ERORI DIAGNOZA

MINIR56
Membru nou
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 12, 2017 2:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de MINIR56 »

Va rog sa nu va suparati! :(
Incerc sa aflu cat mai multe informatii/pareri despre defectiunile cu care ma confrunt... Ce-i drept mi-au dat putin de banuit cei de la service, dar din cate observ, cam toate detaliile oferite de ei, sunt cam aceleasi cu cele scrise aici de voi (doar ca in scris - eu personal - inteleg mai bine, citesc de mai multe ori si am timp sa leg informatiile, care pentru mine sunt noi).
Nu-mi era foarte clar care sunt diferentele intre VANOSURI, ELECTROVALVE VANOS si SOLENOIZI... am cerut cod de piese sa ma orientez si catre pret.
Am stat pe ganduri pentru ca ma tot amana de vreo 2 saptamani si vor mai trece inca 2 pana o vor repara..
Nu voi comanda piesele de capul meu :D
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de dedant68 »

MINIR56 scrie:Va rog sa nu va suparati! :(
Incerc sa aflu cat mai multe informatii/pareri despre defectiunile cu care ma confrunt... Ce-i drept mi-au dat putin de banuit cei de la service, dar din cate observ, cam toate detaliile oferite de ei, sunt cam aceleasi cu cele scrise aici de voi (doar ca in scris - eu personal - inteleg mai bine, citesc de mai multe ori si am timp sa leg informatiile, care pentru mine sunt noi).
Nu-mi era foarte clar care sunt diferentele intre VANOSURI, ELECTROVALVE VANOS si SOLENOIZI... am cerut cod de piese sa ma orientez si catre pret.
Am stat pe ganduri pentru ca ma tot amana de vreo 2 saptamani si vor mai trece inca 2 pana o vor repara..
Nu voi comanda piesele de capul meu :D

Nu trebuie sa-ti faci probleme, cel putin din partea mea nu este nicio suparare, ai tot suportul meu in continuare :)
Ca fapt divers, pentru ca vad ca sunt 4 saptamani la tine fara automobil :!:
In UK, daca automobilul clientului este retinut in service mai mult de 48 de ore, automat acesta primeste auto gratuit din partea service-ului pentru a circula pe perioada reparatiei!
Imagine Imagine Imagine
gabygyy
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 02, 2016 9:17 pm

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de gabygyy »

Salut,

sunt de scurt timp posesor de mini r56 1,6 122cp 2011 si am erorile p2845 si p0015 ceea ce se traduce in practica la turatii de peste 2000 in lipsa de putere.
Am curatat cei doi senzori de intake si outake carea aveau depuneri, masina a mers ok cateva zile dupa care a aparut din nou eroarea(am reverificat senzorii si sunt curati acum)
Am desfacut si solenoidul vanos l-am curatat si la fel a mers masina foarte bine 2 zile apoi ambele erori sunt afisate.
Mentionez ca masina are ulei schimbat recent 2-3000km.
Va rog daca se poate sa ma sfatuiti ce sa fac sau la cine sa merg si sa pot scapa de erori si motorul sa functioneze in parametrii corecti.
Multumesc
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: ERORI DIAGNOZA

Mesaj de Sharpe »

Sa pui senzori noi, solenoid vanos
.......ghost...
Scrie răspuns