Reconstructie panetara - Mini Cooper [REZOLVAT]

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Reconstructie panetara - Mini Cooper [REZOLVAT]

Mesaj de MiniRC31 »

Salut,

curand voi incepe sa repar planetara dreapta la Mini Cooper si ca om harnic ce sunt :D am comandat capul de planetara kitul complet (reper nr.4)
daca tot ma apuc de desfacut planetara am zis sa fac o reimprospatare a vaselinei din articulatie (sageata verde) comandand reperul 7.

pt reperul 7 am ales Vaico (kit complet) ce cuprinde:
- 4buc inelele de stangere (2 mari si 2 mici)
- 3buc sigurante
- 1buc burduf
- 1buc flacon vaselina 90g (genuine grease for constan velocity joints [MoS2]
- 1buc punga vaselina 90g (G 6.3) genuine high melting point grease

acum intebare: pe care parte se foloseste una si pe care parte cealalta? (ma refer la vaselina si strict la articulatie)

intreb acest lucru pt ca pentru capul de planetara au dat doar o singura punga de vaselina, deci mi-au usurat munca :D :lol: :lol:
Fişiere ataşate
grease.jpg
grease.jpg (7.79 KiB) Vizualizat de 6993 ori
planetara dreapta.png
Ultima oară modificat Dum Oct 08, 2017 6:22 pm de către MiniRC31, modificat 1 dată în total.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de adrian »

Corect este cea cu Bisulfura de Molbden MoS2., este cea rezistenta la apa, agenti chimici, deci specifica articulatiei de la roata , expusa rupturilor si patrunderii apei si murdariei.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:Corect este cea cu Bisulfura de Molbden MoS2., este cea rezistenta la apa, agenti chimici, deci specifica articulatiei de la roata , expusa rupturilor si patrunderii apei si murdariei.
deci sa inteleg ca nu trebuie sa le pun pe amanadoua?
destul doar 90g pt articulatie?
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de adrian »

Cred ca ajunge, prea multa forteaza burduful.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de AdrianTC »

Intrebarea mea e... De ce ai ales sa faci aceasta revizie de planetara?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de MiniRC31 »

AdrianTC scrie:Intrebarea mea e... De ce ai ales sa faci aceasta revizie de planetara?
Cloncne in viraje cand fortez virajul (nu tare, dar am urechi :lol: :lol: :lol: ) si problema este depistata --> cap planetara

iar daca tot dau jos este mai bine o revizie completa... esti mai linistit ... :P
am vazut "live" planetare cu acea articulatie (unde intra tripodul) unde acea vaselina era apa :D dar burduful era "perfect" :D
Drive safe and keep the wheels down
AdrianTC
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Dum Noi 22, 2015 1:54 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de AdrianTC »

Am inteles. Spor la treaba!

Daca tot desfaci, verifica temeinic si articulatia cu tripoda dinspre cutia de viteze. S-ar putea sa necesite reconditionare si acolo (umplere cu material + rectificare).
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de MiniRC31 »

AdrianTC scrie:Am inteles. Spor la treaba!

Daca tot desfaci, verifica temeinic si articulatia cu tripoda dinspre cutia de viteze. S-ar putea sa necesite reconditionare si acolo
te referi la planetara dreapta ...sper...

este vre-o modalitate sa am preventiv un cod pt acel tripod? unii pe la Opel le schimba in draci...ca alea se strica mai des ca Miniurile astea....

deci aviz amatorilor ca sunt alte marci mai "bune" ca Mini :lol: :lol: :lol:
AdrianTC scrie:(umplere cu material + rectificare)
de ce crezi ca trebuie aduagat material? cand te referi la asta ma gandesc ca trebuie sudat apoi la un strung refacut complet cavitatea...dar acest lucru mi se pare putin deplasat cat si riscant in viitorul uz, deoarece acea cupa mi se pare facuta toata "dintr-o bucata" iar riscul de despindere material "adaugat" este destul de mare...

eu nu am joc pe rasucure de nici un fel deci tind sa cred ca articulatia este in regula... eu ce vreau, in afara de a inspecta stare de fapt, sa reimprospatez si vaselina + burduful.
am avut norocul sa "dau peste cateva planetare bune" (vizual deci nu pus mana) unde acea articulatie nu avea nimic aparent iar la deshiderea burdufului a iesit o specie gri sobolan murdar in stare lichida ....
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper

Mesaj de MiniRC31 »

misiune indeplinita!

atentie!!! pt cei ce vor sa o faca singuri, va este necesar si schimbul de ulei de cutie de viteze 1L 75w80 pt ca la scoaterea planetarei din cutie va iesi ulei.

Cutie de viteze: Midland.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adyshu
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 05, 2017 6:33 am
Localitate: Gaurain Ramecroix - Belgia

Re: Reconstructie panetara - Mini Cooper [REZOLVAT]

Mesaj de adyshu »

Salutare,
As dori sa stiu , cum ai scos capul de la planetara?Eu ce stiu(de la batrana Dacie) este ca , bateam cu un ciocan de cauciuc in capul planetarei pana iesea din tripoda.Este aceeasi metoda?La mine este spart burduful de la planetara din dreapta dinspre cutie.Referitor la curgerea uleiului , daca ridici mult masina (pe niste suporti) , uleiul nu mai curge.Multumesc
Scrie răspuns