Zgomot la rulare

edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

De azi ,deodata se aude un zgomot (harait ,gen metale care se ating) la rulare peste 30-40km/h se auzea foarte tare pe masura ce acceleram, dar se aude si cand e pe liber la aceiasi viteza... mai spre seara zgomotul a incetat, se aude putin cand virez stanga... doar ca nu se mai aude asa tare (aproape deloc) cand rulez drept...Zgomotul se aude in toata cabina si parca il simt si in pedale ... mentionez ca am cauciucuri de iarna ,doar ca azi a venit ca pana acum nu pare sa ma fi deranjat... aveam presiunea scazuta in roti ,le-am umflat la 2.5 bar si tot nu se aude ca ,cand am realizat ca ma deranjeaza ceva... acum e ok ,dar ce a fost sau ce ar putea fi multumesc? ...
Mini one 2003...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de MiniRC31 »

huruitul poate veni din multe variante...de la cutie pana la "amaratele" de cauciucuri, cert este pe rulaj deci trebuie sa ne concentram pe subansamblele de tractiune
de ex. ar putea fi rulmentul conic de pe diferentialul din cutie sau combinatia de discuri+placute sau capetele de plantetare...
Drive safe and keep the wheels down
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

deci trebuie sa merg rapid cu ea la mecanic? ... cutia de viteza nu-mi dau seama ,pare a avea probleme ,rareori trebuie sa fac dublu ambreiaj sa bag a 1 a sau spate..., doar ca sunetul nu se aude afara la motor ,nici la relanteu ,nici accelerat si nici in mers de afara,gen am stat intr un loc si am asteptat sa treaca pe langa mine... doar in cabina se auzea...
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

Maine am sa revin poate cu un audio sau video ... suna ca o surubelnita pe disc ceva de genul... am vazut pe youtube masini cu probleme la rulmenti , dar sunau ca niste avioane... unele ... si nu ma aflu acolo sigur , poate e altceva sau gradul de uzura...
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

Am o filmare dar nu stiu cum sa o postez daca cineva vrea sa ma ajute sa mi dea whatsupp sa trimit filmarea
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de MiniRC31 »

ti-ai dat singur raspunsul este discul de ambreiaj+ disc presiune...daca faci "dublu ambreiaj"
mai mult ca singur iti trebuie un kit nou de ambreiaj..
daca nu schimbi s-ar putea sa risti o volanta noua... si nu costa putin ..ci "doar" vreo 280euro doar volanta sa nu zic ca ai sa schimbi atunci si kitul de ambreiaj.

recomandat sa o duci in service..dar unde stiu despre ce e vorba ca ... prin modul "dupa ureche" schimbi masina ...succes!
edsick95 scrie:Am o filmare dar nu stiu cum sa o postez daca cineva vrea sa ma ajute sa mi dea whatsupp sa trimit filmarea
upload pe youtube :) cu share link aici
Drive safe and keep the wheels down
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

Minas dori sa fie asta as rezolva multe schimband ambreiajul .. doar ca cum am spus nu e nici o diferenta de sunet daca apas ambreiajul daca e pe liber daca sta la relanteu pe loc ... nici de afara nu se aude absolut nimic cu capota deschisa... si daca discu de ambreiaj sunetul lui e ca acela cand bagi in viteza fara sa apesi ambreiajul nu ala e sunetul meu...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de MiniRC31 »

edsick95 scrie:Minas dori sa fie asta as rezolva multe schimband ambreiajul .. doar ca cum am spus nu e nici o diferenta de sunet daca apas ambreiajul daca e pe liber daca sta la relanteu pe loc ... nici de afara nu se aude absolut nimic cu capota deschisa... si daca discu de ambreiaj sunetul lui e ca acela cand bagi in viteza fara sa apesi ambreiajul nu ala e sunetul meu...
deci sa ne intelegem... in rulaj/mergand scoasa din viteza auzi acel zgomot? este constant zgomotul?

am recitit totul: ai probleme de rulmenti per diferentialul din cutie deci un "refresh" cutiei ii trebuie....
edsick95 scrie:... la rulare peste 30-40km/h se auzea foarte tare pe masura ce acceleram, dar se aude si cand e pe liber la aceiasi viteza
sunt curios cati Km are masina
Drive safe and keep the wheels down
edsick95
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 20, 2018 12:07 am

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de edsick95 »

Zgomot constant ca la roata rotund , indiferent e in viteza , nu e , conditia sa fie in rulaj peste 30 40 km h are 130k mile adica vo 180k km si e 1.6 benzina din 2003 motorul suna f bine si rotund ... doar ca e veche masina intradevar...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Zgomot la rulare

Mesaj de MiniRC31 »

edsick95 scrie:Zgomot constant ca la roata rotund , indiferent e in viteza , nu e , conditia sa fie in rulaj peste 30 40 km h are 130k mile adica vo 180k km si e 1.6 benzina din 2003 motorul suna f bine si rotund ... doar ca e veche masina intradevar...
problema ta e cutia de viteze - practic rulmentii
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns