tremurat, vibrat volanul si masina

cavalyere
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 05, 2018 6:16 pm

tremurat, vibrat volanul si masina

Mesaj de cavalyere »

Salut, am avut o problema, masina vibra destul de tare si mai ales de la 75 km/h pana la 85 km/h. Enervant mai ales ca majoritatea depasirilor le faci incepand cu viteza asta. Aveam o stare de nesiguranta atunci cand incepeam sa depasesc. Cauciucurile erau noi (de iarna inca) si rotile echilibrate. Problema a fost o planetara. Am schimbat-o! Pret aprox 470 lei + manopera, care nu mai stiu cat a costat. Se poate sa aiba aceleasi simptome si la viteze mai mici. Deci daca tremura, vibreaza masina si volanul asta poate sa fie! Mecanicul zice ca se poate intampla sa faca asa si de la un suport de motor rupt!

PS: Daca aveti alta idee pentru titlul postului va rog sa-l schimbati sau sa-mi sugerati.
Gully
Membru nou
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 10:11 pm

Re: tremurat, vibrat volanul si masina

Mesaj de Gully »

In principiu vibratul volanului e de la roti.
Incepe prin a reverifica echilibrarea la o vulcanizare.
2. Daca ai umblat la planetare si dupa asta a inceput sa vibreze- mare grije ca poate nu ti.a strans planetara in fuzeta sau in cutie - repede la service sa verifice daca e stransa. - atenrie ca daca se desface din fuza fuge roata de pe madina si Doamne fereste
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: tremurat, vibrat volanul si masina

Mesaj de Sharpe »

da, mecanicul zice bine si de la suruburi nestranse la cadrul motor......si altele
.......ghost...
Scrie răspuns