-o rezolve, nu sunt lucruri ce se rezolva cu cheia franceza in mana...

vorbesc din punctul de vedere unde un Mini nonS cu GPL are facuti 220k km in 5ani

in fine, fiecare face ce vrea cu masina sa, dar personal nu recomand din multe alte varii motive!!!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de Sharpe »

50l de gpl costa 125 lei adica 25 l benzina .....la 10% consum in oras benzina castigi 100 Km gratis pe gpl
eu cu 50 l de gpl merg 400 km in oras
.......ghost...
Avatar utilizator
Stefanz_7
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 05, 2017 11:59 am

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de Stefanz_7 »

@sharpe: q.e.d. :lol:
Cand faci o investitie, singura intrebare ce-si are rostu e in cat timp iti amoritizezi banii.
Sigur, conteaza cati km mergi. Daca esti genu care se duce la servici si acasa si weekendurile la kaufland si atat, atunci nu prea se justifica o instalatie gpl.
Daca in schimb, te folosesti de masina mai des, bagi si doua concedii pe an prin afara, atunci merita cu varf si indesat! :))
Nu vreau sa-mi sariti in cap ca imi bat joc de r53u meu asa ca ma opresc aici. :? :roll:
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Eu l-am cumparat in urma cu o luna cu un consum mediu in bord de 10,00, dupa 300 km deplasari mixte, am reusit sa-l duc la 9,8 :D . Stiam ca este sugatoare inainte de cumparare, dar pasiunea intrece costurile :D . Este motor pe benzina, 1.6, 88 kW, nu ai ce sa-i faci, numai sa circuli in afara si sub 8l/100 nu poti sa scoti consumul. Mai am o sugatoare, o motocicleta, kawasaki zx12 r de 178 CP si 1200 cmc, si asta merge cu 8-9 la 120 km/h si 12 l in oras.Inca o bucurie mare pe vanzatorii de la benzinarie cu care ma cunosc, cand au auzit ca mi-am luat Cooper :lol:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Consum neobisnuit MINI

Mesaj de Danyutz »

Eu am in jur de 8.0-8.4, exclusiv oras.
Imagine
Scrie răspuns