Revizie

Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Revizie

Mesaj de pheonix »

Am un mini cumparat second. As vrea sa stiu unde as putea sa fac revizia.
Am intrebat la BMW, si mi-au spus ca ma costa in jur de 1000-1200 o revizie. As cauta o varianta mai ieftina, dar si de incredere. In plus, sunt din Craiova, si aici nu avem service BMW, deci ar trebui sa ma deplasez la Bucuresti pentru o revizie la dealer.

Am cautat in manual si nu scrie nimic despre revizii, ce se schimba si la cati km.
Masinuta are 48.000 km, si as vrea sa stiu ce ar trebui schimbat la revizie, de unde pot cumpara piesele, si tot felul de informatii utile.

Inainte de a o cumpara, i-am facut un test la BMW, si totul era in regula, dar mi-au recomandat sa-i fac revizia, ultima fiind facuta acum 2 ani, la 40.000 km. Computerul de bord arata "oil service" aprox 14.000 km. Placutele de frana mi s-a spus de la service ca sunt ok.

E necesar sa-i fac acum revizia? Ce trebuie sa-i schimb? Unde sa fac revizia?
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Revizie

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Ia legatura aici pe forum cu Stef.Tot din Craiova este si el.Poate te ajuta cumva. ;)
Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Revizie

Mesaj de darksun »

Daca vi la Pitesti sau Bucuresti ti-o fac eu free! :lol: Am schimbat uleiul/schimbat filtre la a mea fara probleme. Daca vrei un guide how-to te pot ajuta. Asta daca vrei sa get dirty! :lol:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Re: Revizie

Mesaj de pheonix »

Merci de oferta darksun, dar prefer varianta clean ;)

Btw, in Pitesti nu au de gand sa deschida service BMW?
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Revizie

Mesaj de darksun »

pheonix scrie:Merci de oferta darksun, dar prefer varianta clean ;)

Btw, in Pitesti nu au de gand sa deschida service BMW?
Exista reprezentanta BMW. Nu stiu daca si service dar ar trebui sa aiba. Este pe centura Slatina - autostrada Bucuresti.

Ps. Clean fac si eu. :lol: Ca doar nu ma murdaresc de ulei! :o
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Re: Revizie

Mesaj de pheonix »

In Pitesti e doar showroom (unde au 5 catei flocosi), service nu este
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Revizie

Mesaj de darksun »

pheonix scrie:In Pitesti e doar showroom (unde au 5 catei flocosi), service nu este
Inseamna ca e degeaba. mai bine cumperi din Bucuresti. Ma repet totusi, daca masina nu e in garatie poti sa-ti faci la orice servis. Este vb de desurubat cutia de la filtru de ulei pus filtru si alt surub pe unde scurgi uleiul. Si un orb poate sa-ti faca asta. Du-te in Craiova la orice servis ca se face la mult mai putin cu uleiul tau ( MINI suporta 5w30 sau 5w40).

Mai este si bani de benzina pana la Bucuresti si inapoi. Eu sincer te sfatuiesc sa o faci in oras, este mega banal. Doar filtru de ulei sa-l cumperi de la BMW original. Filtru de ulei costa 60 de lei iar cel de aer 70 de lei. Litrul de ulei (baga Castrol 5w30 ) la ei este 90 de lei, iar in Carrefour il iei cu 30 de lei. Intra 4.6 - 4.7 litri. deci 5 x 30 = 150 de lei uleiul plus 130 de lei filtrele = 280 de lei. 70 de lei manopera = 350 de lei. Restul pana unde zici tu este pretul BMW.

Think about it. :?
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
pheonix
Viteza 3
Mesaje: 241
Membru din: Dum Aug 09, 2009 6:53 pm
Localitate: Bucuresti, Craiova
Contact:

Re: Revizie

Mesaj de pheonix »

Merci de info darksun.
Din pacate, azi am intrebat la un service, care mi-a dat un pret doar pe manopera de 800 ron "ca e mini cooper". La acest pret se mai adauga si piesele, despre care individul nu stia cat fac, putea sa-mi spuna decat cand facea comanda. :shock:
Probabil ideea e "ai cooper, ai bani", deci incearca sa te jecmaneasca pe fata.
O sa mai incerc si alte variante, ca asta nu mi-a placut deloc.
My MINIs : Miniutza, Charlie, Wally, Simon, Jonathan, David, Mathew & Bruno
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Revizie

Mesaj de darksun »

Daca vrei poti sa vi in Pitesti. Este un servis exact la podul viilor unde mi-am facut eu schimbul de ulei prima data. Omul stie ce si cum si nu e panica. Vin cu tine, te ajut nici o problema. Filtru de aer putem sa-l schimbam in 10 minute, cutia are doar 2 suruburi, deci nu merita sa te duci la servis pt filtru de aer.

Sfatul meu, du-te la reprezentanta BMW, da-ti comanda de filtru de aer si de filtru de ulei. Cel de ulei vine si cu garnitura deci nu sunt problem. Ideea este sa fie piese originale, NU incerca sa iei after market ca am citit o gramada din america care le-a curs uleiul sub masina apoi!

Mai cumperi din Carrefour Castrol Magnatech 5W40 ( 5W30 este cam subtire si ti-l papa rapid ) si ma suni vi in Pitesti intr-o sambata si in 1 ora este cu totul gata. Idea este sa verifici sa nivelul la antigel si la lichidul de frana sa nu fie la minim. Manopera mi-a laut 70 de lei, deci au mai facut la MINI schimb ulei ca sa fi linistit. Nu arunca bani pe chestii care sunt tare usor de facut!


Cat depre " Ai MINI cooper", multi cocalari nu stiu sa aprecieze efortul care tragi sa iei o masina care iti place. Eu muncesc zi de zi pt a mea si te inteleg perfect.

Daca totusi te hotaresti, te ajut cu cea mai mare placere. ;)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Revizie

Mesaj de tudor »

Multumim pt sfaturi legate de schimbat aceste filtre ;)
Scrie răspuns