Problema check engine

edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Problema check engine

Mesaj de edsick95 »

Salut ieri dinineata cand am plecat la munca mi a aparut check engine in bord ,totul bine si frumos pana am cautat motive si am descoperit capacul de la rezervor ,l am scos si l am pus iar si a disparut , azi dimineata iar a aparut ,am tras pe dreapta si am icercat iar schema cu capacul doar ca nu a disparut la prima cheie , a disparut intr un final in drum spre munca si acum numai e , ce ar pitea fi? Gen daca ar fi catalizatorul sau altcv mai grav nu ar trebuii sa ramana aprins mereu? Ajutor !
Mentionez mini cooper 2003 1.6 benzina
Ultima oară modificat Joi Mar 15, 2018 4:03 pm de către edsick95, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema check engine

Mesaj de SpOOk »

Poate fi de la sonda lambda pana la nivel ulei servo. Trebuie sa o pui pe un tester si sa vezi ce erori iti arunca.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Problema check engine

Mesaj de MiniRC31 »

SpOOk scrie:Poate fi de la sonda lambda pana la nivel ulei servo. Trebuie sa o pui pe un tester si sa vezi ce erori iti arunca.
ciudat "nivel ulei servo" pe un R50....
:)

@edsick95:
trebuie dusa la tester apoi vezi, busonul nu are "treaba" cu eroare in bord...
un buson defect duce la alte "figuri" precum mersul sacadat, presiune slaba pe rampa de injectie.... etc etc
Drive safe and keep the wheels down
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Problema check engine

Mesaj de edsick95 »

Te cred dar asa arata si dupa ce l am strans prima oara disparuse si am cazut multe cazuri n care asta era problema ,busonul crapat.
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Problema check engine

Mesaj de edsick95 »

Ulei servo nu are minim si maxim nu stiu cat trebuie am deschis rezervorul si era lichid inauntru ...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema check engine

Mesaj de Sharpe »

Te asteptam la MINI Garaj pt un diagnostic corect
.......ghost...
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Problema check engine

Mesaj de dedant68 »

Daca MIL a functionat este psosibil sa ai cod de eroare in DTC, atunci folosind un DIS plus, GT1 sau alt tester compatibil se poate face diagnoza. Mini este prevazut cu un sistem de ventilare a vaporilor de combustibil, iar valva de ventilatie din rezervor este controlata de ECU, practic pot fi erori/probleme in acest sistem. Este posibil sa fie si eroare din sonda lambda/senzorul O2( amonte sau aval) din diverse cauze. Diagnoza iti spune mai multe.
Imagine Imagine Imagine
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Problema check engine

Mesaj de edsick95 »

Nu sunt in ro , facusem intrebarea sa stiu daca e grav sau nu daca apare si dispare... mersi oricum
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Problema check engine

Mesaj de dedant68 »

Nu este o problema grava, daca apare si dispare iar motorul functioneaza OK. Chiar daca este pe sonda O2, ECU are solutii pentru functionarea motorului.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Problema check engine

Mesaj de MiniRC31 »

edsick95 scrie:Te cred dar asa arata si dupa ce l am strans prima oara disparuse si am cazut multe cazuri n care asta era problema ,busonul crapat.
busonul ala creeaza vaccum nimic mai mult...de la vaccum la eroare in bord este putin departe, ai avea relati instabil, motorul trage prost, zdruncina, efecte ale unei insuficiente de alimentare etc etc....tu ai corelat situatia cu busonul, ti-am zis problema nu e busonul
edsick95 scrie:Ulei servo nu are minim si maxim nu stiu cat trebuie am deschis rezervorul si era lichid inauntru ...
despre nivel ulei servo poza iti va fi elocventa. :) ala este intervalul unde uleiul tau trebuie sa fie.

aceasta masina (R50) nu are modul de a semnala "nivelul de ulei de servo"... e hardware mode :)
Fişiere ataşate
image114.jpg
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns