Lampi numar spate R50/R53

Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de Danyutz »

Salutare,

Deja este al 2-lea set de protectii de la lampile numar spate pe care le pierd ( si pe original nu-s ieftine ), ma gandesc sa inlocuiesc unitatile cu ceva complet pe LED. Are cineva?

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Salutare,

Deja este al 2-lea set de protectii de la lampile numar spate pe care le pierd ( si pe original nu-s ieftine ), ma gandesc sa inlocuiesc unitatile cu ceva complet pe LED. Are cineva?

Imagine
nu stiu ce inseamna pt tine "scump" OEM dar eu lampile pt numar le gasesc la 7.08Euro bucata deci x2 este 14.16euro

R50-ul nu are senzori "nebuni" de bec ars etc deci si Led sunt ok atat timp ca conectorii sunt aceeiasi.

in RO BMW Bavaria le gasesc la 31 RON bucata..
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de Danyutz »

MiniRC31 scrie:R50-ul nu are senzori "nebuni" de bec ars
Are, dar nu-ti indica numai daca citesti erorile
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:
MiniRC31 scrie:R50-ul nu are senzori "nebuni" de bec ars
Are, dar nu-ti indica numai daca citesti erorile
m-ai facut curios o sa ma duc sa "scanez" asta....la mine interiorul tot e LED ..picioare, plafoniera, torpedou, portbagaj.
daca esti sigur atunci trebuie o rezistenta in paralel cu ledurile "sa ajungi" la rezistenta unui bec normal

ceva similar seturilor LED prezentate de tine am vazut ca setul este de 65 Euro nejustificat de mult deci OEM recomand...
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de Danyutz »

Si la mine, dar daca sunt cu can-bus nu dau eroare. Am avut pe pozitii si numar spate fara can-bus si in ISTA+ apareau ca erori "number plate"si "front side light".
Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Lampi numar spate R50/R53

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Ai nevoie de LED tip FESTOON cu lungimea de 38 mm, pentru care o sa vezi in descriere " No Error " / " For CAN BUS " sensul ca nu genereaza eroare in bord prin calculatorul de interior, BC1 MC/MCS -generatia 1. Dar, daca intram in amanunte, BC1 (calculatorul/modulul de baza) in cazul MC/MCS lucreaza pe o retea de comunicare seriala de tipul K-BUS, practic un singur conductor marcat 3 culori ( alb-rosu si cu dunga galbena), dar generic producatorii spun CAN BUS. Sunt in jur de 10 euro/ 4 bucati si eviti astfel rezistoarele de anulare eroare. Altfel, daca nu alegi cu atentie tipul de LED, platesti LED-urile si pe urma constati ca ai nevoie si de rezistoare, alti bani + inconvenientele legate de montaj/spatiu si incalzire.

Bafta,
Fişiere ataşate
Festoon_38 mm.jpg
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns