Zgomot motor

Iulia-beatrice
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 27, 2017 10:35 am

Zgomot motor

Mesaj de Iulia-beatrice »

Va rog un mecanic bun in ploiesti sau bucuresti pt mini one
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot motor

Mesaj de MiniRC31 »

Iulia-beatrice scrie:Va rog un mecanic bun in ploiesti sau bucuresti pt mini one
Daca esti din BUCURESTI (limitrof) contacteaza Sharpe 0722510604 MINI garaj Bucuresti bdul Basarabia 250
Drive safe and keep the wheels down
Iulia-beatrice
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 27, 2017 10:35 am

Re: Zgomot motor

Mesaj de Iulia-beatrice »

Merci
Iulia-beatrice
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 27, 2017 10:35 am

Re: Zgomot motor

Mesaj de Iulia-beatrice »

Am fost la service in ploiesti. Curgea antigelul. I-a schimbat termostatulsi bonus, cureaua de alternator. Antigelul a curs in continuare, si am luat-o cu un zgomot la motor care initial se auzea doar la rece, iar acum se aude permanent. Frecventa se intensifica odata cu turatia motorului. Precizez ca scurgerea apei s-a rezolvat dupa o noua interventie. Ceva garnituri. Un sfat, o opinie .... poate nu mai schimb piese aiurea si o mai si stric pe deasupra
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot motor

Mesaj de MiniRC31 »

Iulia-beatrice scrie:Am fost la service in ploiesti. Curgea antigelul. I-a schimbat termostatulsi bonus, cureaua de alternator. Antigelul a curs in continuare, si am luat-o cu un zgomot la motor care initial se auzea doar la rece, iar acum se aude permanent. Frecventa se intensifica odata cu turatia motorului. Precizez ca scurgerea apei s-a rezolvat dupa o noua interventie. Ceva garnituri. Un sfat, o opinie .... poate nu mai schimb piese aiurea si o mai si stric pe deasupra
model Mini ?

cu nivelul de ulei cum stai?

intinzator distributie...probabil ..
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Zgomot motor

Mesaj de Sharpe »

intinzator lant distributie si schimba-l cat mai repede altfel iti afecteaza lantul si trebuie sa schimbi distributia
nu vreau sa ma umflu -n pene dar am clienti si din Ploiesti care vin la mine pt ca in PH nu au la cine sa apeleze
.......ghost...
Iulia-beatrice
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 27, 2017 10:35 am

Re: Zgomot motor

Mesaj de Iulia-beatrice »

Mentionez ca se aude mai mult la relanti. Maaina face ca un tractoras. Se intensifica frecventa la viteza 2 si la viteza mai mare nu se mai aude. Mini one 2008.1.4 benzina.
Iulia-beatrice
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Aug 27, 2017 10:35 am

Re: Zgomot motor

Mesaj de Iulia-beatrice »

Si inca ceva. Geamurile nu mai fac cursa scurta. Se poate rezolva fara schimb macarale?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot motor

Mesaj de MiniRC31 »

Iulia-beatrice scrie:Mentionez ca se aude mai mult la relanti. Maaina face ca un tractoras. Se intensifica frecventa la viteza 2 si la viteza mai mare nu se mai aude. Mini one 2008.1.4 benzina.
cum deja indicat de 2 persoane probabilitatea este destul de mare sa ai intizatorul de lant de distributie dus deci recomandare schimbat kitul complet ca ai ceva de cand rulezi "asa"
Iulia-beatrice scrie:Si inca ceva. Geamurile nu mai fac cursa scurta. Se poate rezolva fara schimb macarale?
trebuie vazut de o persoana competenta daca mai pot fi salvate "macaralele" ca tind sa cred ca sunt duse rotile dintate de antrenare
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Zgomot motor

Mesaj de adrian »

MiniRC31 scrie:
Iulia-beatrice scrie:Mentionez ca se aude mai mult la relanti. Maaina face ca un tractoras. Se intensifica frecventa la viteza 2 si la viteza mai mare nu se mai aude. Mini one 2008.1.4 benzina.
cum deja indicat de 2 persoane probabilitatea este destul de mare sa ai intizatorul de lant de distributie dus deci recomandare schimbat kitul complet ca ai ceva de cand rulezi "asa"

Eu zic sa schimbe doar intinzatorul, este de 100 de ori mai usor decat tot kitul, si daca nu da rezultat sa schimbe si lantul.Mai ales ca intinzatorul se schimba f. usor.Lantul se uzeaza greu,in schimb intinzatorul , mai ales la mers mult in oras, se uzeaza mult, mult mai repede.90% este doar intinzatorul de vina.
Aici cum se schimba intinzatorul, dureaza max. 10 minute.
http://tis.bmwcats.com/doc1071225/
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns