Sistem audio - Mini Cooper RC31 - 2003

lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Sistem audio - Mini Cooper RC31 - 2003

Mesaj de lucia.r »

Salut,

Sunt nouă în club :) Mă bucur că l-am descoperit și mai pot învăța lucruri de pe aici.
Dețin un Mini Cooper RC31 din 2003 și m-am tot interesat în ultima perioada de metodele prin care pot schimba CD-playerul din mașină cu unul mai performant (care să aibă și Bluetooth, asta mă interesează în mod special).
Am observat că mai există câteva metode, respectiv Modulator FM care se conectează prin frecvență FM la CD player.
L-am achiziționat pe cel de mai jos de la e-mag, dar din păcate nu-mi funcționează. Se aude un bâzâit destul de puternic, calitatea sunetului este extrem de proastă, astfel că o să îl returnez :(

https://www.emag.ro/modulator-fm-akai-f ... DG48F3BBM/

Tot citind am văzut că există și posibilitatea de a adăuga un cablu ”în spatele” CD playerului actual, cablu care ”upgradează” cumva CDplayerul și care îi atribuie și funcția Bluetooth (sper că am înțeles corect).

Mă gândesc serios să fac asta, aș prefera să păstrez playerul original al mașinii și să îl îmbunătățesc decât să achiziționez un altul.
Dar pentru că nu mă pricep absolut deloc, mă întrebam dacă mă puteți ajuta cu niște sfaturi. Ar fi mai bine, totuși să cumpăr un player nou, să nu mă mai complic? Sau să păstrez playerul original, care e perfect funcțional și pe care doar să-l ”îmbunătățesc”?

Also, dacă aveți și o recomandare de cine m-ar putea ajuta cu cele de mai sus, care se pricepe să instaleze diverse, m-ar ajuta foarte tare.

Îmi cer scuze dacă nu am folosit corect termeni tehnici mai sus, dar din păcate chiar nu mă pricep :)

Mersi mult!
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Sistem audio - Mini Cooper RC31 - 2003

Mesaj de Danyutz »

Salutare si bine ai venit!

Stiu ca in spate poti sa legi un cablu de Auxiliar ( mai multi de aici ne-am facut aceasta modificare), prin care poti conecta un dispozitiv( telefon, ipod, etc ) printr-o mufa jack ( ca aia de casti ), nu stiu daca instalatia de bluetooth se face la fel de usor.

@adrian are un tutorial cum sa realizezi un astfel de cablu - poti vedea aici sau cumperi de la dealer ( 250 ron parca ) sau de pe olx ceva mai ieftin.

Eu am montat capatul aici:

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sistem audio - Mini Cooper RC31 - 2003

Mesaj de SpOOk »

Eu folosesc solutia asta de mai bine de 1 an si sunt extrem de multumit. Se conecteaza automat telefonul cand deschid masina, incepe automat sa cante, am comenzile de pe volan pentru next, prev, raspuns si respins apeluri.
https://www.emag.ro/interfata-usb-ipod- ... DQY4N2BBM/

E foarte fain pentru ca eu am casetofon din fabrica pe ea :lol:
Microfonul mi l-am tras pe sub bord in fata volanului (arunca un ochi pe thread-ul meu)
In ceea ce priveste instalarea, se face plug and play, tot ce trebuie e sa ai grija ce fel de mufa iti trebuie in spate, nu vad o modalitate de a afla asta in afara sa il desfaci si sa ii faci o poza.
Dupa instalare o sa-ti apara in meniu ca o magazie de cd-uri.

PS. Prezinta-ne si noua bestiuta
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Scrie răspuns