sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Va salut ,

Urmaresc de ceva vreme acest forum si am vazut ca sunt oameni care chiar se pricep cand vine vorba de un Mini .
Vreau in urmatoarea perioada sa cumpar o astfel de masinuta , nu am absolut nici cea mai mica idee despre ce probleme pot aparea la o astfel de masina , iar bugetul meu este unul restrans - pentru ca o s-o folosesc doar ca a 2-a masina , probabil un week-end la 2-3 saptamani - pentru daily folosesc un hyundai i30 diesel :lol:

Am vazut ca dl "Sharpe" recomanda sa evitam modelul R56 care are mai multe probleme decat un R53 sau un R50.

Masina vreau s-o cumpar cadou pentru iubita mea , nu este un cadou foarte scump - atat imi permit momentan si sincer chiar daca as astepta inca cateva luni , cu siguranta mai mult de 4.000 de euro nu as fi dispus sa ofer pentru o masina pe care o s-o conduca o fata , cu putina experienta... cateva zile pe luna si probabil iarna deloc :roll:

Cateva exemple pe care le-am gasit pe olx si arata destul de okei ( cel putin in poze ) :

1. https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-1 ... bX490.html

2. https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-v ... ckvuY.html

3. https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-IDbZOXE.html

La ce trebuie sa fiu atent atunci cand o sa merg sa vad o astfel de masina ? Consumul am vazut ca este unul ridicat ( aprox 12-13% in oras ) dar n-ar fi un deranj prea mare la cati km o sa parcurga iubita mea cu ea...

Nu cred absolut deloc in KM REALI specificati de cei 3 vanzatori din exemplele de mai sus , dar nici 300.000 de KM nu cred ca au masinile , mai ales ca sunt rare cazurile cand un Mini Cooper este cumparat ptr. a fi "masina de daily" .

Va multumesc ! Astept parerile dvs !

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de adrian »

Primele doua nu merita, sunt prea uzate, iar a treia, cea din Calarasi nu cred ca are km reali, scaunele sunt foarte uzate pentru 123.000km.Eu te sfatuiesc sa mai cauti.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de dedant68 »

O croaziera in America de Sud pentru iubita ta este o alegere mai buna :mrgreen: decat o "cutie claustrofoba si mancatoare de bani permanent"
Pe langa 4000 de euro trebuie sa mai pregatesti un "pachet de 1500 de euro" de "starter". Asa este cu Mini la inceput de drum :!:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de Sharpe »

Știu eu un R50 cooper de vânzare cu km putini și reali, are o buba dar e ieftin
.......ghost...
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Multumesc pentru raspunsuri...insa cred ca un Mini e mai dorit de iubita decat o vacanta... prefer sa prind unul bunicel si sa mai avem bani la vara pentru o mica vacanta ...macar la Nisipurile de Aur :lol: :lol: :lol:

Ce inseamna "buba" , Sharpe ? Daca buba e sub 1000 de lei... poate merg sa o vad. :geek:

Da-mi o poza, ceva , un nr de telefon daca poti si maine iau legatura cu vanzatorul.

Multumesc !
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de Sharpe »

Buba mai mica de 500 euro
.......ghost...
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de magicbright »

Salut,

Apă, paie & bătaie la o mașina de 3000 euro, fara investitii, nu prea se poate. Trebuie sa investesti niste bani seriosi in ea ca sa o pui la punct, incepând cu plastice imbătrânite ( deloc ieftine ), până la reparatii mai serioase. Si eu vand masina ( R56 ), iar oamenii care vin la vizionare se asteaptă să găsească o mașină nouă la 4500 Euro, fără sa mai necesite vreo investiție, ceea ce mi se pare ridicol.BUN SI IEFTIN NU EXISTA!
Succes si atentie la ce cumperi!
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Mersi magicbright.
Nu dispun neaparat de 3000... ori dau 3000/3200 pe masina si cu un buget de 500-600 imediat pentru service , orice aproximativ 3.800 pe una care nu necesita vreo reparatie urgenta (aici nu discut de schimb ulei,filtre).

E greu , stiu... oricum 100% o sa cumpar un Mini Cooper 1.6 ... insa nu m-am hotarat daca se merita S-ul in conditiile in care nu stiu daca o sa mearga 5.000 de km pe an...poate doar daca ma gandesc ca o sa ramnesc si eu la o buburuza de 163 cp... in conditiile in care eu conduc un hyundai i30...diesel :roll:
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de magicbright »

Cu cât e mai sofisticată si mai puternică, cu atât costurile mentenanței cresc. Deci dacă vrei mai puține bătăi de cap, uită de S. Iar cu bugetul pe care te-ai hotărât sa îl aloci nu te lipești de un S în toate mințile, mai mult ca sigur vei da peste un cazan de țuică care îți va mânca sufletul si sănătatea.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

magicbright scrie: Mar Apr 23, 2019 11:02 pm Cu cât e mai sofisticată si mai puternică, cu atât costurile mentenanței cresc. Deci dacă vrei mai puține bătăi de cap, uită de S. Iar cu bugetul pe care te-ai hotărât sa îl aloci nu te lipești de un S în toate mințile, mai mult ca sigur vei da peste un cazan de țuică care îți va mânca sufletul si sănătatea.

Deci sa inteleg ca motorul ideal in bugetul asta e cel de 1.6 116cp.
Sunt foarte multe anunturi cu MINI Cooper 1.6 din 2003/04/05 pe la 3.600...spre 4.000 de euro. Toate "bune" , cu multe piese schimbate si km sub 150.000 :roll: :twisted: . Inteleg ca o masina sh..necesita investitii pentru a o putea utiliza in conditii optime, dar si mult noroc, insa chiar asa rele sunt aceste masini ? Atatea probleme ce pot aparea la un Mini din ce-am citit aici pe forum, n-am vazut nici macar pe Opel Club :mrgreen: ...in tinerete am condus un Astra G 1.6 16v... gurmand tare... si iubitor de ulei 5w40.
Mersi oricum tuturor baietilor care mi-au raspuns.
Sper sa ...am noroc , pentru ca experienta in a alege un MC n-am ... decat din ce am citit pe aici de 2 zile .
Seara faină!!!
Scrie răspuns