Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de dedant68 »

L-am cumparat cu 10,8 l/100 in bord. Dupa interventia de mentenanta/verificare( lichide, bujii, MAP, ECT, injectoare) am 'reset' pe computer de bord si am in prezent intre 5,8 si 6, 2 l/100 km( traseu combinat oras+exurban).
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

nu comparam consumurile ca nu din mentenanta i se trage... consumurile tale... ci depind si cine e in spatele volanului, orasul in care conduci si in plus este si motorul...ce ai tu e PSA deci i-au taiat elanul

iar cele ce sunt implicate in acest threat sunt Chrysler, un pic mai betive :oops:

faptul ca un S ajunge la 17l/100km este un consum in "parametri" il da si producatorul.
mai sunt si alte marci unde in Bucuresti nu scad de 10l/100km (media e de 13) ca eu acum am media de 12 sunt bucuros :D :lol: :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de dedant68 »

Conteaza foarte mult si mentenanta, numai ca trebuie sa o faci cum si unde trebuie. Este un PSA de 120 CP si din proiectare are si un alt consum :) Din pricipiul conduc sportiv, am si de ce pentru ca sunt obisnuit cu sportivele, asa ca nu-l neglijez nici pe Mini.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

corect :!:
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:Conteaza foarte mult si mentenanta, numai ca trebuie sa o faci cum si unde trebuie. Este un PSA de 120 CP si din proiectare are si un alt consum :) Din pricipiul conduc sportiv, am si de ce pentru ca sunt obisnuit cu sportivele, asa ca nu-l neglijez nici pe Mini.
ma repert .. dupa toata mentenanta facuta pe motorul meu consumurile la mine nu au scazut la jumate (nici macar nu s-au clitit) ..ci sunt in acelasi nivel (excelul stie- are scris orice piesa pusa) ..si nu crede ca merg "la ghicit"

faptul ca scoti in fata "mentenata" a facut ca cosumul sa scada la "jumate" pt mine nu sta in picioare, cel mult imi spui ca vechiul propietar cam nu facea mentenata, nu cred ca vorbim de motoare ce nu au vazut o mentenenta periodica normala sau ca au uleiul de >2ani si sau >25k, parametri de bun simt ce il dau producatorii auto....

(vorbim de R50) cand am scos 23l/100km imi aduc aminte ca ventilatorul mergea in treapta 2 si cand mergeam (apoi am descoperit ca t1 nu avea cum sa mearga) .... asa se intampla la inceput cand vrei sa vezi ce poate broscuta :D (totul e oras) si fitru +ulei facute de circa 8000km
faptul ca un S scoate 17 este o cifra plauzibila am scos 22 cu TypeR FN2(urban)
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de dedant68 »

Producatorul da pentru S un consum urban in jur de 12 l/100 si un mixt de 10 l/100. Din punctul meu de vedere, sa-ti cumperi un S si sa-l folosesti urban 80% din ciclul de deplasare cu 17 l/100 nu este rentabil si nici 'fun', dar fiecare face ce doreste.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

omu' a carjit-o e normala acea cifra
Drive safe and keep the wheels down
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!

Lasati-mi mai oameni consumul in pace. Hai sa il las mai jos...15/100km e mai bine? 13? Da cineva mai putin? Adjudecat!E toata lumea fericita?
Masina mea merge in afara localitatii cu a -3-a la 130 si 6000 rpm si in localitate a -2-a pe la 80. Nu a vazut treapta a 4 a ultimele 3 plinuri. Daca eu nu ma plang de ce s-ar plange altcineva.
Faza cu intretinerea nu tine pt ca am facut mentenanta completa cu ce vreti voi.
Lasa ca am mai vazut eu consum de 7-8 in bord la mini si am ramas in pana prostului pe autostrada...
Ps : azi iau numerele :) o fac Constanteanca.

Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Sa-i faci poze la "3 Papuci" :lol: :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Mers sportiv si consum de 5-6/100km sunt dupa parerea mea doua chestii absolut incompatibile pentru cine cunoaste aceasta marca, si in general pentru un benzinar aspirat de 1,6l,indiferent daca este Chrysler ,PSA, Opel, sau alte marci auto.
Daca producatorul da un consum "7.8/4.6/5.8 l/100km urban/extra-urban/combined",si mai mergi si sportiv,e greu de crezut asa ceva -"si am in prezent intre 5,8 si 6, 2 l/100 km( traseu combinat oras+exurban)"-
Acum mai depinde desigur ce intelege fiecare prin mers "sportiv",acest cuvant poate capata mai multe conotatii, functie de sex, religie, marime pantof,filme preferate,cu sau fara consoarta in dreapta s.a.m.d.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns