Cutie viteze automata r50

Doggy
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 27, 2018 1:10 pm

Cutie viteze automata r50

Mesaj de Doggy »

Buna ziua, si sarbatori fericite in primul rand.
Problema mea sta in felul urmator, nevasta mea are un mini cooper one r50 motor 1,6 benzina cutie de viteze automata, masina este cumparata de jumatate de an, am schimbat tot ce era de schimbat la ea, plus uleiul din cutie, la inceput trepida cand era pusa pe D, am citit problema, trebuie lasata, acuma de o saptamana a inceput sa se accelerezs in gol si sa nu mai traga, abia daca mai urca un deal cu ea. Se duce cutia de viteze ? Ambreajul din cutie se duce ? Din experienta se poate face sau trebuie cumparata alta cutie ? Multumesc anticipat si o zi frumoasa
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie viteze automata r50

Mesaj de adrian »

Salut,
trebuie sa faci o diagnoza pe motor si cutia de viteze,este cel mai corect lucru.Dupa diagnoza, ai sa stii exact daca problema este de la cutia de viteze sau de la motor.Probabil ca este mai putin grav decat inclini sa crezi.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Doggy
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 27, 2018 1:10 pm

Re: Cutie viteze automata r50

Mesaj de Doggy »

Multumesc mult pentru raspuns, am sa fac dupa sarbatori o diagnoza pe motor si cutie, revin dupa sarbatori cu informatii, poate se confrunta sau o sa se confrunte si alti membri cu problema mea.
Multumesc mult si la multi ani !
Doggy
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 27, 2018 1:10 pm

Re: Cutie viteze automata r50

Mesaj de Doggy »

Am chemat pe cineva si mi-a pus diagnoza pe masina, erroarea care mi-a dat-o e generala pe cutia de viteze, din ce a zis el e posibil sa fie convertizorul si ambreajul din cutie ca pe altceva nu ii da erroare, intrebarea mea e urmatoarea, din ce am citit pe net si am cazut ctv de pe mini cooper are convertizor ? 1,6 benzina 2004 r50.
Multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cutie viteze automata r50

Mesaj de adrian »

Urmareste video , si ai sa stii destule despre cutia ta de viteze automata.Ai sa gesesti referinte si la cutia CVT de la MINI.
https://www.youtube.com/watch?v=6TlCXoMi3VQ
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns