TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de dedant68 »

Da, uite ai identificat o alta varianta :) La service nici sa nu auda de schimbat bucsi, 'baietii' merg numai pe suport complet OEM, total scurt piese + manopera in jur de 1000 lei :D. Asa ca, 'inventica' face casa buna cu romanul. In plus, atunci cand lucrezi pentru masina ta esti interesat sa faci totul cu simt de raspundere.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de Sharpe »

poate voi doi aveti cunostinte de mecanica si scule ....dar pt restul nu recomand sa va apucati de asa ceva...eu am schimbat doar bucsile de brate cu power flex si la una din ele nu am fost atent la montare si un an am cautat un scartait pe spate ....... :!: :!: .si atentie bucsile de brate se strang doar cu masina pe roti , daca le strangi pe elevator ,le distrugi repede
.......ghost...
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de dedant68 »

Nu stiu daca ai citit tutorialul meu cu atentie, dar eu am folosit un cric hidraulic pentru comprimarea suspensiei cand am introdus surubul de strangere, altfel nu se pozitioneaza corect bratul cu brida/bucsa. Practic la strangere, suspensia este comprimata = cu masina pe roti(aproximativ). Si inca ceva, nu cred ca ai o pozitie buna sa strangi surubul acela la 160 Nm cu masina pe roti, stiu ca masina va fi pe canal in acest caz, dar pozitia de lucru este dificila ;)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de Sharpe »

pe canal ,altfel nu ai cum ......eu nu te-am contrazis ,sfaturile erau generale
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de MiniRC31 »

am vazut telescopul (amortizorul) spate ca iti este curat ... la mine cred ca este umed ... nu sunt poze excelente :)
Fişiere ataşate
IMG_6291.JPG
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de Sharpe »

cred ca ai prb cu amortizorul ,daca e scurs ...adio
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:cred ca ai prb cu amortizorul ,daca e scurs ...adio
inca nu hodorogeste :D... merge ! numai ca la un test tipic celui elanului simti cum spatele te balanseaza (nu are ambele roti pe pamant)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de dedant68 »

L-ai vazut pe cel din dreapta curat, dar pe stanga am depistat si eu acum la inlocuirea bucsilor ca este putin umed :) , deci pierderi de ulei. Au 115.000 km, iar la drumurile din RO.... Sa vad ce varianta de brand aleg, am de gand sa le inlocuiesc la vara. As face un pachet bun "arcuri+amortizoare" :) :mrgreen:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de MiniRC31 »

si uite asa mai "bagi o fisa" :lol: :lol: :lol: si treci pe caiet:
- 2 buc amortizoare spate

un producator AfM recomandat?
BILSTEIN, METZGER, MONROE, STARK, SACHS, DIEDERICHS, JP GROUP, RIDEX, MAPCO

OEM pret de cc 99Euro bucata :o :o
Fişiere ataşate
amortizor dreapta - pierderi de ulei :)
amortizor dreapta - pierderi de ulei :)
amortizor stanga - usoare pierderi de  ulei :)
amortizor stanga - usoare pierderi de ulei :)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: TUTORIAL:inlocuire bucsi bara torsiune si verificare bucsi articulatie spate

Mesaj de dedant68 »

In prima saptamana cand am cumparat-o am facut lista cu "necesarul" este pe A4 in doua coloane :lol: bine, am pus si ultimele suruburi sau clipsuri care lipseau sau nu erau originale :D. Ieri am terminat o coloana din lista :D ( am achizitionat la preturi super bune faruri noi OEM de R56 si tot interiorul piele rosie + textil la o calitate super de la un R56 din UK, exact cum este la mine original; scaunul pasagerului din UK este ca nou, si devine acum scaunul meu al soferului :D, avantaj volan pe dreapta de a cumpara scaune pentru noi din restul Europei).
Ai drepate, un amortizor bun te duce la cel putin 70-80 euro, daca mai pui si arcurile... :mrgreen:
Sa-l rugam pe Sharpe sa ne spuna din experienta lui cam ce "branduri' se preteaza pentru non-S, si la un pret pentru un "bugetar" :lol: si sa ne faca un pret
(amortizoare+arcuri).
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns