Cutie blocata la rece

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de dedant68 »

Suspenzi masina si vezi ca ai doua suruburi obturatoare sitiate la o diferenta de 18 cm( vezi foto)
Desfaci surubul cu sageara verde si in mod normal ar trebui sa picure ulei/sa se prelinga. Daca nu vrei sa schimbi uleiul din cutie, completezi cu unul de acelasi tip specificat de producator. Completarea se face cu pompa de ulei( la service) sau "home made" cu un furtun care intra pe orificiul respectiv si o palnie la celalt capat al furtunului/ sau cumpei o pompa de ulei. Palnia este sus, la 1 m, deasupra motorului. Se toarna ulei pana cand acesta iese in afara pe langa furtunul introdus in orificiu ( ai nevoie de 2 litri) . Al doilea surub(galben) este pentru golirea uleiului din cutie/cand faci schimbul de ulei in cutie. Recomand schimb de ulei :!:
Fişiere ataşate
cutie viteze.jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de magicbright »

Salutare!

Deci, am schimbat uleiul de vreo lună, am pus Motulul indicat de Adrian. Aseara (-13 grade) mi-a făcut iar trampa, azi dimineața am stat 20 de minute in masina până și a mai dat drumul cutia. Odată ce se incălzește, merge brici. Deci schimbarea uleiului nu mi a rezolvat problema. Imi face fițe doar dupa o noapte foarte geroasă, ca cea de ieri, sa zic sub -2, -3 grade. Incotro in continuare, aveți vreo idee??

Multumesc!
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de adrian »

magicbright scrie: Mar Ian 08, 2019 10:00 pm Salutare!

. Incotro in continuare, aveți vreo idee??

Multumesc!
Pai ce sa zic?Portugalia, Spania????
Incearca o tara mai calda!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de magicbright »

:D :D :D Acum ca stau sa ma gândesc, nu zici nici tu rău.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de magicbright »

Până una alta mai am treabă pe aici si nu e fun cand sunt in intârziere dimineața sa stau să suflu in cutie până se hotărăște dânsa să mi dea voie să plec. Deci ce-ar trebui verificat, având in vedere că uleiul a picat?
Merci!
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de dedant68 »

Verifica legaturile mecanice intre schimbator si cutia de viteze(atat la schimbator, traseu si cutia de viteze). Sunt doua cabluri, bride/cleme de prindere pe rama, capete sferice de legatura, bucsi, etc. Posibil sa fie jocuri mari sau cabluri uzate care nu mai lucreaza corect cand vascozitaea uleiului este mare si in acest caz comanda mecanica de la schimbator este "anulata". Incepi din interior/habitaclu(de la schimbator) si continui pe traseu cu masina suspendata si obligatoriu o lampa de lucru pentru o buna vizibilitatea a lucrarii.
Bafta :!:
Fişiere ataşate
schimbator-cutie.png
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie blocata la rece

Mesaj de Sharpe »

Da ,timonerie uzata
.......ghost...
Scrie răspuns