Completare Ulei

Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Completare Ulei

Mesaj de Anonim Anonim »

Salutare, Mini One 2007, 1.4 benzină.

Am o problemă, uleiul este pe minimum și trebuie să completez cu 1l. Fostul proprietar nu mai știe exact ce ulei a fost băgat, decât firma.
Și atunci vă întreb poate mă ajutați.
Firma este “Liqui Moly” dar nu mai știe exact modelul.
Îmi puteți spune dacă există un model de la această firmă specific R56?
Vă mulțumesc.
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Completare Ulei

Mesaj de magicbright »

Liqui moly au un ulei de completare, care ar fi compatibil cu orice ulei, zic ei. Vezi atasat linkul. Poti sa completezi si cu altceva, insă sa aiba aceiași indici, aceeași vâscozitate, nu cred ca e o dramă.
Bineințeles, circulă diverse povești ca e sfârșitul lumii dacă amesteci uleiuri de la producători diferiți, in care eu personal nu cred. Succes!
https://m.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-m ... DZJ2V3BBM/
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Completare Ulei

Mesaj de SpOOk »

Tind sa cred si eu ca nu este capat de tara daca completezi cu un alt ulei fata de ce e in masina atata timp cat e full sintetic, insa nu e mai bine sa il schimbi cu totul si sa stai linistit/a? mare diferenta de bani nu e.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Completare Ulei

Mesaj de dedant68 »

Se poate completa cu un alt BRAND de ulei, dar pastrand TIPUL de ulei, adica 5W30. Un litru de ulei este o cantitate mare care trebuie completata la un interval de timp! La generatia a II-a, verificarea uleiului trebuie facuta saptamanal la deplasari in limita de 50-80 km/zi sau la 2-3 zile in cazul deplasarilor lungi. Motoarele sunt predispuse la consum sau pierderi, iar functionare cu ulei sub nivel nu face decat sau favorizere aparitia cunoscutului defect"death rattle" adica ultima suflare inainte de decesul motorului :!: Daca ai depistat la timp "death rattle" schimbi distributia si alte componente/depinde de gravitate, daca nu, si circuli cu defectul, sfarsitul este tragic :arrow: reparatii de 2500-3000 euro :(
Motoarele PRINCE sunt clasificate la un nivel superior privind tehnologia, constructia si performantele, dar au acesta problema de a verifica nivelul de ulei si de a face schimbul de ulei la maximum 10.000 km cu ulei de calitate :!: Nivelul de ulei pentru siguranta in exploatare se mentine putin mai sus de linia de jumatate a grilei de verificare de pe joja. Daca respecti aceste reguli simple, te bucuri de motor pana la 150.000 km, fata interventii la distributie. Eu am cu R56/n12, 130.000 km si motorul functioneaza ca un "ceas elvetian" :D fara nicio interventie.
Fişiere ataşate
nivel ulei.JPG
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Completare Ulei

Mesaj de Sharpe »

da, LM are doua tipui de ulei pt R56
5W40 SI 5w30
recomand 5w30 LIQUI MOLY 3740 TOP TEC 4300
.......ghost...
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Completare Ulei

Mesaj de magicbright »

@dedant, Bucură-te cat mai poți, după 150k km încep sa pice toate pe trotineta asta. Intre 150k si 190k am reparat cam tot ce se putea la ea, si continuă sa mă surprindă pe zi ce trece. Două seturi de supape arse, distribuție schimbată x 2,ambreiaj, timonerie, termostat, ambele sonde lambda, pompă vacuum si de apă, termoflot, solenoizi, casetă directie + multe alte nimicuri, toate astea s-au intâmplat in intervalul 150k-190k. Si dupa ce ai crede ca am pus-o la punct, acum am inceput s-o dau in module ABS, broaște la uși, actuator portbagaj, ( se deschide singur) macarale geamuri, probleme inchidere centralizata (merge când vrea ea) etc. Eu nu stiu ce inseamnă sa intri in service și să lași mai puțin de o mie de lei. Si a fost o masina folosita cu grijă.
Așa că vinde-o repede sau pune mâna si fă niște economii serioase. :D
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Completare Ulei

Mesaj de dedant68 »

Pare sa fie blestemata masina ta ;) Din punctul meu o masina de genul asta este o paguba la casa omului. O fi Mini si senzatie, dar ....
Pana la investitii mari reparatiile le fac in atelierul propriu in regie proprie. Cand va intra pe un trend ascendent de investitii, PA ....o CONVERTESC in Mini ELECTRIC! Am proiectul facut si necesarul de echipamente. Daca mai functioneaza inca 2-3 ani pana cand si preturile la acumulatori si motoarele electrice se echilibreaza, practic se rezolva acceptabil cu 5-6000 euro. Oricum, auto cu motor cu ardere interna eu nu mai cumpar :!: TOTUL ELECTRIC si pe distante mici cu forta corpului( bicicleta, trotineta, patine cu rotile, etc) :D .
Ultima oară modificat Dum Feb 17, 2019 2:39 pm de către dedant68, modificat 1 dată în total.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Completare Ulei

Mesaj de magicbright »

De 10 ani, de când conduc, am fost achizitor de mașini SH, intotdeauna am gasit ceva mai bun de făcut cu banii.
MINI-UL m-a lecuit. Acum nu imi doresc decât o tărtăreață japoneză sau koreana NOUA, cu garanție 7 ANI!!!!
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Anonim Anonim
Membru nou
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Ian 13, 2018 11:07 am

Re: Completare Ulei

Mesaj de Anonim Anonim »

Vă mulțumesc mult tuturor de răspunsuri!
Și eu sunt de părere că se strică cam des mașinuțele astea, depinde si de noroc.
Dar oricum, nu este o mașină de care să te bucuri fară să bagi bani frecvent.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Completare Ulei

Mesaj de dedant68 »

Sigur, ieftin si eficient :D
Fişiere ataşate
sigur, ieftin si eficient.jpg
sigur, ieftin si eficient.jpg (26.46 KiB) Vizualizat de 6854 ori
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns