Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Scrie răspuns
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Acum mai depinde desigur ce intelege fiecare prin mers "sportiv",acest cuvant poate capata mai multe conotatii, functie de sex, religie, marime pantof,filme preferate,cu sau fara consoarta in dreapta s.a.m.d.[/quote]

Mirifica explicatie :)

Pe principiul si sahul este sport. Poate merge ca un sahist :)))
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

:lol: :lol:
.......ghost...
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de dedant68 »

Din pacate nu ati ghicit sportul....
8 ani Shotokan si 4 ani Goju Ryu :mrgreen: deci un sport de tehnica si viteza :!:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

cat consuma ? :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Rezervorul asta am mers mai sahist si am consum de 11 mixt.

E ok?

:)
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Am scapat de griji. Am scapat de masina. E in custodia Mini Garaj.
Astept poze si filmulete pe facebook cu masina mergand cum trebuie :D - Mr Sharpe...
PS: merg bine trenurile intre Bucuresti si Constanta :)

Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Acum te scoti la consum. :lol: :lol: :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

adrian scrie:Acum te scoti la consum. :lol: :lol: :lol: :lol:
La consumul de nervi va referiti? Da....consumul va tinde catre 0. :)
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Am analizat acum logul facut pe masina ta in mers si am vazut ca valorile de MAF(mass air flow) sunt foarte mice, chiar stranii.MAF este citit "virtual", este de fapt calculat de ECU in functie de MAP-presiunea de aer din admisie de la Supercharger- si IAT-temperatura aer admisie.
Ambele valori sunt bune, reale, dar rezulatul lor scos de calculator este gresit, adica valori MAF.Din aceasta cauza banuiesc ca ECU are probleme, si probabil va trebui inlocuit.
Aici un print screen cu log pe masina lui Gabi in stanga si log pe un alt JCW care trage bine in partea dreapta.Diferenta este imensa.
Compare.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

adrian scrie:Am analizat acum logul facut pe masina ta in mers si am vazut ca valorile de MAF(mass air flow) sunt foarte mice, chiar stranii.MAF este citit "virtual", este de fapt calculat de ECU in functie de MAP-presiunea de aer din admisie de la Supercharger- si IAT-temperatura aer admisie.
Ambele valori sunt bune, reale, dar rezulatul lor scos de calculator este gresit, adica valori MAF.Din aceasta cauza banuiesc ca ECU are probleme, si probabil va trebui inlocuit.
Aici un print screen cu log pe masina lui Gabi in stanga si log pe un alt JCW care trage bine in partea dreapta.Diferenta este imensa.
Compare.jpg
Salutare!

In sfarsit gasim ceva in neregula cu mersul motorului :) suntem pe drumul cel bun.
Parca citisem pe undeva ca si senzorul de temperatura agent racire motor e in formula de calcul MAF care la mine afisa de la 200grade Celsius in sus. O sa mai sap sa confirm informatia. Ma gandesc sa nu aiba motorul vreun mod de autoconservare gen cand ramane fara agentul de racire si limiteaza puterea sau ceva de genul. Oricum planul facut pentru verificarea senzorului este deja facut , ceilalti parametri arata bine o sa testam masina si cu alt ECU...sunt increzator ca vom reusi sa salvam masina asta si sa-i redam suflul vietii de JCW.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Scrie răspuns