[HowTO] Kit Ambreiaj Mini One / Cooper Cooper S - R50/R53 (discutii) - prima serie

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

[HowTO] Kit Ambreiaj Mini One / Cooper Cooper S - R50/R53 (discutii) - prima serie

Mesaj de MiniRC31 »

Salut tuturor,

am cumparat un kit ambreiaj pt R50 Luk si un rulment separat Sachs...pana aici nimic complicat.(aici au fost decisive sfaturile lui Sharpe)

desi aceste oportunitati le are un mecanic ori de cate ori schimba un ambreiaj am deschis acest topic in speranta de a elucida ceea ce am constatat eu la comparatia intre rulmentii de presiune (Luk vs Sachs)

desi la un prim impact vizual Sachs da impresia ca este calitativ am constatat ca este mai mic pe inaltime fata de cel venit cu kitul, ar crea o problema asta?
Sachs a fost comandat dupa codul realoem si vin-ul masinii.
Fişiere ataşate
foto 2.JPG
foto 3.JPG
foto 4.JPG
Ultima oară modificat Lun Mar 04, 2019 3:36 pm de către MiniRC31, modificat 1 dată în total.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Kit Ambreiaj Mini Cooper - R50 (discutii)

Mesaj de Sharpe »

sachs are lulmentul cel mai solid sau skf care vine in kitul oe
.......ghost...
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

[HowTO] Kit Ambreiaj Mini One / Cooper Cooper S - R50/R53 (discutii) - prima serie

Mesaj de MiniRC31 »

sa resuscitam acest topic:

ma intereseaza daca ar trebui sa tin cont de numarul de "dinti" pt piesa ce ajuta centrarea discul de ambreiaj (cel din imagine), sau acei "dinti" nu tin cont de dintii de angrenaj de pe disc....

stiu ca meseriasii "o fac si fara" :lol: dar nu este inca cazul meu ....si cum imi place sa fiu pregatit zic sa cumpar astfel de scule ajutatoare.
vanzatorul zice a este compatibil cu BMW-X1-X3-X5-Clutch-Tool

sper sa ma fi facut cat de cat inteles ...
Fişiere ataşate
cluchcenter.jpg
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: [HowTO] Kit Ambreiaj Mini One / Cooper Cooper S - R50/R53 (discutii) - prima serie

Mesaj de Sharpe »

Dacă nu are aceeasi dinți ca discul nu intra 8-)
.......ghost...
Scrie răspuns