Sfaturi achizitie!

ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

Bine v-am gasit!

Ma numesc Alex (desi cred ca era deja evident din nickname), am 27 de ani si sunt din Bucuresti (si ma opresc aici ca incepe sa sune a matrimoniale :) )

De ceva timp cochetez cu ideea de a achizitiona un Mini Cooper S R53. Cum inafara de faptul ca are un motor de 1.6 Compresor si 163cp nu stiu mai nimic despre masina, am decis sa va adresez cateva intrebari. Asadar, sa o luam punctual:

1. Cam ce costuri de intretinere presupune o astfel de masina? Nu ma refer la reviziile periodice, gen ulei si filtre, ci distributie (la ce interval - ani/km se recomanda inlocuirea? cat costa un kit complet de distributie+accesorii?), ambreiaj, articulatii.. sau mai bine, sa trecem la punctul urmator :)
2. Probleme specifice? Dincolo de cele care probabil nici nu-mi trec prin minte si sper sa mi le spuneti voi, intreb punctal de:
- tren de rulare: cat de fiabil este (avand in vedere drumurile nu tocmai bune pe care circulam)?
- compresorul: cam ce durata de viata are (intr-un regim de exploatare sportiv); din vagile mele cunostinte despre compresoarele mecanice, stiu ca exista si un interval de revizie.. care este acela si in ce consta (financiar vorbind)?
3. Geamurile: fiind vorba despre usi fara rame, beneficiaza de functia de coborare/urcare la deschiderea/inchiderea portierei? Cat de problematice sunt? Cum este cu zgomotul de rulare in interior, in special la drumuri lungi si viteze de peste 130?
4. Nu in ultimul rand, la ce ma sfatuiti sa fiu atent in masura in care vizionez o astfel de masina? Bugetul disponibil ar fi de max. 7500E, deci ma astept sa gasesc ceva in jur de 2004 fabricatie si +/-100k km..

Stiu ca Mini este genul de marca care starneste pasiuni, si uneori tindem sa devenim mai mult sentimentali decat rationali, de aceea am rugamintea sa fiti cat de obiectivi puteti! Nu va faceti griji, si eu fac parte din categoria de mai sus, si daca ceva imi place suficient de mult nu ma sperii usor, vreau doar sa stiu la ce sa ma astept, deci fiti sinceri cu mine :)

Multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de adrian »

La cateva iti raspund eu, restul las pe posesorii se S sa-ti raspunda:

1. Distributie pe lant-nu se schimba
2.Tren de rulare-calitate O.K., la fel de fiabil ca la orice masina germana care ruleaza in Ro.(depinde si pe unde mergi)
3.Dupa mine compresorul fara probleme daca nu umbli la fulie(micsorare fulie 15% pana la 19%)
4.Geamurile se inchid civilizat , deci dupa inchiderea portierei se mai ridica automat 7,8mm pentru zavorare si etansare.
5.Zgomotul de rulare este afectat de tipul de anvelope cu care este echipata-run flat sunt mai zgomotoase.Este putin mai zgomotoasa decat un benzinar de 1,6 de la VW,Opel,Kia,Fiat.
BAFTA!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit! pui atatea intrebari de parca n-ai vrea sa-ti iei MINI... bine macar ca esti constient de treaba cu pasiunea.

1 - distributie pe lant, probabil pe la 500k km o schimbi. costurile pentru diverse piese le gasesti pe site-uri de genul garaj.ro sau specific pe MINI www.realoem.ro dupa ce iei codurile de piesa de pe www.realoem.com
2 - la o masina din 2003 condusa in ultimii 4 ani in RO am schimbat imediat dupa ce am luat-o 2 bielete si un capat de bara de la directie, apoi dupa un an am mai schimbat un pivot si un cap de planetara. de atunci nimic, si merg pe drumuri cu probleme. n-am schimbat bucse sau alte articulatii, n-am schimbat amortizoare, n-am schimbat rulmenti, nici la roata nici la amortizoare.
3 - geamurile functioneaza perfect pana se blocheaza nu stiu ce "motoras" din usa, aceeasi problema e si la bmw-uri, fiind aceeasi piesa. se rezolva imediat cu un pumn in usa, deasupra boxei. ca la televizoarele alb-negru... cam de pe vremea aia e si MINI. zgomotul nu e o problema, pentru ca oricum vei schimba toba daca vrei S.
4 - te uiti la lucrurile obisnuite, la care te uiti la orice masina sh. daca vorbim de 2004, nu e turbo, deci teoretic n-ai probleme cu scurgeri de ulei. de preferat sa n-o iei din RO.

