Nu merge Start&Stop

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Nu merge Start&Stop

Mesaj de Anonim Anonim »

Salutare!
Am un Mini One 2007 1.4benzina 95 cai.
Start&Stop-ul nu functioneaza, adica am acel butonas de “off” dar nu este nevoie sa il activez caci pur si simplu nu merge sistemul.
De cand am masina (de 1 an aproximativ) a functionat decat intr-o singura zi la vreo 2 semafoare, in rest..nimic.
Nu ma deranjeaza caci si daca ar functiona probabil l-as tine tot pe off doar ca ma ingrijoreaza faptul ca nu functioneaza desi are aceasta dotare.
De la ce sa fie? A mai patit cineva asa ceva?
Va multumesc!
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nu merge Start&Stop

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Am avut un auto cu un asemenea sistem. Este benefic in trafic d.p.d.v al ecomoniei de combustibil, dar uzeaza demarorul si acumulatorul, mai ales daca acesta nu este adecvat sistemului-trebuie sa ai acumulator dedicat pentru sistemul SS. Start-stop(SS) functinoneaza numai daca anumite sisteme ale automobilului si parametrii de functionare corespunzatori intrunesc anumite conditii:
1. Nu fuctioneaza daca acumulatorul nu este incarcat la capaitatea maxima. Cu un acumulator care nu atinge capacitate ( Ah) minim 95% din valoare maxima, SS nu functioneaza. Deci generator, RRT si acumulator in stare foarte buna de functionare.
2. Daca motorul nu atinge temperatura de regim, SS nu functioneaza
3. Daca motorul este supraincalzit si ventilatorul intra in regim de functionare( treapta I sau II) SS nu functioeneaza ( deja sistemul electric neste solicitat cu "fan" iar ECU controleaza consumatorii).
4.Daca conditiile de mai sus sunt indeplinite, iar SS nu functioneaza, atunci este o problema electrica pe comanda sistem. O poti depista printr-o diagnoza OBD II.
PS. daca usa sofer, centura de sig. sau capota nu sunt inchise, SS nu functioneaza ( depinde si de tipul de automobil).

Numai bine,
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nu merge Start&Stop

Mesaj de Sharpe »

verifica cele spuse mai sus :D
.......ghost...
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Nu merge Start&Stop

Mesaj de Danyutz »

Posibil si de la temperatura de afara, peste 32 grade nu functioneaza. Daca aerul din habitaclu nu e racit la temperatura indicata pe display-ul de la clima ( la masinile cu clima automata ). Dupa mersul cu spatele, dupa opriri consecutive
Imagine
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Nu merge Start&Stop

Mesaj de Anonim Anonim »

Va multumesc frumos!
Scrie răspuns