Probleme bec faza lunga/scurta

Lucian R.
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 10, 2017 12:19 am

Re: Probleme bec faza lunga/scurta

Mesaj de Lucian R. »

Salutare,

Se pare ca am gasit rezolvarea :) atat a licaririi din far cat si a erorii de bec ars, niste rezistoare de 50w si 6Ohm (am atasat si niste poze).
Referitor la consumul de energie al unu led cu sau fara rezistor, eu nu am cumparat si nu o sa cumpar led pt masina pt un consum redus de energie, criteriul la cumpararea farurilor a fost vizibilitatea ce mi-o ofera fara nicio adaptare(lupa) si posibilitatea de plug&play, iar la restul strict pt amuzamentul si placarea mea cel putin cu niste RGB-uri in masina ma distrez si mai tare :)
Fişiere ataşate
AB662132-66A7-4EDD-BB65-F3341357890C.jpeg
5DB91137-B621-438A-AA9F-1FACABBA472D.jpeg
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Probleme bec faza lunga/scurta

Mesaj de dedant68 »

Nu se mai discuta de economie cu un rezistor de 50W :) Daca luam in calcul o tensiune medie de 14,3V o sa ai un curent print-un rezistor I=P/U de aprox. 3.5A. Atentie la caldura degajata, deci la montaj :!:
Q(caldura produsa in exterior)=P(puterea electrica) x T(timp) , daca functioneaza 1 ora=3600 sec. :arrow: 180 KJ(kilojoule) este o degajare semnificativa de caldura. Eu de aceea am spus ca exista multe tipuri de branduri LEDs care nu ofera si solutia eliminarii erorii de bec ars in bord, cumperi sistemul LED si dupa aceea trebuie sa faci adaptarea, alti bani si atentie la siguranta privind montajul.
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns