All about LEDs

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Salut,

Este dificil si de cele mai multe ori costisitor, identificarea pe piata de surse de iluminare/becuri de tip LED care sa intruneasca mai multe conditii:
-putere electrica redusa;
-dimensiuni adaptabile soclului de fixare in far sau lampa si lungimea totala a LED-ului;
-temperatura de culoare (6000 K - maximum admisa de standardul european);
-flux luminos de valoare ridicata (lumeni/lm);
-durata mare de functionare (30.000-50.000)ore;
-tehnologie de fabricatie ( SMD, COB, Micro LED sau cele produse de CREE din SUA);
-fara aparitia de eroare de sursa de lumina defecta in bord( eroare de bec ars in bord);
Piata este invadata de sute de variante de LED-uri, cele mai multe produse in China :!: . De asemenea, cele mai multe genereaza "eroare de bec ars" (chiar daca se vand sub reclama ca nu genereaza eroare) datorita puterii electrice reduse consumate :arrow: calculatoarele de bord semnaland existenta unui bec ars prin eroarea specifica. Problema se poate rezolva prin introducerea in circuitul LED-ului a unui resistor/anulator de eroare care mareste puterea consumata si calculatorul anuleaza eroarea. Daca rezistorul nu este corect ales, puterea totala consumata de LED + rezistor devine importanta si scopul de a obtine un consum redus de energie nu mai este atins. In plus, apar probleme legate de incalzirea locala si pozitionare a rezistorlui in incinta farului/lampii. Sunt producatori care introduc in circuitul interior al LED-ul un resistor de o valoare limita/prag si care induce calculatorului un consumator de bariera ( cel mult 60% fata de consumul real/initia) si eroarea nu este afisata in bord, depinde de tipul de calculator si magistrala CAN BUS. Dupa mai mute cautari si probe am identificat un tip de LED-ri( tip CAN BUS) care se pot monta in lampile spate ( pozitie si semnalizare) inlocuind becurile cu incandescenta/halogen de 21 W ( soclu BA15S/pini diametral opusi ). LED-ul prezita tehnologia SMD( 70 lm/ 1 Watt) cu un flux luminos de 650 lm si o putere de 9,2W. Prin comparare, becul cu incandescenta inlocuit din lampa avea o putere de 21W si un flux luminos de 300 lm, practic am dublat fluxul luminos, am scazut puteea consumata de 2, 2 ori pe sursa de lumina si am marit durata de functionare la 50.000 ore. In continuare se vor inlocui toate sursele clasice de lumina/becuri, cerinta calitate pret este de baza, fara eroare in bord si fara circuite/componente suplimentare ;) .

Numai bine,
Fişiere ataşate
LED_2.JPG
LED_1.JPG
LED_3.JPG
LED_4.JPG
No error.JPG
No error.JPG (47.64 KiB) Vizualizat de 5701 ori
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

Tare, ma intereseaza si pe mine subiectul :D
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Tehnica iluminatului auto devine tot mai de interes pe fondul cresterii consumatorilor electrici intr-un automobil modern si in pachet cu reducerea consumului de combustibil si a maselor in miscare. Si atunci solutia este LED cu putere redusa si flux luminos mare. Sunt variante care ajung la 4000-5000 lm pe faza lunga :!: In top sunt americanii de la CREE cu chip-ul MK-R si chip-ul XHP50 + XM-L2. In plus, driver-ul de control(ex: Red Line Control Driver), sistemul de racire a zonei active ( ex: Dual Turbo Cooling System) si protecti la intemperii sunt kit-uri de tehnologie avansata a surselor LED auto.
Imagine Imagine Imagine
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: All about LEDs

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!
Super interesant. Se poate aplica si la R53 prezentarea ta?
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

@ Gabriel CT
Desigur :!:
Pentru cele mai multe LED-uri/kit-uri/sisteme, depinde cum sunt comercializate catre producatori, o sa vezi " No Error " / " For CAN BUS " sensul ca nu genereaza eroare in bord prin calculatorul de interior, BC1 MC/MCS -generatia 1. Dar, daca intram in amanunte, BC1 (calculatorul/modulul de baza) in cazul MC/MCS lucreaza pe o retea de comunicare seriala de tipul K-BUS, practic un singur conductor marcat 3 culori ( alb-rosu si cu dunga galbena), iar aici in BC1, magistrala se separa in K-BUS I si K-BUS II. De la LWR la sursele de lumini (far, lampi, etc) circuitul este unul normal pentru curent continuu (+ si -). Semnalul care circula prin magistrala K-BUS este de tip binar ( 0 si 1), si o anumita combinatia binara este transmisa la LWS si reprezinta un semnal/comanda, apoi LWR converteste semnalul intr-unul analog/cifra/valoare tensiune, pentru utilizare mai departe in circuit.
Fişiere ataşate
K-BUS and LWR.png
Imagine Imagine Imagine
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: All about LEDs

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!
Ma gandeam sa imi schimb becurile de pozitie de pe fata cu ceva LED pe care sa le folosesc ca si lumini de zi si pe spate becurile cu doua filamente de pozitii si frana cu ceva tot LED. Eu am modelul prefacelift asa ca am lumina de marche arriere pe bara spate si ar fi facil de schimbat si acel bec cu LED. Am pachetul de lumini interior cu iluminare picioare pasager dreapta si sofer...ar fi fain daca am putea pune cap la cap un kit care sa le includa pe toate, poate chiar exista,sincer nu mi-a venit ideea pana nu am vazut prezentarea ta.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Gabriel CT scrie:Salut!
Ma gandeam sa imi schimb becurile de pozitie de pe fata cu ceva LED pe care sa le folosesc ca si lumini de zi si pe spate becurile cu doua filamente de pozitii si frana cu ceva tot LED. Eu am modelul prefacelift asa ca am lumina de marche arriere pe bara spate si ar fi facil de schimbat si acel bec cu LED. Am pachetul de lumini interior cu iluminare picioare pasager dreapta si sofer...ar fi fain daca am putea pune cap la cap un kit care sa le includa pe toate, poate chiar exista,sincer nu mi-a venit ideea pana nu am vazut prezentarea ta.
O problema principala este stabilirea pentru fiecare bloc de lumina a tipului de soclu, pentru ca difera de la unul la altul, si de la Gen. I la Gen. II. Poti sa ai pentru P21W cu un singur filament n bec cu diametrul de 15mm cu cei doi pini diametral opus sau cu pini decalati ( 150 grd cu 210 grd) :!: Pozitie spate :arrow: sunt doua becuri BA15S ( pini diametral opusi) , inca unul pe semnalizare cu diametru de 15 mm, dar cu pini decalati la 150-210 grd :!: si unul pe STOP frana, toate cu un singur filament, si aici vorbesc de Gen II/R56. Trebuie verificat soclul, demontata lampa spate si verificat, cu acesta ocazie verifici si starea soclurilor/contacte.
FAR :arrow: tip H4 (faza lunga/faza scurta), cu lungime disponibila/adancime montaj LED de 80mm (conteaza la alegerea LED-ului)
LAMPA nr inmatriculare: Tipul de soclu este SOFIT, iar lungimea LED-ului trebuie sa fie 38 mmm ( Gen II /R56).
In principiu, cred ca BMW a schimbat tipurile de soclu de la Gen 1 la 2, dar o verificare de 10 min (demontare-montare) este convingatoare :)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

Uite aici ceva util.
Mai sunt site-uri care comercializeaza led-uri si multe au acest ghid, care iti arata echivalentul LED pentru ce ai nevoie.
https://www.superbrightleds.com/vehicle ... &year=2004
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Util pentru a vedea tipul de soclu, dar la date tehnice si vanzare sunt numai pentru reclama :!:

Exemplu: https://www.superbrightleds.com/moreinf ... cc_id=1399
LED acesta are temperatura de culoare de 7200 K, mult peste normele europene :!: nu se accepta ;)
Pretul de 60$ la o marca "no name" + 30-40$ shipping in Romania este mult :!: La fel, 2000 lm pentru un LED high/low beam este un flux inferior, etc. Aici este mare problema, ce alegi de pe piata cu 100000...de LEDs la vanzare, pentru ca poti "arunca" 100$ pe un kit si sa vezi ca erau mai bune halogenele pe care le-ai avut ;)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

Categoric, pentru soclu. De acolo se pot gasi variante mai bune calitativ.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Scrie răspuns