Sfaturi achizitie!

ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

adrian scrie:daca vrei te ajut, pot sa discut cu dealerul,sa nu fie rus sau turc,amanunte de aflat care nu sunt trecute in anunt, putem sa-i cerem nr. de identificare sa vedem exact dotarile masinii,daca ai o pila mica putem sa scoatem de la BMW istoricul de service al masinii,etc.
Merci de ajutor. Presupun ca aceeasi strategie se poate aplica si in RO, nu? (ma refer la verificat dotarile masinii si istoricul de service in baza numarului de identificare).
Si ca tot ati ridicat problema: cum pot (incerca macar) sa identific o masina cu km "aranjati"?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de cristi o'RAL »

e foarte greu, aproape imposibil. cheia masinii primeste km reali de la masina de fiecare data cand o folosesti. dar daca se modifica km in masina, cei noi se transmit in cheie. deci poti doar sa banuiesti ca s-a umblat la km daca sunt urme de "umblat" in calculatorul masinii, dar nu e nici o certitudine, pentru ca acolo poti "umbla" si cu intentii bune.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de adrian »

In Germania legea interzice si pedepseste modificarea km reali.Din acest motiv dealerii nemti nu fac asta.Pericolul vine de la dealerii din Germania turci, rusi, polonezi si alte scule slabe.Deci daca vorbesti cu el la telefon si vorbeste cu accent strain-destul de usor de deosebit hoch Deutsch de ce vorbeste un Ausländer este pericol sa te te pacalesti.Dupa mine cea mai sigura achizitie este in Bavaria, de preferat sudul(de la Munchen mai jos spre Austria,Elvetia),acolo sunt putin mai scumpe dar masinile respira numai aer din Alpi.(vezi reclama cu vaca mov).
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de mok »

cand am adus MINI-ul din Germania m-a ajutat un roman stabilit in Koln de 10 ani care are propriul parc auto.
intamplarea a facut ca atunci cand eram acolo sa vina un roman sa cumpere un VW de la acesta
in ce limba credeti ca au vorbit cei doi ? (pe cand eu am fost rugat sa nu vorbesc )
in engleza :)
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de cristi o'RAL »

mi se pare firesc :lol:
noi am luat-o direct de la dealer bmw, asa cum zice si adrian, din sud, la banii la care luam S de la turci... dar acum nu-mi mai pare rau
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

Ok, inteleg recomandarea voastra, din pacate insa, asa cum scriam si mai sus, nu mai am nici timpul nici rabdarea necesara sa mai plec in afara tarii pentru masina.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de adrian »

Iti doresc noroc, sa fii sigur ca sunt si multe masini cinstite in Ro.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
NEAGU LIVIU
Viteza 6
Mesaje: 794
Membru din: Lun Noi 02, 2009 6:48 am
Localitate: Techirghiol
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de NEAGU LIVIU »

Timp si rabdare ar trebui sa ai,daca nu vrei sa 0 schimbi dupa un an :(
Eu am cautat 2luni in Ro pana am gasit-o.
Cum spune si Adrian iti trebuie si putin noroc,
Sfatul meu cand o iei sa treci pe la un service si sa o verifici inainte de a o cumpara,chiar daca vei plati tu inspectia.
Eu asa am facut cand am cumparat-o si nu-mi pare rau.
Oricum cei care nu vor sa o duci la inspectie,sigur au ceva de ascuns.

Succes :)
MINImaniacs
ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

Ca tot am fost intrebat pe un alt topic (care a fost sters, btw :roll: ), am renuntat la ideea de Cooper S in cele din urma..
Va multumesc insa tuturor pentru sfaturi, sunt sigur ca vor fi utile si altor viitori posesori!
GMC
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 26, 2013 5:09 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de GMC »

Salutare la toata lumea,
Apelez la voi cu rugamintea ca in masura timpului disponibil, sa ma/ne ajutati cu sfaturi legat de achizitionarea unui Mini Cooper din 07/2004 sau cu o indrumare la cine sa apelam pentru mai multe detalii. Am citit deja mai multe pagini de pe forum. Noi dorim o astfel de masina mai mult pentru confortul nostru de a ne misca/vizita imprejurimile + ca ne place mult. Mentionez ca stam in Austria/viena pentru o perioada limitata si ne gandeam la o masina practica care sa nici nu isi piarda din valoare in caz de trebuie sa vindem in circa un an (depinde de durata noastra de sedere). Am stabilit un buget de 6.000 Euro. Am gasit mai multe modele Cooper din 2002/2003 dar am citit ca se recomanda modele din 2004 datorita cutiei de viteze mai noi. Binenteles ca in cazul in care gasim ceva cu care sa fim tare multumiti, am lua in considerare si inmatricularea in RO, intorcandu-ne in Bucuresti (ramanand masina sotiei/a noastra). Partea "nasoala" este ca trebuie sa ne pregatim pentru un consum destul de ridicat dupa ce am citit de la alti proprietari pentru Bucuresti. Pana atunci mai mult am folosi in afara orasului, vizite in Austria si eventual cate un drum pana acasa in RO.
Pentru acest buget dupa cautari indelungate Mini Cooper ne atrage cel mai mult luand in considerare si calitate/pret.
Pe baza experientei voastre ca si detinatori de Mini, am aprecia orice sfat pe care ne-ati putea impartasi pentru a lua o decizie cat mai buna.
As exclude varianta cu Germania, datorita costurilor in plus pentru drum, cazare, inmatriculare in AT.
Cu multumiri anticipat,
Mihai
Scrie răspuns