Newbie - probleme motor

Mimilik
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 06, 2018 10:18 am

Newbie - probleme motor

Mesaj de Mimilik »

Salutare!

Acum o luna si putin am cumparat primul MINI in urma indelungelor cautari (si multumita lui Gabi Turita care a 'vanat-o' pe net).
Este vorba de un R53 si JCW de fabrica. O frumusete de masina, vanduta intr-o ora de la postarea anuntului de vanzare. Am plecat la miezul noptii din Constanta catre Otopeni, de acolo catre Oradea, iar la 10:30 semnasem deja contractul de vanzare cumparare. Masina e vis, dupa cum am zis cu pachetul Works de fabrica, scaune Recaro din fabrica, sistem Harman Kardon....cam tot ce se poate pune pe ea.
DAR, pentru ca mai mereu exista un 'dar', dupa prima mie de kilometri, una dintre patinele lantului de dstributie a zis ca mai bine ia o pauza si nu isi mai face treaba. Pana in momentul ala nu se auzise nici un zgomot pe martea mecanica, si chiar am avut grija sa fiu atent la asa ceva, nimic sa denote un esec mecanic. Motorul nu a mai aprins, a invartit la automat primele dati, apoi nici atat. Urcata pe platforma, planul initial a fost sa fie trimisa la Sharpe, dar a doua zi plecam din tara si am preferat sa o las la Constanta.
Dupa desfacerea motorului a fost constatata patina compromisa, supape indoite, s-au gasit urme de 'pitting" pe axa cu came si distractia pe care a avut-o patina a dus si la a lasa mici urme (chiar sunt mici, din pacate nu am poze cu asta) pe capul pistoanelor.
Ei bine, am decis sa pun chiuloasa noua (am avut noroc sa gasesc una si la pret ok) dar acum ma gandesc daca ar fi necesar sa fac si o segmentare. Decizie pentru care as avea nevoie de niste idei/sfaturi.
Voi mai schimba pompa de apa, cred ca si pompa de ulei, o-ringuri la senzori, filtrele toate, termostatul, busonul vasului de expansiune, uleiul din supercharger si cureaua de transmisie cu rola intinzatoare.

Alte doua mici chestii pe care le are masina in minus este o problema la tempomat, care nu doreste sa functioneze (din ce am gasit pe internet ar fi reparabil prin adaugarea in sistemul electric al tempomatului a unei diode...) si inchiderea centralizata care cel mai probabil nu merge din cauza bateriei slabe din cheie.

Atasez si cateva fotografii.

Astept de la voi opinii, idei....poate ma lamuriti daca e de preferat sa fac si segmentarea...

Va salut!
Fişiere ataşate
IMG_3490.jpg
IMG_3475.jpg
IMG_3474.jpg
IMG_3469.jpg
e30d91c7-945f-4b6d-b0d5-67e31956c1aa.jpg
85197b90-3e43-4c45-805e-de8027c05db6.jpg
6319f7ac-90d2-4d78-b042-a389a4d0996a.jpg
0289a602-df37-4fe4-983f-f3a64ca92219.jpg
1b2740a7-3fcd-4b11-85d9-a7594327a9d6.jpg
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Calitatea uleiului, intervalul de schimb si monitorizarea nivelul au dus la problema ta. Daca nu o sa ai in vedere aceste aspecte, lucrurile se repeta. Ce brand ai la distributia cea noua si cati km are la bord masina?
Ultima oară modificat Joi Dec 06, 2018 4:56 pm de către dedant68, modificat 1 dată în total.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de SpOOk »

Foarte faina, intr-adevar. Sa o stapanesti sanatos.
Ti-as recomanda, daca tot ai facut-o bucati sa verifici si arborele cotit, daca e nevoie de rectificare, cuzineti biela+palier.
Ar mai fi garnitura senzor arbore cotit, kit ambreiaj+volanta, daca tot e desfacuta
Eu am trecut printr-o reconstructie generala de motor si am honuit cilindrii si schimbat toti segmentii, cuzineti.... ma iau ametelile cand imi reamintesc :lol: . In functie de cum arata cilintrul, poti ajunge la segmenti mai mari.
Comandat-ti un kit complet de garnituri pentru motor, pentru liniste.
Vezi in ce stare sunt culbutorii, senzorii de oxigen. Daca tot te-ai bagat in asta, fa-l cum trebuie si ai grija de el.
Dupa reasamblare, daca il resegmentezi mergi lejer cu ea 1000km si dupa schimba-i uleiul din nou.

Cam atat imi vine in minte, pot completa lista veteranii. :mrgreen:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Mimilik
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 06, 2018 10:18 am

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de Mimilik »

dedant68 scrie: Joi Dec 06, 2018 12:53 pm Salut,
Calitatea uleiului, intervalul de schimb si monitorizarea nivelul au dus la problema ta. Daca nu o sa ai in vedere aceste astecte, lucrurile se repeta. Ce brand ai la distributia cea noua si cati km are la bord masina?
173k km are acum.
Distributia noua e febi bilstein. Sa vad daca schimb si pinioanele de distributie, ca in kit nu vine nici cel de la vibrochen nici cel de sus de la came.
Mimilik
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 06, 2018 10:18 am

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de Mimilik »

SpOOk scrie: Joi Dec 06, 2018 3:03 pm Foarte faina, intr-adevar. Sa o stapanesti sanatos.
Ti-as recomanda, daca tot ai facut-o bucati sa verifici si arborele cotit, daca e nevoie de rectificare, cuzineti biela+palier.
Ar mai fi garnitura senzor arbore cotit, kit ambreiaj+volanta, daca tot e desfacuta
Eu am trecut printr-o reconstructie generala de motor si am honuit cilindrii si schimbat toti segmentii, cuzineti.... ma iau ametelile cand imi reamintesc :lol: . In functie de cum arata cilintrul, poti ajunge la segmenti mai mari.
Comandat-ti un kit complet de garnituri pentru motor, pentru liniste.
Vezi in ce stare sunt culbutorii, senzorii de oxigen. Daca tot te-ai bagat in asta, fa-l cum trebuie si ai grija de el.
Dupa reasamblare, daca il resegmentezi mergi lejer cu ea 1000km si dupa schimba-i uleiul din nou.

Cam atat imi vine in minte, pot completa lista veteranii. :mrgreen:
Da, pai cam asta intrebam de fapt...sa ma uit si la segmenti si cuzineti daca tot e chiuloasa data jos? Voi vedea de luni cand intra inapoi in lucru si am toate piesele gata.
Multumesc frumos!
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de SpOOk »

Bine, cuzinetii sunt intre bratul pistonului si arborele cotit. Trebuie dat jos motorul, cred. Ziceam ca daca tot e pe tusa masina, sa faci cat mai multe, ca dupa greu o mai lasi :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Mimilik
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 06, 2018 10:18 am

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de Mimilik »

SpOOk scrie: Vin Dec 07, 2018 9:05 am Bine, cuzinetii sunt intre bratul pistonului si arborele cotit. Trebuie dat jos motorul, cred. Ziceam ca daca tot e pe tusa masina, sa faci cat mai multe, ca dupa greu o mai lasi :lol:
Pentru schimb de segmenti se scot pistoanele. Asta din ce mai stiu si eu se poate face cu motorul pe masina daca ai elevator, sau o rampa cu acces ok sub masina. Dupa ce scoti baia de ulei ai acces la suruburile bielei, iar dupa ce desfaci si impingi pistonul in afara vezi evident si cuzinetii. Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Newbie - probleme motor

Mesaj de Gabriel CT »

salut!

Ma bucur ca mi-ai ascultat sfatul si ai facut post. fa si o lista cu ce piese vrei sa schimbi ca sa te ajute colegii cu impresii si feedback despre ce poti upgrada pentru a prelungi viata motorului. stiu ca ai o lista lunga de piese insa poate unii au trecut prin asta si te pot ajuta.
stii parerea mea"daca tot e desfacut" :)) dar ustura la finante.
spor la treaba si abia astept sa o faci.

bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Scrie răspuns