Anvelope

Avatar utilizator
alexcir
Membru nou
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 17, 2011 5:13 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope

Mesaj de alexcir »

Da,m-am hotarat. Voi renunta la runflat si pun anvelope normale. In topul preferintelor ar fi Contisport Contact 5,urmat de Michelin Pilot Sport 3, Pirelli Pzero Nero.
ciprian.dlk
Membru nou
Mesaje: 39
Membru din: Vin Oct 07, 2011 6:17 pm
Localitate: ploiesti

Re: Anvelope

Mesaj de ciprian.dlk »

Salut.Stiu ca pentru jantele de 7Jx17 singura marime e 205/45/17(la Mini),in teorie si in practica ar merge si 215 /45/17 dar din punct de vedere legal ar fi probleme? Cristi o'RAL din ceea ce spui inteleg ca tu ai sau ai avut aceasta marime, mai au si alti utilizatori si care a fost motivul pentru care s-a optat la aceasta marime?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope

Mesaj de cristi o'RAL »

da, mai are Vali pe R53 pt ca am luat cauciucurile impreuna (la fel), incape fara probleme, doar ca la un One sau Cooper se simte latimea in plus, trage mai greu putin, dar pentru franare e un plus.
eu n-am optat dintr-un motiv anume (respectiv estetic cum ar putea crede unii), ci pentru ca le-am gasit la un pret foarte bun in comparatie cu 205.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
ciprian.dlk
Membru nou
Mesaje: 39
Membru din: Vin Oct 07, 2011 6:17 pm
Localitate: ploiesti

Re: Anvelope

Mesaj de ciprian.dlk »

Din acelasi motiv(pretul gasit) as pune si eu pe masina 215/45,doar ca eu am un One R56,pe care o sa-l prezint in curand,insa,cum ai spus si tu o sa cam trag de el sa plece
ciprian.dlk
Membru nou
Mesaje: 39
Membru din: Vin Oct 07, 2011 6:17 pm
Localitate: ploiesti

Re: Anvelope

Mesaj de ciprian.dlk »

Am decis sa pun 205/40/r17 si sa montez arcuri sport(aici sunt putin indecis daca h&r sau eibach prokit),are cineva configuratia asta?
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Anvelope

Mesaj de MyFirst »

Salut! Am schimbat de curand jantele si odata cu ele si cauciucurile si am pus 225/45/17... La acceleratie se simte, dar prea putin, iar la franare si in curbe se simte o diferenta foarte mare! Legal vorbind nu e ok, dar beneficiile bat dezavantajele! Bafta!
I don't drive too fast, I fly too low!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope

Mesaj de cristi o'RAL »

nu iti atinge nimic la 225? la 215 e cam la limita asa...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope

Mesaj de io's »

eu am 215 si nu am probleme
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
ciprian.dlk
Membru nou
Mesaje: 39
Membru din: Vin Oct 07, 2011 6:17 pm
Localitate: ploiesti

Re: Anvelope

Mesaj de ciprian.dlk »

se pare ca 205/40r17 nu s-a riscat nimeni sa puna :(
Avatar utilizator
MyFirst
Viteza 1
Mesaje: 93
Membru din: Lun Mar 05, 2012 11:02 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Anvelope

Mesaj de MyFirst »

Nu am intampinat nici un fel de probleme pana acum... Am fost chiar si cu masina plina cu cauciucurile astea si nu a frecat nici macar la hopuri de pe drum! Sunt foarte multumit de rzultatul final! Stiu pe cineva care a avut 205/40/17 dar in afara de aspect era foarte incomoda masina, se simtea orice pietricica, sa nu mai vorbim de limitarile de viteza de pe DN si alte hartoape de pe drumurile noastre minunate! Parerea mea e ca e bine sa pastrezi bara de 45 la cauciuc daca janta e pe 17'', oricum scutura destul de tare masina si asa, dar e in limita suportabila!
I don't drive too fast, I fly too low!
Scrie răspuns