PS: parbrizul se cam fisureaza la toate daca mergi tare, pe drumuri proaste si in afara localitatilor, unde exista riscul mai mare sa primesti o pietricica care sa-ti declanseze fisura.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

Multumesc pentru raspunsuri!
Cristi, daca nu vroiam Mini, nu mai postam, nu? :)
Din pacate, recomandarea de a nu o lua din Ro pica din start, nu mai am timpul si rabdarea necesara pentru a o aduce de-afara, inmatricula etc.

Ca si dotari, ce-mi recomandati sa urmaresc, dupa care sa nu-mi para rau apoi? Momentan minimul pe care mi l-am setat este climatronicul, pentru ca nu-mi plac cum arata comenzile de aer conditionat manual.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de adrian »

Nu are climatronic are clima automata sau aer conditionat.Mie imi place cu trapa.Nu uita daca se poate sonorizare Harman Kardon.Recomand tapiterie mixta piele textil.Foarte bune oglinzile exterioare si cea de interior heliomate.Nu stiu daca in standart este si parbriz incalzit, dar merita.
Restul de la colegi.Desigur optionalele inseamna buget marit.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
oreste
Viteza 2
Mesaje: 189
Membru din: Lun Mar 12, 2012 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de oreste »

Recomand trapa si comenzile pe volan.
Oreste
If it works don't fix it
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de cristi o'RAL »

daca o iei din tara... mai bine n-o iei! sau, ar mai fi cazul in care o gasesti aici pe forum si vezi toata povestea ei
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
ALXege
Membru nou
Mesaje: 36
Membru din: Vin Sep 21, 2012 6:41 pm

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de ALXege »

Sunt curios de ce spui asta.. cu ce difera o masina din tara fata de una de-afara? Exceptie facand poate drumurile (care mai nou nu mai sunt atat de bune nici "dincolo"), dar pana acum ai descris-o ca pe o masina solida, n-ar trebui sa sufere din pricina asta. In plus, sa fiu sincer nu prea sunt fan al intervalelor de revizie de pe-afara, nu stiu cum este la Mini, insa la alte marci recomanda schimbul de ulei la 25-30k km, ceea ce, cu tot progresul din domeniul lubrifiantilor auto, mi se pare exagerat. Deci nici la capitolul intretinere n-as spune ca stau mai bine, deci ce ramane?
Bineinteles ca daca o iau din tara o sa am grija sa iau o masina cat mai ingrijita, sunt de parere ca o masina care n-a fost ingrijita se vede..
Si chiar nu pot sa cred ca nu pot sa gasesc un proprietar care sa fi avut grija de un Mini, nu e genul de masina de masa care sa ti-o iei strict ca sa te duca din punctul A in punctul B :)

Referitor la dotari:
Cu ce difera clima automata de un climatronic?
De ce recomanzi scaunele mixte si nu full piele?
Trapa nu ma pasioneaza, adica nu e must have, am deja o cabrioleta pentru zilele insorite de vara :)
Comenzile pe volan iarasi nu sunt un must, ceva ma face sa cred ca n-as sta prea mult cu HU stock si posibil sa nu mai functioneze in caz de schimbare.. Btw, HU de R53 stie si MP3?
Tot apropo de comenzile pe volan, am vazut volane cu doua sau patru butoane, care-i diferenta?
Mini are computer de bord? Exista si versiuni fara?

Merci!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de adrian »

ALXege scrie:Sunt curios de ce spui asta.. cu ce difera o masina din tara fata de una de-afara? Exceptie facand poate drumurile (care mai nou nu mai sunt atat de bune nici "dincolo"), dar pana acum ai descris-o ca pe o masina solida, n-ar trebui sa sufere din pricina asta. In plus, sa fiu sincer nu prea sunt fan al intervalelor de revizie de pe-afara, nu stiu cum este la Mini, insa la alte marci recomanda schimbul de ulei la 25-30k km, ceea ce, cu tot progresul din domeniul lubrifiantilor auto, mi se pare exagerat. Deci nici la capitolul intretinere n-as spune ca stau mai bine, deci ce ramane?
Bineinteles ca daca o iau din tara o sa am grija sa iau o masina cat mai ingrijita, sunt de parere ca o masina care n-a fost ingrijita se vede..
Si chiar nu pot sa cred ca nu pot sa gasesc un proprietar care sa fi avut grija de un Mini, nu e genul de masina de masa care sa ti-o iei strict ca sa te duca din punctul A in punctul B :)

Referitor la dotari:
Cu ce difera clima automata de un climatronic?
De ce recomanzi scaunele mixte si nu full piele?
Trapa nu ma pasioneaza, adica nu e must have, am deja o cabrioleta pentru zilele insorite de vara :)
Comenzile pe volan iarasi nu sunt un must, ceva ma face sa cred ca n-as sta prea mult cu HU stock si posibil sa nu mai functioneze in caz de schimbare.. Btw, HU de R53 stie si MP3?
Tot apropo de comenzile pe volan, am vazut volane cu doua sau patru butoane, care-i diferenta?
Mini are computer de bord? Exista si versiuni fara?

Merci!
La climatronic instalatia de comanda a clapelor de acces aer este controlata de un calculator-exista o unitate specializAta si diagnosticabila-, actuatorii clapelor pot fi comandati chiar de pe laptop.Senzorii de temperatura la climatronic sunt in numar mai mare(la Skoda mea sunt 7 senzori)si controlul temperaturii si al distributiei aerului se face mult mai sofisticat.
Scaune mixte dintr-un singur motiv-vara sunt foarte comode(nu se lipeste tricoul de tine) la fel ca cele textile si lateralele de piele
protejeaza de uzura mai bine decat textilul.Am mers pe full piele o vara intreaga cu Volvo,si nu mi-a placut desi pielea full arata mult mai bine.
Volanul sport in 3 brate are comenzi pentru audio si pentru cruise control, este volan sport.
Sonorizarea HK merge si cu MP3.
Computerul de bord este comandat de pe maneta de semnalizare,nu are legatura cu volanul la R53.
Sfat cumpara din Germania., daca vrei te ajut, pot sa discut cu dealerul,sa nu fie rus sau turc,amanunte de aflat care nu sunt trecute in anunt, putem sa-i cerem nr. de identificare sa vedem exact dotarile masinii,daca ai o pila mica putem sa scoatem de la BMW istoricul de service al masinii,etc.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie!

Mesaj de cristi o'RAL »

diferenta majora intre RO si germania sunt KM reali ai masinii. sunt pe aici masini impecabile dar care bat spre 200k si in bord au 100k. citeste topicul lui darksun, el a avut o masina luata din ro, a avut mare grija de ea, a vandut-o cu un nr de km, iar apoi a vazut-o la vanzare pe autovit cu km mai putini, mult mai putini.

nu cred ca tine neaparat de R53 daca are MP3 sau nu, tine de echipare.
din cate am inteles, toate au computer de bord ca si sistem, dar nu toate au maneta de semnalizare cu butonul pt computerul de bord (despre care zice adrian).
deci, poti cumpara maneta de semnalizare cu buton, o pui, si vei avea CB. incercat tot de darksun.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns