Reprezentanta

Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reprezentanta

Mesaj de razvan333 »

Si daca panarama aia de manual Adi este in germana sau in melodioasa olandeza cum e al meu? :mrgreen:
In manual nu cred ca spune de pumni aplicati in usa, deasupra difuzorului pentru deblocarea geamului :D
Si daca se aprinde check engine ca la mine ce faci? In manual spune sa te duci la service imediat. Pai de ce sa ma duc daca a doua zi se stinge, apoi se aprinde iar...si iar se stinge si tot asa :mrgreen: Daca se stinge in drum spre service, ma intorc nu i asa? Dar daca se aprinde iar in timp ce ma intorc spre casa?..logic ma duc iar spre service...si iar si iar...puii mei, pana ma ia cu capu' :evil:
Manualul e de tot rasul, sa fim seriosi, te poti lipsi de el linistit.
Sfatul cel mai bun pt aur24 eu zic ca era sa nu se sperie de toate becurile care clipocesc in bord sau geamuri blocate. Sunt probleme obisnuite la MINI cu care noi ne am acomodat si de aia suntem vrajiti de masina asta( ba unii sunt chiar asa de orbiti incat o vand si pe urma plictisiti de masini fara becuri aprinse isi iau iar MINI) :D , asadar sa nu se grabeasca cu fuga la reprezentanta...sa intrebe aici si o sa gaseasca raspuns la majoritatea problemelor. ;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reprezentanta

Mesaj de cristi o'RAL »

ce frumos ai spus-o... io's rade in continuare tare :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reprezentanta

Mesaj de adrian »

@ aur24-asta-i biblia:bec verde,OK;bec galben,citeste manualul si daca trebuie mergi la service cand ai timp si bani;bec rosu,nu mai misti masina un centimetru,e deja o problema majora.
@razvan:tu stii ca ai probabil o problema cu sonda Lambda,si daca este asa ,benzina consumata in plus este mai scumpa decat sonda.De obicei dupa un an se infunda si catalizatorul.
Cartea este buna,daca ai avea un Opel Astra H sau o Skoda Octavia II n-ai putea sa schimbi un bec din far fara sa citesti.Lasati deoparte lecturile din clasici gen Jack Daniels,Wiborowa,Babanu si cititi si manualul masinii.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reprezentanta

Mesaj de razvan333 »

Adi...nu o baga in ceata...becul galben e si pt stopul de ceata si se aprinde si cand intra DSC ul in functiune. :mrgreen:
O sa schimb si sonda aia pacatoasa..crezi ca ar putea sa consume mai putin de 12.5 in Buc? Pai ar fi de domeniul fantasticului :o ...ideea era ca nu tb sa ne luam dupa manual cand se aprinde ceva galben...cand e rosu, e alta poveste :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reprezentanta

Mesaj de cristi o'RAL »

eu n-am simtit la buzunar diferenta de benzina cu becul de la sonda aprins.
acum, de vreo 2-3 luni, s-a stins singur (desi n-am catalizator)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Reprezentanta

Mesaj de adrian »

Absolut normal sa se stinga, s-a plictisit sa tot stea aprins si sa nu-i dea nimeni atentie.,cum s-ar spune "s-a resemnat".Bineninteles ca imi mentin parerea ca motorul cu sonda Lambda defecta nu merge cum trebuie,ori consuma mai mult ori pierde putere,ceva nu are cum sa fie bine.La MINI ,sonda Lambda lucleaza in "bucla inchisa"-closed loop-calculatorul preia semnalele de la sonda si in functie de ce primeste regleaza parametrii injectiei si aprinderii de asa natura ca AFR-ul(air flow ratio) sa fie cel prescris in memorie undeva in jurul valorii de 14,7/1(aer/benzina).
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Reprezentanta

Mesaj de AUR24K »

Multumesc frumos pentru ajutor!!!
Insa cu atatea detalii tehnice, m-ati bagat in ceata...
nu-i nimik, eu incerc sa inteleg!
Acea avarie care nu dispare e galbena si a aparut exact dupa ce am plecat de la cei care mi-au schimbat gumele. De ce???????????????? Ce nu i-a convenit? eu am vazut ca sunt alte capacele si am zis ca aia e...
Maine caut butonul acela de sub frana de mana si fac ce mi-ati zis.
Si... sa dau cu pumnul in acel loc mic de deasupra boxei? nu cred... nu cred ca voi nimeri...:)))
Daca am timp si bani, pot mai bine sa merg la cei care se pricep la asta? Mie mi-e groaza ca raman cu geamul coborat, blocat ...
DAR, MULTUMESC INCA O DATA PENTRU CA IMI SARITI IN AJUTOR!
Va sunt recunoscatoare!
(eu nu am observat un buton sub frana de mana... hm...)
Va doresc toate cele bune!
Aura.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reprezentanta

Mesaj de cristi o'RAL »

asa arata butonul
Fişiere ataşate
mcSm9i2AjD0RdPRUzlJfb_Q.jpg
mcSm9i2AjD0RdPRUzlJfb_Q.jpg (7.76 KiB) Vizualizat de 7589 ori
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reprezentanta

Mesaj de cristi o'RAL »

in zona asta trebuie sa lovesti cu pumnul, nu e chiar mica
Fişiere ataşate
download.jpg
download.jpg (33.53 KiB) Vizualizat de 7588 ori
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
AUR24K
Membru nou
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Dec 21, 2013 5:55 pm
Localitate: Deva

Re: Reprezentanta

Mesaj de AUR24K »

Multumesc frumos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
am priceput acum care e zona de lovire, am crezut ca deasupra, unde este cea mica...?
am vazut si butonul, foarte multumesc!
Scrie răspuns