Conducte benzina/frana ruginite

Bogdan_Gudei
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Lun Sep 10, 2018 2:41 pm

Conducte benzina/frana ruginite

Mesaj de Bogdan_Gudei »

Salutare. La un ochi aruncat pe sub masina am observat ca cele doua conducte care vin din spate spre motor, sunt foarte ruginite.
Nu eram pe elevator ca sa imi dau seama de la ce sunt(benzina sau frane), vreau sa stiu daca se gasesc de cumparat dupa modelul masinii sau se cumpara la metru si se sertizeaza?
Mini Cooper 1.6 2001.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Conducte benzina/frana ruginite

Mesaj de adrian »

Sunt de la frana, se pot comanda fara probleme.Cele de benzina sunt de plastic.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Bogdan_Gudei
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Lun Sep 10, 2018 2:41 pm

Re: Conducte benzina/frana ruginite

Mesaj de Bogdan_Gudei »

Multumesc Adrian. M-am uitat pe site-urile de piese si nu le-am gasit, probabil trebuie mers in magazin ca sa le identifice.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Conducte benzina/frana ruginite

Mesaj de adrian »

Foloseste http://www.realoem.com/bmw/enUS/select
Trebuie sa introduci seria de sasiu si intra la sectiunea Brakes, acolo gasesti exact conductele de frana.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Conducte benzina/frana ruginite

Mesaj de dedant68 »

Cine doreste sa-si faca un "up grade" corect la sistemul de franare foloseste conductele din Cu-Ni-Fe sau denumirea comerciala CUNIFER/Kunifer. Cuniferul este un aliaj rezistent la coroziune, oboseala, tensiuni mecanice si vibratii, practic ceea ce trebuie pentru conductele de frana. Cele din comert si ceea ce monteaza producatorul sunt din otel si ruginesc la actiunea apei si a sarurilor de pe sosele. Varianta cu teva de Cu cumparata din comert si BERCUITA la capete( acesta este procedeul) nu este "safe". Cu este un material moale cu o rezistenta mica la oboseala si prezinta crapaturi la capete dupa bercuire. In multe state este interzis Cu pentru utilizarea la conductele de frana. In UK, daca la inspectia tehnica(MOT) auto este depistat cu conductele de frana din Cu, masina nu primeste MOT. Recomand Kunifer si bercuirea pentru montaj la orice service auto care are trusa de bercuit(30-40 euro/trusa). Tevile de Kunifer se gasesc in comert sub diferite dimensiuni/diametre.
https://www.foerch.ro/articole-service- ... fran%C4%83
Fişiere ataşate
Kunifer.jpeg
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns