ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de adrian »

In attach. este baia de ulei a unui motor care a functionat 20.000 ore pe un utilaj.Este prima demontare a motorului.Echivalent in km ar insemna cam peste 1.000.000km parcursi.
Uleiul folosit in ultimile 15.000 ore este Mercedes 10W40.Nu exista depuneri, interiorul blocului motor arata foarte bine, la fel ca si baia de ulei.
20180201_171026.jpg
20180201_171004.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de dedant68 »

Eu nu gasesc o formula de echivalare a unui numar de ore X de functionare aferente unui motor cu Y numarul de km parcursi :) Motoarele statice/turatii scazute au un anumit regim de functionare, pe cand motorul unui automobil are unul total diferit. Si acum putem sa revenim la motociclete, cu ceva timp in urma am expus o situatie pertinenta.
La motocicletele de viteza uleiul se schimba la max. 6000 km, tot AMSOIL :D , dar cu caracteristici in plus pentru ambreiaj umed/aditivi speciali. Acelasi ulei, dar cu caracteristici putin modificate, la motor de automobil functioneaza 15.000 km. La motocicleta este supus la 13.000 rot/min, la auto max. 6000 rot/min, dar baza uleiului este aceeasi, difera aditivii.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de MiniRC31 »

ingineria mamei ei si matematica ne omoara...
pai este destul de simplu: presupunem ca acel motor are o viteza medie de 40km/ora
ore lucrate 15000
15000 x 40 =600000Km
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:ingineria mamei ei si matematica ne omoara...
pai este destul de simplu: presupunem ca acel motor are o viteza medie de 40km/ora
ore lucrate 15000
15000 x 40 =600000Km
Ce spui tu este 'o poveste de seara pentru cei mici' :mrgreen: 'Presupunem ca .....' ce frumos suna! Intre a presunpune si realitate este etapa specifica stiintelor exacte care se numeste DEMONSTRATIA, asta ne 'omoara' :D
'Adulti-nu va jucati cu cifrele ' :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:
MiniRC31 scrie:ingineria mamei ei si matematica ne omoara...
pai este destul de simplu: presupunem ca acel motor are o viteza medie de 40km/ora
ore lucrate 15000
15000 x 40 =600000Km
Ce spui tu este 'o poveste de seara pentru cei mici' :mrgreen: 'Presupunem ca .....' ce frumos suna! Intre a presunpune si realitate este etapa specifica stiintelor exacte care se numeste DEMONSTRATIA, asta ne 'omoara' :D
'Adulti-nu va jucati cu cifrele ' :D
ok am inteles ca nu ai trecut (nu ti-a placut) pe la analiza 2 si cam nu sti cu ce se manaca..mergem mai departe cand ai sa "descoperi" traducerea sa ma anunti ca sunt f curios...am mai zis-o vreau sa invat ca tont nu vreau sa mor.

ca tot iti plac cifrele fixe ca deh mate e o stiinta fixa cum si fizica ...
in orice caz este destul sa se cunoasca cateva variabile iar cea mai importanta in ecuatia asta este rpm in full-load al motorului de acolo poti extrage maxima viteza iar minimul este rpm/in relanti

avand cele 2 variamile x,y poti simplu extrage media iar de aici scoti km ce puteau fi parcursi cu acea medie....

poate nu ai vazut demostratia ca 1+1 != 2
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:
dedant68 scrie:
MiniRC31 scrie:ingineria mamei ei si matematica ne omoara...
pai este destul de simplu: presupunem ca acel motor are o viteza medie de 40km/ora
ore lucrate 15000
15000 x 40 =600000Km
Ce spui tu este 'o poveste de seara pentru cei mici' :mrgreen: 'Presupunem ca .....' ce frumos suna! Intre a presunpune si realitate este etapa specifica stiintelor exacte care se numeste DEMONSTRATIA, asta ne 'omoara' :D
'Adulti-nu va jucati cu cifrele ' :D
ok am inteles ca nu ai trecut (nu ti-a placut) pe la analiza 2 si cam nu sti cu ce se manaca..mergem mai departe cand ai sa "descoperi" traducerea sa ma anunti ca sunt f curios...am mai zis-o vreau sa invat ca tont nu vreau sa mor.

ca tot iti plac cifrele fixe ca deh mate e o stiinta fixa cum si fizica ...
in orice caz este destul sa se cunoasca cateva variabile iar cea mai importanta in ecuatia asta este rpm in full-load al motorului de acolo poti extrage maxima viteza iar minimul este rpm/in relanti

avand cele 2 variamile x,y poti simplu extrage media iar de aici scoti km ce puteau fi parcursi cu acea medie....

poate nu ai vazut demostratia ca 1+1 != 2
Ti se pare ca faci impresie daca expui cativa termeni din algebra elementara :D Ai ceva in studiu, pune pe hartie, scan si descarca aici sa te vad cat esti de bun la algebra sau la analiza matematica. Ai grija ca daca afla cei de la AMSOIL de tine "te ridica de la domiciliu" :lol:
Daca vrei sa inveti, te invit sa-mi citesti postarile(electric/electronic/mecanic) cu atentie si apoi sa le analizezi, asa vei avea sansa sa progresezi :mrgreen: Imi plac dezbaterile si persoanele care le initiaza, dar numnai cele pline de 'substanta' :!:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de MiniRC31 »

daca tot o "tragi"cu AMSOIL de luni pana vineri intrebare ...in afara de teste "pe viu" crezi ca l-ai prins pe D-zeu de picior?
sunt uleiuri si uleiuri care pana la urma au anumite caracterisitici care trebuiesc respectate si nimic mai mult.

poti sa bati apa in piuă cu AMSOIL cat vrei ca tot CAsTROL bag in motorul meu :D :lol: :lol: :lol: :lol: de fapt cred ca nu am avut ce face sa "ofensez" marele amsoil
dedant68 scrie:Ai grija ca daca afla cei de la AMSOIL de tine "te ridica de la domiciliu"
cand or sa ma caute cei de la "vestita" firma in descoperiri de uleiuri ,de care eu nu ii cunosc existenta, am sa le zic ca este un tip fanatic pe mymini care are icoana un bidon de ulei amsoil iar eu cumpar de la concurenta...
dedant68 scrie:Daca vrei sa inveti, te invit sa-mi citesti postarile(electric/electronic/mecanic)
lasa-ma sa ghicesc....esti bun! esti bun, ce mai .... eu inchid aici. :D

ah !nu fac nici o impresie pt cultura ta generala si totusi raman la umila mea parere de (sa sublinez)
dedant68 scrie:algebra elementara
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de dedant68 »

Uiti de originea subiectului, sau uiti intentionat....mai sus s-a emis ipoteza ca un motor( nu stim nimic de regimul lui de fuctionare, tip, parametrii, etc.) a functionat X ore, iar si aceasta valoare X reprezinta 1.000.000 km distanta parcursa :!: Eu am spus ca nu stiu pana in prezent de o formula/calcul care echivaleaza nr. ore de functionare cu nr. de km pentru un motor. Si mergem mai departe cu extrapolarea subiectului: se poate mentine tipul acela de ulei din motorul din foto si care a functioant X ore, intr-un motor de automobil pentru 50.000 km ( am redus de 20 ori). Eu am pus problema, tu mi-ai spus ca eu nu cumosc matematica, bla, bla, apoi eu te invit sa demonstrezi :D Please..... :mrgreen:
Uite un attachment un motor de Mini Cooper in UK, intr-un atelier auto privat, cu distributia "praf" si set-ul motor si arborele, motor care a functionat cu un ulei de la un schimb la celalalt ( nu dau marca), dar proprietarul a recunoscut intervalul de 30.000 Km !!!, vorbesc serios. Motorul a intrat reparatie la 89.000 km. Cine vrea sa experimente "long term" pentru un ulei la motoarele de automobil, si mai ales la Mini Cooper, poate sa incerce :|
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de MiniRC31 »

nu trebuie sa iti demonstrez chiar nimic, "stii bine" ca iti "pierzi" timpul cu mine - un muritor de rand...

de la cei ce construiesc motoare: motor terestru pt o ora de functionare este echivalentul a 50km distanta....
restul cred ca poti face calculele si tu singur...

pt restul te pierzi printre randurile pe care le scrii..
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ULEIUL motoarelor - mit si adevar

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:nu trebuie sa iti demonstrez chiar nimic, "stii bine" ca iti "pierzi" timpul cu mine - un muritor de rand...

de la cei ce construiesc motoare: motor terestru pt o ora de functionare este echivalentul a 50km distanta....
restul cred ca poti face calculele si tu singur...

pt restul te pierzi printre randurile pe care le scrii..

Eu te incurajez la dezbatere si dialog pe topicul meu, iar tu ma dai afara de pe topicul tau :lol:
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns