ERORI DIAGNOZA

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

Comanda ECU pentru dublu VANOS la motorul meu R56_2006
Fişiere ataşate
DSC00463.JPG
Imagine Imagine Imagine
MINIR56
Membru nou
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 12, 2017 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de MINIR56 »

Din erorile pe care le-am atasat in primele pagini rezulta ca piesele defecte sunt electrovalvele vanos, nu?
Ai un cod pentru aceste electrovalve? As vrea sa le comand si sa le schimb...
Aaa... inca ceva! Au aceste vanosuri vreo legatura cu distributia motorului? Pot da erori din cauza distributiei?
Staau fara piticanie de ceva timp... :( si mi-am cam pierdut rabdarea. Cei de la service ma tot amana de saptamani si pana acum nu am niciun diagnostic clar... ba ca e garnitura de chiuloasa ba ca e distributia ba nu stiu ce...
:cry:
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

MINIR56 scrie:Din erorile pe care le-am atasat in primele pagini rezulta ca piesele defecte sunt electrovalvele vanos, nu?
Ai un cod pentru aceste electrovalve? As vrea sa le comand si sa le schimb...
Aaa... inca ceva! Au aceste vanosuri vreo legatura cu distributia motorului? Pot da erori din cauza distributiei?
Staau fara piticanie de ceva timp... :( si mi-am cam pierdut rabdarea. Cei de la service ma tot amana de saptamani si pana acum nu am niciun diagnostic clar... ba ca e garnitura de chiuloasa ba ca e distributia ba nu stiu ce...
:cry:
La ce service ai MC daca nu au reusit sa-ti puna un diagnostic pana in prezent :!: :?:
Nu ca as fi curios eu, dar sa se fereasca si alti useri de acest service :shock: In curand o sa ducem aducem 'chinezi' sa ne repare automobilele; este o lipsa majora de personal calificat in toate sectoarele de activitate :!: :!:

Sune-mi te rog luna si anul de fabricatie al automobilului...sau eu nu le vad :)
Imagine Imagine Imagine
MINIR56
Membru nou
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 12, 2017 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de MINIR56 »

aprilie 2007, 120CP, benzina.
Revin cu raspuns pentru celelalte intrebari dupa ce ma conving.
N-as vrea sa gresesc si sa fac ceva ce n-ar fi corect... :oops:
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

Sunt in attachment.
Bafta :)
Fişiere ataşate
Electrovalva VANOS si act..png
repere.png
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de adrian »

@MINIR56
Nu inteleg cum vrei sa procedezi.Ai dus masina la un service (diagnoza facuta cu tester Bosch care e scula scumpa tare), ei nu fac nimic?? Cum e posibil de atata timp.Vad ca incerci sa comanzi tu piese de schimb?pe ce baza? din discutiile de pe forum cu useri mai priceputi sau mai putin?
Este o greseala.Daca nu stiu exact ce are masina ta mergi la alt service.E simplu, lor le platesti o diagnoza si ii lasi sa-si vada de treaba.
Nu comanda piese de sute de lei pe baza unor tipi ca mine sau ca altii care-si dau cu parerea dar nu au vazut masina, simptomele pe viu, nu au facut ei diagnoza.Si oricum doar citirea defectelor nu ajuta, trebuie facut test parametri comparativ, cerut de calculator motor si realizat ,se fac citiri simultane in 2D la semnale de intrare caculator si comanda iesire din calculator, asa se face o treaba profi,nu doar sa faci o scanare a modulelor si apoi sa te scarpini in cap pana ramai fara par.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

Userul MINIR56 a cerut informatii privind modul de functionare a dispozitivelor care sunt generatoare de erori, compara/analizeaza si decide. Cel mai important lucru al unui posesor de MINI este sa-si cunoasca automobilul, iar userul doreste si este interesat 8-) A spus mai sus ca urmeaza sa decida ceea ce va face, nu ca va comanda rapid reperele. Sunt sigur ca aceasta experienta la service ii va da de gandit ;) INFORMATIA este puterea actiunii in ziua de astazi :!:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de Sharpe »

DA,electrovalvele au leg cu distributia
te asteptam la MINI Garaj
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de adrian »

@Dedant-Sunt convins ca poza cu osciloscopul pus pe semnalul de la Vanos l-a facut pe domnul user sa cada in extaz, deja e doctor in motoare cu distributie variabila.
Mi-e teama sa nu avem parte de cateva rapiri de useri , sechestrati si pusi sa dezvolte motoare la BMW si Honda.Nici chinezii nu stau degeaba, atentie mare.!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

adrian scrie:@Dedant-Sunt convins ca poza cu osciloscopul pus pe semnalul de la Vanos l-a facut pe domnul user sa cada in extaz, deja e doctor in motoare cu distributie variabila.
Mi-e teama sa nu avem parte de cateva rapiri de useri , sechestrati si pusi sa dezvolte motoare la BMW si Honda.Nici chinezii nu stau degeaba, atentie mare.!!

Numai poza?! Cred ca sunt mai multe informatii postate care l-au ajutat, si nu numai pe el... :D Din punctul meu de vedere, partea tehnica a acestui forum este echivalenta cu o platforma interactiva de invatare 8-) Eu nu am secrete, este acel "ceva" care se leaga de "deformatia profesionala".
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns