Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece) [REZOLVAT]

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece) [REZOLVAT]

Mesaj de MiniRC31 »

salut,
am sesizat o problema si sincer inca nu am aprofundat-o dar poate altii deja au gasit deja solutia..

acum ceva timp am cumparat un cablu AUX pt radioul din dotarea MiniR50 l-am conectat si functiona asa ca nu am mai dat importanta....

odata cu sezonul rece intampin urmatoarea anomaile:
1. dupa ce se incalzeste in masina (in habitaclu) AUX ca functie dispare si binenteles nu pot sa utilizez "superfunctia" stie careva de ce cand "este race functioneaza si cand se incalzeste habitaclul dispare"? trebuie sa arunc radioul ? :D
cand disparea functia inchideam radioul si il redeschideam dar nu revenea...tot radio/cd vedeam deci nimic aux :(

2. nu am incercat varianta numai rece dar parca prin vara functiona (sa nu incalzesc habitaclu)
Ultima oară modificat Lun Mar 26, 2018 11:25 pm de către MiniRC31, modificat 1 dată în total.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de dedant68 »

Problema ta se rezolva numai cu ajutorul "ecuatiilor diferentiale de ordin superior", nu are legatura cu domeniul electric sau electronic :D. Ai nevoie de un tip "tare" la matematica :lol:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:Problema ta se rezolva numai cu ajutorul "ecuatiilor diferentiale de ordin superior", nu are legatura cu domeniul electric sau electronic :D. Ai nevoie de un tip "tare" la matematica :lol:
ne vedem data viitoare.

daca nu esti in stare sa raspunzi stai jos ca nu te-a intrebat pe tine nimeni nimic ok?

multumesc de intelegere!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:
dedant68 scrie:Problema ta se rezolva numai cu ajutorul "ecuatiilor diferentiale de ordin superior", nu are legatura cu domeniul electric sau electronic :D. Ai nevoie de un tip "tare" la matematica :lol:
ne vedem data viitoare.

daca nu esti in stare sa raspunzi stai jos ca nu te-a intrebat pe tine nimeni nimic ok?

multumesc de intelegere!
De ce esti nervos :mrgreen: intrebarea este pentru tot poporul, nu? Din punctul meu de vedere cazul tau se rezolva matematic, poate altcineva are o alta varianta...eu asa vad :D
Si chiar eram dispus sa-ti ofer solutia pe tava!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:De ce esti nervos :mrgreen: intrebarea este pentru tot poporul, nu? Din punctul meu de vedere cazul tau se rezolva matematic, poate altcineva are o alta varianta...eu asa vad :D
Si chiar eram dispus sa-ti ofer solutia pe tava!
tu daca ai o problema de personalitate mergi si o rezolva! ...intre timp fa-ti un "rau de bine" si scoate-ti routerul din priza ca consumi curent degeaba....
nu am nevoie nici de interventia ta si nici de sfaturile tale "bine documentate" OK ? nici sa imi poluezi topicul pt ca ai dreptul ca "este public"....

nu te agita degeaba ca solutia o stiu deja numai ca era voiam sa vad cat de mult te poti contorla inainte de a "lovi din nou" dar se pare ca nu ai rezistat.

nu sunt nici nervos si nici suparat, mai ales pe tine dar am rugamintea sa ma anunti cand esti dispus sa tii o discutie libera fara contradictii.

intre timp rog un admin sa stearga acest topic. multumesc anticipat!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de dedant68 »

Explicatia pe care ti-o pot da din punct de vedere electric :)

Conductoarele AUX fiind din cupru, rezistenta lor electrica se modifixa la crestere temperaturii pentru ca se modifica rezistivitatea electrica specifica materialului. Pentru Cu, o incalzire cu 10grd C duce la o modificarea a rezistentei electrice cu aprox 5 % si deci o scaderea a curentului electric. In plus mai contribuie si punctele de contact/conexiune intre AUX si sistem(prin jack). Desigur un cablu AUX de calitate, cu contacte de calitate, nu iti genereaza probleme de genul acesta. Cel mai bun pe care l-am vut( dar l-am uitat in auto pe care l-am vandut in toamna :mrgreen: ) a fost un ANKER ( jack aurit/contact electric foarte bun) in jur de 70 lei am dat pe el.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de MiniRC31 »

problema principala eu o cred ca este rezistenta "din toata schema asta" pt ca ea este "vinovata" de activarea sistemului AUX din meniul radioului.
iar cele 2 condensatoarea au rol de filtrare...
cablul nu este "the best of" si tind sa cred ca odata "solicitat circuitul" rezistenta pierde din valoare iar radioul "elimina" functia de AUX

link home-made cablu aux http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=12&t=2140

eu cablul l-a luat de la olx https://www.olx.ro/oferta/cablu-aux-inp ... DO26T.html cine stie ce chinez a lucrat la el... :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de dedant68 »

Calitatea isi spune cuvantul. Cauta ceva bun :!: Cand o sa ma hotarasc, o sa-mi comand tot un ANKER :)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de adrian »

Cablul meu home made functioneaza perfect de ceva vreme.Probabil unul din conectori iti face figura, cel mai probabil cel dinspre Radio.Mufa de conectare la radio am luat-o de la un Audi, daca imi aduc aminte de la dezmembrari, ei acolo cand demonteaza componentele electrice de pe masini, taie de obicei cablurile si mufele de conectare raman intacte montate pe componenta.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Cablul AUX - anomalie in functionare (sezon rece)

Mesaj de MiniRC31 »

la mine merge perfect pana in momentul in care se incalzeste masina ... dupa dispare subit din meniul radiolului.
am vrut sa am "cursiv" si frumos facut un cablu dar se pare ca trebuie sa intervin si aici.
eu tot banuiesc rezistenta 300Kohm (o sa o masor)
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns