Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de Aer

Avatar utilizator
NEAGU LIVIU
Viteza 6
Mesaje: 794
Membru din: Lun Noi 02, 2009 6:48 am
Localitate: Techirghiol
Contact:

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de NEAGU LIVIU »

MINImaniacs
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de adrian »

Filtrele K&N sunt foarte raspandite chiar la colegii de pe forum.Eu am de 3 ani , varianta conica,filtrul este bine facut, fitreaza foarte bine, dupa 6 luni m-am uitat sa vad daca este mizerie dupa filtru si era perfect curat.Il spal si il ung de 2 ori pe an, exista un kit format dintr-un spray de curatire si unul de ungere.Spalatul poti sa-l faci cel mai bine asa:
http://www.youtube.com/watch?v=9TQrvbKej0s
Eu folosesc detergent de spalat vase, lichid.
Ungerea trebuie facuta cu spray-ul din kit.Cred ca un spray de ungere ajunge cam 12-15 ungeri fara probleme.
Motorul suna mult mai bine cand bagi piciorul in pedala, si exista si ceva castig de putere, dupa mine cam 3-5CP, la MINI Cooper aspirat.Poti sa uiti cei 8-10 CP promisi pe diferite site-uri.

Aia cu economizorul este o mare mizerie publicitara,injectia de benzina sub presiune scoate maxim posibil din benzina.Din cauza asta nici nu se lucreaza cu presiuni mai mari de 3-5 bar la benzinare.
Este aceeasi magarie ca si economizorul de energie electrica pe care il bagi in priza si-ti scade factura cu 20-30%.Ce spune magarul legat de molecule, ioni,etc. este un citat preluat dintr-un manual de chinie si fizica , nu are legatura cu functionarea motoarelor moderne.
NU CUMPARATI ASA CEVA!!!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de cristi o'RAL »

adrian are un deal cu magnatii din domeniul petrolului... sigur!!! :P :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:adrian are un deal cu magnatii din domeniul petrolului... sigur!!! :P :lol:
N-am nici un deal si nici o vale,n-am nici un deal-english-dar sunt satul de vanzatorii de tepe, de magneti vindecatori,omuleti verzi, filiera nigeriana,bateria de telefon care tine 15 ani,minunea de la Maglavitetc.Mi-am luat-o si eu acum 2 ani cu un turbocharger electric,baga aer mai putin decat un uscator de par chinezesc de voiaj.
Asta-i teapa mea,javra m-a mintit ca merge si la MINI,ce sa fac cu el, sufla aer cat un caine tuberculos.
magnum-turbocharger-electric-universal-6ec725b5499072c21-600-0-1-95-1.jpg
SA NU FACETI CA MINE!!!!! PROSTIA SE PLATESTE,EU AM DAT 380RON!!!!
NU ESTE DE VANZARE!!!!IL TIN PE BIROU CA SA NU UIT NICIODATA CE PROST AM FOST!!!!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de io's »

a gasit un prieten acum multi ani pe ebay asa ceva, l-am sfatuit sa nu-l ia, nu are cum un ventilator electric sa faca acelasi lucru care-l face un turbocharger...
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de cristi o'RAL »

eh, un ventilator electric poate sa faca si cat 10 turbine, dar la alta turatie, si trebuie sa aiba un diametru considerabil :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
NEAGU LIVIU
Viteza 6
Mesaje: 794
Membru din: Lun Noi 02, 2009 6:48 am
Localitate: Techirghiol
Contact:

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de NEAGU LIVIU »

Adrian,multumesc de sfaturi si informatii ;) Omul patit adevar graieste :)
Am sa incerc si eu un K&N :D
MINImaniacs
Alex.ion
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Joi Apr 09, 2015 7:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Economizatoare de Combustibil Magnetice + Filtre K&N de

Mesaj de Alex.ion »

Un prieten de al meu a testat metoda cu magnetii( magneti simpli... si nu cred ca aia sunt imbogatiti cu jmecherie ca sa fie mai speciali ) si mi-a zis ca se observa o diferenta ... dar prea mica ca sa conteze asa ca ia dat jos.
Masina lui este un Golf V GTD cu un cip stage 1 si 200CP in caz ca are vreo importanta.
Deci parerea mea este ca e o semi-vrajeala si ca daca vrei sa incerci poti incerca si cu magneti de frigider :)
Mini Cooper 2004) 1.6 116cp
Scrie răspuns